SME

V Európe miznú divé včely

Európske divé včely, minimálne vo Veľkej Británii a v Holandsku, miznú. Zvlášť sa to týka úzko špecializovaných druhov a nimi opeľovaných kvetov. Hmyz, ktorý opeľuje širší okruh kvetov, je populačne stabilný, alebo ho dokonca pribúda. V časopise Science .

Počty divej včely pieskárky druhu Andrena gravida, úzko špecializovanej na opeľovanie špecifických kvetov, klesajú vo Veľkej Británii i Holandsku.


FOTO - ROY KLEUKERS, EIS/NATURALIS


Európske divé včely, minimálne vo Veľkej Británii a v Holandsku, miznú. Zvlášť sa to týka úzko špecializovaných druhov a nimi opeľovaných kvetov. Hmyz, ktorý opeľuje širší okruh kvetov, je populačne stabilný, alebo ho dokonca pribúda. V časopise Science to oznámil Jacobus Biesmeijer z Leedskej univerzity s jedenástimi kolegami z Veľkej Británie, Holandska a Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na základe správ od amatérskych, no plne kvalifikovaných milovníkov prírody (veľkú skupinu tvorili viktoriánski vikári) i expertov, zostavili vedci bilanciu výskytu opeľujúceho hmyzu na území Veľkej Británie a Holandska pred rokom 1980 a po ňom. Najprv obe krajiny rozdelili na štvorce s 10-kilometrovými stranami. Potom sa prehrýzli záplavou údajov.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy, že opeľujúceho hmyzu ubúda, nie sú nové. Dosiaľ sa však obmedzovali na niekoľko druhov na niekoľkých lokalitách. Biesmeijerov tím ich teraz skúmal stovky. Zistil, že na takmer 80 percentách výrazne ubudlo niektorých divých včelích opeľovačov, prípadne načisto vymreli. Oproti tomu sa však vo Veľkej Británii prakticky nezmenili stavy pestríc (Syrphidae), hmyzích opeľovačov, pripomínajúcich včely a osy. Ba v Holandsku pestríc pribudlo.

Zdalo by sa, že z hľadiska opeľovania sú veci v poriadku (finančný ekvivalent svetového "trhu" ekosystémových opeľovacích služieb sa odhaduje na 20-50 biliónov libier.) Lenže s divými včelami ubúdajú aj kvety špecializované na opeľovanie práve nimi. Vo Veľkej Británii sa to týka 70 percent druhov. Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobilo úbytok a čoho konkrétne sa týka. No stavy kvetov opeľovaných vetrom respektíve samoopeľujúcich sa zostali stále alebo vzrástli. To naznačuje, že príčinou je predsa len úbytok opeľovačov.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac ubudlo hmyzu, ktorý opeľuje obmedzený rozsah druhov kvetov, alebo ktorý vyžaduje špecializované ekologické stanovisko. Všeobecne malý počet druhov opeľovačov so širokou pôsobnosťou postupne nahrádza väčší počet vzácnejších špecializovaných druhov. Ako stroho konštatoval jeden člen tímu, "dokonca aj pri hmyze sa bohatší stávajú ešte bohatšími a chudobní ešte chudobnejšími". Medzi príčinami nájdeme zrejme intenzívne využívanie krajiny, používanie poľnohospodárskych chemikálií a zmenu klímy. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


22
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu