SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Tiger Woods PGA TOUR 06 - slušný odpal

Rozmýšľali ste niekedy nad kariérou golfistu, no nemáte radi spoločnosť snobov, či vám jednoducho chýba pár nadbytočných miliónikov? Nevadí, môžete to aspoň skúsiť v Tiger Woods PGA Tour 06.

No nebude to veru jednoduché. Aby ste si zahrali partičku s najväčšími velikánmi súčasnosti, budete sa musieť najprv vrátiť na úplný začiatok, na počiatok golfu samotného. Takže štartujeme stroj času a vraciame sa do polovice 19. storočia. Tu čaká na porážku (tú športovú samozrejme) pár veľavážených pánov, medzi ktorých sa zapletie občas aj sám Tiger Woods. Ten sa totiž tiež vrátil do minulosti, aby si vylepšil svoje celkové hodnotenie v rebríčku všetkých čias. Vlastne, z pohľadu hry je to všetko o ňom a vy sa iba snažíte o to isté čo on – byť najväčším hráčom golfu, čo kedy žil. Nech je už tento „príbeh” akokoľvek bizarný, je základom najväčšej novinky ročníku Woods PGA Tour 06 , a to kariéry pod názvom Rivals Mode. Užijete si tu kopu podujatí so známymi (pre niekoho) historickými osobnosťami, vylepšovanie svojej postavy, ktorá začína ako úplný amatér s 10 000 dolármi, nakupovanie všetkého možného od lepších palíc až po krajšie (EA®) ponožky. Za úspešné, ale aj neúspešné turnaje získavate viac, či menej skúseností, ktoré potom investujete do skillov (napr. hra na diaľku, na blízko, sila, presnosť,...) a vylepšujete tak svoje alter ego k dokonalosti. Na úpravu jeho vizuálnej stránky je tu editor, na ktorý sa hádam ani Oblivion nechytá. „Slidery, kam se podíváš.” Prispôsobiť sa dá nielen tvár, účes, šaty, ale aj stavba tela, až mi to pripadá úplne zbytočné pre športovú hru tohto typu (a možno aj pre iné typy hier).

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším módom v ponuke je PGA Tour, do ktorého sa buď prebojujete s vlastným hráčom, alebo sa vtelíte do jedného z vytvorených, (pravdepodobne) známych golfistov, ktorí sem už prístup majú. V tomto móde je najvyšším cieľom vyhrať všetky veľké turnaje v sezóne. Postava sa však už vylepšovať nedá (keďže sú to profíci), tu ide hlavne o plnenie si konta a nákup nového vybavenia. Ešte zostali módy ako practice (netreba vysvetľovať), lessons, ktoré naučia vytvoreného golfistu nové typy odpalov a mód custom, kde sa dá vytvoriť vlastný turnaj.

GRAFIKA 6 / 10
Grafikou hra príliš neoslní, dnes sme si už navykli na oveľa vyšší štandard. No aspoň sa to slušne hýbe aj na slabších konfiguráciách. Pixel shadery na grafickej karte ostávajú bez práce, osvetlenie ju tiež veľmi nezaťažuje – všetko je nasvietené tak nejako konštantne (pochopiteľné, kedže golf sa hrá dosť často cez deň, že?), textúry sú síce detailné, ale iba to nestačí. Nejde o najnovšiu hru a je to aj vidieť. Zapnutie antialiasingu a anizotropného filtrovania rozhodne neuškodí. Iba zoberie pár FPS, s ktorými by ale na priemernej mašine nemal byť problém. A keby aj bol, nastavenie je veľmi podrobné, takže sa s ním môžete vyhrať až do úplnej spokojnosti. Options menu grafiky ponúka dokonca také veci, ako zastúpenie jednotlivých RGB zložiek v obraze – to asi pre prípad, že už vám tá zelená začne liezť krkom. Medzi kladné časti grafiky patria stromy a dobre vymodelované postavy golfistov, naopak diváci, ktorí sa prišli na hviezdy pozrieť, si so sebou mohli zobrať o trochu polygónov viac. Okolie ihrísk pôsobí odfláknuto, inde by to možno nevadilo, ale keďže tu je stále na očiach, kazí to celkový dojem. Sečteno, podtrženo - mierny nadpriemer.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
HUD je vyriešený veľmi dobre, každá položka sa dá jednoducho pravým tlačidlom myši presunúť na ľubovoľné miesto. Škoda, že toto nie je štandard aj v ostatných hrách. Na obrazovke sú dostupné všetky potrebné informácie, či už textovo, alebo v grafických symboloch. Nie je to síce graficky úchvatné, skôr jednoduché, ale zato to účel plní. Keby vám niečo chýbalo (tabuľky priebežného poradia a pod.), nájdete to vo vysúvacom menu. Nič pri hraní nezavadzia, všetko je pekne malé a pritom spĺňajúce svoju informačnú funkciu. Na výber je niekoľko typov ovládania odpalu. S TrueSwingom sa ovláda odpal vertikálnym pohybom myši (v ponuke je aj horizontálna verzia), potiahnutím k sebe sa golfer napriahne a posunutím od seba odpáli loptičku. Každé vychýlenie sa z rovnej čiary znamená zatočenie doprava alebo doľava. Dobrý úder musí mať aj dobré tempo, ale toto všetko sa dozviete v krátkom tutoriále pri vytváraní postavy. Chce to trochu cviku ale aj zručnosti. Pre tých, ktorí nie sú s myšou až takí kamaráti, je tu klasickejší dvoj- alebo troj-klik (musíte zastaviť behajúcu čiaročku na správnom mieste) alebo to môžu vyskúšať na gamepade.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac možností ovládania, naviac dobre vymyslené, výborne spracovaný HUD, ale trochu slabšie menu v niektorých častiach, to robí dohromady peknú osmičku.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Rivals mode je tým najlepším, čo hra ponúka. O čom tento mód kariéry je, som spomínal na začiatku. Oproti módu PGA Tour sa tu stretnete s rôznymi typmi súťaží, napr.: začína sa na greene a viacerí hráči sa snažia v 3 pokusoch dostať jedným šťuchom loptičku čo najbližšie k jamke. Typov súťaží je dosť veľa, ale neobjavujú sa až tak často a tak väčšinou hráte klasicky na 18 jamiek. To po čase omrzí, ešte že to niekedy spestrí duel alebo hra v tímoch. Aj tak je ale za chvíľu podložka celá vyšúchaná a duša hráča unavená. Fanúšika golfu by to asi bavilo, ale pre ostatných nie je po chvíli prečo hrať. Nezachráni to ani RPG vývoj postavy, ani výber z 134 druhov šiltoviek (to som počítal). Nechcem nič autorom zazlievať, snažili sa hru oživiť, ale 134 je ozaj zbytočne veľa. Kto rád obliekal v rannom veku bábiky, príde si tu na svoje.

