Stuttgart 28. marca (TASR) - Ako úder do tyla tupým predmetom popísal bývalý hudobník účinok zvuku v stiesnených orchestriskách. Nemeckí vedci z Frauenhoferovho inštitútu pre fyziku stavieb teraz vyvinuli nové obloženie steny, ktorá hluk pohltí, informoval britský časopis New Scientist.
Z fyziky je známe, že v úzkych miestnostiach sa zvuk odráža od stien ako pingpongová loptička. V orchestriskách vzniká týmto spôsobom hluk, v ktorom jednotliví hudobníci takmer nepočujú vlastné nástroje. Jeho intenzita prekračuje 120 decibelov, čo je viac ako 90 decibelov, ktoré produkuje štartujúce lietadlo.
Tento nepríjemný sprievodný jav koncertov by mohol odstrániť nový obklad stien, ktorý sa skladá z tenkej kovovej platne, položenej na vrstve penovej látky. Platňa zvuk absorbuje a energiu premení najprv na vibrácie a potom na teplo. Hluk sa tak zníži a jednotlivé akustické signály sa stanú zrozumiteľnejšie. Platí to aj pre zvukové štúdiá a konferenčné miestnosti.
Ľudské ucho môžu poškodiť najmä hlboké tóny. Nový obklad absorbuje nízke frekvencie až po úroveň 40 hertzov. Existujúce obklady pre takéto frekvencie sú normálne hrubé až jeden meter, nové platne majú iba desať centimetrov.
Obklad funguje optimálne vtedy, keď sa kovová platňa dotýka penovej látky na čo najmenej miestach. V tomto prípade kmitá vo väčšom frekvenčnom rozsahu a zachytí viac hluku.
Zlepšovák frauenhoferských fyzikov sa už osvedčil v divadlách v Stuttgarte a Flensburgu.
Internet: http://www.ibp.frauenhofer.de/rata/de/alfa.html