Sydney 26. júla (TASR) - Sústava vápencových jaskýň západne od Sydney, známa ako obľúbená turistická atrakcia, je v skutočnosti najstarším zoskupením otvorených jaskýň na svete - jeho vznik sa datuje do doby spred 340 miliónov rokov. Informovali o tom austrálski vedci.
O jaskyniach Jenolan Caves v pohorí Blue Mountains sa doteraz predpokladalo, že sú staré len niekoľko tisíc rokov. V skutočnosti však vznikli už pred obdobím dinosaurov, uviedol Armstrong Osborne, člen vedeckého tímu z univerzity v Sydney, ktorý sa v ostatnej dobe zaoberal zisťovaním ich veku.
Doteraz sa predpokladalo, že najstaršie otvorené jaskyne na svete existujú v Mexiku, pričom ich vek sa odhaduje na 90 miliónov rokov, uviedol dnes Osborne pre tlačovú agentúru Reuters. Otvorenými sa nazývajú jaskyne, do ktorých je možné vojsť.
Odborný tím skúmal v rámci zisťovania veku jaskýň drobné množstvá rádioaktívneho draslíka v tamojšej hline. Zistením pomeru rádioaktívneho draslíka a zachyteného argónového plynu, vyprodukovaného pri rozklade draslíka, vedci určili vek hliny.
"Zistenie veku jaskyne znamená zistenie veku materiálu, ktorý je v jej vnútri," povedal Osborne. Podľa neho je prekvapujúce, že sústava Jenolan Caves sa zachovala až do súčasnosti, keďže vo väčšine prípadov by už takto staré terény boli zničené.