
čnosť.
HP vďaka akvizícii tiež posilní svoju pozíciu v boji s konkurenčnými poskytovateľmi riadiaceho softvéru, ku ktorým patria firmy Tivoly, UniCenter a BMC Sofware. Akvizícia je taktiež v súlade s plánom firmy rozšíriť svoje aktivity z počítačov a tlačiarní do oblasti firemného softvéru a služieb. Akvizície je najväčšia od mája 2002, kedy HP kúpil za 19 miliard dolárov firmu Compaq.
Bývalá izraelská hviezda medzi technologickými spoločnosťami Mercury je spojená so škandálom, ktorý sa dostal na verejnosť pred niekoľkými mesiacmi. V rámci neho je vyšetrovaných niekoľko popredných predstaviteľov skoro 80 amerických firiem kvôli nesprávnemu manipulovaniu s akciovými opciami. Mercury kvôli tomu museli opustiť traja čelní predstavitelia, vrátane generálneho riaditeľa. Akcie spoločnosti boli kvôli škandálu stiahnuté z trhu Nasdaq.
Generálny riaditeľ HP Mark Hurd uviedol, že firma si je vedomá rizík, ktoré môžu v spojení s vyšetrovaním firmy Mercury vyplynúť. Uviedol však, že všetky riziká sú obmedzené a firma proti nim podnikla na žiadosť investorov určité preventívne opatrenia.
HP ponúka za jednu akciu Mercury 52 centov na akciu, čo predstavuje zisk 33 percent. Celková cena je najvyššia, ktorú kedy zahraničná spoločnosť zaplatila za firmu s izraelskými koreňmi. Dohoda takmer zdvojnásobí tržby softvérovej divízie HP na viac ako dve miliardy ročne. Dokončená má byť v poslednom štvrťroku tohoto roku.
Spoločnosť HP urobila v minulých rokoch množstvo menších akvizícii softvérových firiem, ktoré však firme obmedzili ziskovosť. Tržby softvérovej divízie sa vo fiškálnom druhom štvrťroku vyšplhali na 330 miliónov dolárov a v posledných troch mesiacoch divízia vykázala mierny prevádzkový zisk, keď predtým sa potýkala so stratou, napísali agentúry AP a Reuters.