
elektroniky. Japonsko a neskôr i celý svet ohromila páskovým magnetofónom a nasledovali ďalšie prvenstvá. Z dielní Sony sa do sveta vydal napríklad slávny walkman i prvý CD prehrávač.
Spoločnosť, ktorá vždy udávala vývojové trendy v spotrebnej elektronike, sa však na prahu okrúhlych narodenín potýka s mnohými problémami i výzvami modernej doby. Dostáva sa pod tlak zo strany konkurentov vo svojich kedysi "vlajkových" oboroch a mierne stráca na význame tiež preto, že do popredia sa derú osobné počítače a internet, teda oblasti, ktorým sa toľko nevenuje.

Sony bola založená v Tokiu a jej zakladateľmi boli inžinier Masaru Ibuka a fyzik Akio Morita, ktorí do malej opravovne elektrických prístrojov investovali 190.000 jenov teda asi 500 dolárov. Firma sa pôvodne volala Tokyo Tsushin Kogyo (Tokyo Telecommunications Engineering Corporation) a mala 20 zamestnancov.
Prelom nastal v roku 1954, kedy firma získala licenciu na výrobu tranzistorov vynájdených v USA. V máji bol na trh uvedený prvý japonský tranzistor a v nasledujúcom roku i prvé tranzistorové rádio. Prosperujúca firma potrebovala nové meno a v roku 1958 sa ujalo Sony. Názov vznikol spojením latinského slova "sonus", ktoré je koreňom anglických slov "sound" zvuk či "sonic" zvukový, a slovného spojenia "sonny boy", ktoré označuje mladého a slobodomyseľného človeka s priekopníckym duchom.

Invencia, inovácia a orientácia na svetové trhy, to boli hlavní dôvody, prečo sa malá továreň rozrástla v kolos s viac ako 160.000 zamestnancami po celom svete v súčasnej dobe. Prvé zastúpenie v USA i v Európe vo Švajčiarsku bolo otvorené v roku 1960. V roku 1972 bolo založené výrobné centrum v San Diegu, o dva roky neskôr vyrástla v anglickom Bridgende prvá továreň v Európe a prvá továreň vo východnej Európe bola postavená v roku 1996 v Trnave. Spoločnosť Sony Czech bola do obchodného registra zapísaná v októbri 1993.
K najvýznamnejším vynálezom a vývojovým počinom z dielne Sony sa radí napríklad prvý televízor s farebným systémom Trinitron z roku 1968, farebný videorekordér o tri roky neskôr a prvý domáci videorekordér na svete Betamax v roku 1975. Walkman sa zrodil v roku 1979, digitálny fotoaparát v roku 1981, o rok neskôr prvý svetový CD prehrávač a 8mm videokamera v roku 1988.

Významnou súčasťou koncernu je i hudobné vydavateľstvo Sony-BMG. Fúziou nahrávacích divízií Sony a BMG vznikla druhá najväčšia nahrávacia spoločnosť sveta s podieľom 21,5 percenta. Jedničkou stále zostáva Universal z francúzskej mediálnej skupiny Vivendi. Sony sa od konca 80. rokov angažuje i vo filmovom priemysle, kde v súčasnosti vlastní či spoluvlastní hollywoodske štúdiá Columbia TriStar, MGM či United Artists.
História Sony však nieje lemovaná iba úspechmi. V 80. rokoch Sony prehrala súboj o formát videokaziet, kedy na druhej strane stál proti Betamaxu formát VHS od JVC. Formát VHS sa presadil vďaka podpore filmových štúdií, a to i napriek tomu, že bol podľa odborníkov technologicky horší ako Betamax, ktorý zostal ako profesionálny formát. Bitku o videokazety pripomína i ďalšia "vojna" o formát pre budúce generácie DVD s japonskou Toshibou.
Sony sa tiež dostáva pod tlak konkurencie v oblasti televízorov s plochou obrazovkou a stratila svoje vedúce postavenie u prenosných hudobných prehrávačov v prospech firmy Apple a jej digitálneho prehrávača iPod.
Problémy dokonca viedli k tomu, že šéfom Sony sa minulý rok po prvýkrát v histórii stal cudzinec. Stal sa ním Howard Stringer, ktorý sa narodil v Británii.
Autor: sony, mag