SME

Sony - od varičov ryže k walkmanu a prvým CD prehrávačom

Japonská spoločnosť Sony začínala ako malá opravovňa elektrických prístrojov a jej prvým vynálezom bol varič na ryžu. Spoločnosť, ktorá bola založená pred 60 rokmi, 7. mája 1946, sa však postupne rozrástla v jedno z najväčších svetových impérií spotrebnej

ilustračná fotografia

elektroniky. Japonsko a neskôr i celý svet ohromila páskovým magnetofónom a nasledovali ďalšie prvenstvá. Z dielní Sony sa do sveta vydal napríklad slávny walkman i prvý CD prehrávač.

Spoločnosť, ktorá vždy udávala vývojové trendy v spotrebnej elektronike, sa však na prahu okrúhlych narodenín potýka s mnohými problémami i výzvami modernej doby. Dostáva sa pod tlak zo strany konkurentov vo svojich kedysi "vlajkových" oboroch a mierne stráca na význame tiež preto, že do popredia sa derú osobné počítače a internet, teda oblasti, ktorým sa toľko nevenuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
ilustračná fotografia

Sony bola založená v Tokiu a jej zakladateľmi boli inžinier Masaru Ibuka a fyzik Akio Morita, ktorí do malej opravovne elektrických prístrojov investovali 190.000 jenov teda asi 500 dolárov. Firma sa pôvodne volala Tokyo Tsushin Kogyo (Tokyo Telecommunications Engineering Corporation) a mala 20 zamestnancov.

Prelom nastal v roku 1954, kedy firma získala licenciu na výrobu tranzistorov vynájdených v USA. V máji bol na trh uvedený prvý japonský tranzistor a v nasledujúcom roku i prvé tranzistorové rádio. Prosperujúca firma potrebovala nové meno a v roku 1958 sa ujalo Sony. Názov vznikol spojením latinského slova "sonus", ktoré je koreňom anglických slov "sound" zvuk či "sonic" zvukový, a slovného spojenia "sonny boy", ktoré označuje mladého a slobodomyseľného človeka s priekopníckym duchom.

SkryťVypnúť reklamu
ilustračná fotografia

Invencia, inovácia a orientácia na svetové trhy, to boli hlavní dôvody, prečo sa malá továreň rozrástla v kolos s viac ako 160.000 zamestnancami po celom svete v súčasnej dobe. Prvé zastúpenie v USA i v Európe vo Švajčiarsku bolo otvorené v roku 1960. V roku 1972 bolo založené výrobné centrum v San Diegu, o dva roky neskôr vyrástla v anglickom Bridgende prvá továreň v Európe a prvá továreň vo východnej Európe bola postavená v roku 1996 v Trnave. Spoločnosť Sony Czech bola do obchodného registra zapísaná v októbri 1993.

K najvýznamnejším vynálezom a vývojovým počinom z dielne Sony sa radí napríklad prvý televízor s farebným systémom Trinitron z roku 1968, farebný videorekordér o tri roky neskôr a prvý domáci videorekordér na svete Betamax v roku 1975. Walkman sa zrodil v roku 1979, digitálny fotoaparát v roku 1981, o rok neskôr prvý svetový CD prehrávač a 8mm videokamera v roku 1988.

SkryťVypnúť reklamu
ilustračná fotografia

Významnou súčasťou koncernu je i hudobné vydavateľstvo Sony-BMG. Fúziou nahrávacích divízií Sony a BMG vznikla druhá najväčšia nahrávacia spoločnosť sveta s podieľom 21,5 percenta. Jedničkou stále zostáva Universal z francúzskej mediálnej skupiny Vivendi. Sony sa od konca 80. rokov angažuje i vo filmovom priemysle, kde v súčasnosti vlastní či spoluvlastní hollywoodske štúdiá Columbia TriStar, MGM či United Artists.

História Sony však nieje lemovaná iba úspechmi. V 80. rokoch Sony prehrala súboj o formát videokaziet, kedy na druhej strane stál proti Betamaxu formát VHS od JVC. Formát VHS sa presadil vďaka podpore filmových štúdií, a to i napriek tomu, že bol podľa odborníkov technologicky horší ako Betamax, ktorý zostal ako profesionálny formát. Bitku o videokazety pripomína i ďalšia "vojna" o formát pre budúce generácie DVD s japonskou Toshibou.

SkryťVypnúť reklamu

Sony sa tiež dostáva pod tlak konkurencie v oblasti televízorov s plochou obrazovkou a stratila svoje vedúce postavenie u prenosných hudobných prehrávačov v prospech firmy Apple a jej digitálneho prehrávača iPod.

Problémy dokonca viedli k tomu, že šéfom Sony sa minulý rok po prvýkrát v histórii stal cudzinec. Stal sa ním Howard Stringer, ktorý sa narodil v Británii.

Autor: sony, mag

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 2
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 26 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 569
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 505
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 412
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 979
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 316
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 007
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 965
SkryťZatvoriť reklamu