Skryť Vypnúť reklamu

Sám neviem, čo by som do hry ešte pridal na zlepšenie hrateľnosti, jednoducho, koho tento šport nezaujíma, nebude ho asi baviť ani TW PGA Tour 06. Snaha sa ale cení, autori vložili do hry zaujímavé nápady, a za to si dobré hodnotenie zaslúžia. Golfisti nech si pridajú ešte jeden bodík naviac.

MULTIPLAYER X / 10
LAN alebo Internet, výber je na vás. Ja som nemal možnosť skúsiť ani jedno. Pardón.

ZVUKY 8 / 10
Nie že by som z nich bol nejako mimo, ale sú kvalitné a určite si to všimnete. Dobré je, že je stále niečo počuť a zároveň to nevyrušuje zo sústredenia. Aj laik ľahko rozozná rozdiel medzi palicami, na to určite tvorcovia kládli najväčší dôraz. Slušné je aj nahovorenie dvoch komentátorov. Tí majú niekedy nadľudské schopnosti, keď vedia predvídať kam loptička dopadne alebo koľko yardov ostáva k jamke. To treba brať ale s rezervou, inak sú celkom v pohode, občas aj pobavia. Myslím, že stačí ak poviem, že zvuková stránka je na EA úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 5 / 10
Hudbu počuť iba v menu, ale to je pochopiteľné. Jedná sa o licencované skladby známych aj menej známych kapiel (z tých známejších Dave Matthews Band). Nečakajte od nich veľa, no počúvať sa to dá. Počet veľmi neohúri, ale treba pripočítať tie v menu Rivals Mode. Tam totiž hrajú songy podľa obdobia, v ktorom sa práve nachádzate.

Keďže tu hudba nemá veľký význam, dovolil by som si posunúť sa k ďalšej téme.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Nastavenie obtiažnosti tu zohráva významnú úlohu a silno ovplyvňuje zážitok z hrania. Na najnižšom stupni (celkom sú 4) sa dajú turnaje vyhrať bez problémov, no už na Intermediate sa pekne zapotíte (aspoň ja som sa zapotil). Na najvyššom už nie sú dostupné žiadne pomôcky ako automatický výber palíc, nahliadnutie na miesto predpokladaného dopadu loptičky alebo zobrazenie mriežky na ľahšie zistenie náklonu povrchu. Ovládanie je oveľa viac citlivé, takže stačí naozaj malý výkyv a loptička letí do p... (piesku). Dôležitejšiu úlohu hrá aj povrch, z ktorého odpaľujete, vietor a celkovo počasie (vlhkosť, dážď...), nehovoriac o tom, že protivníci sú zdatnejší. Zvládnuť uhrať aspoň par ostáva potom naozaj iba pre expertov (vedeli, prečo tak najťažšiu obtiažnosť pomenovali). Na ľahších obtiažnostiach je ale hra prístupná pre všetkých a vyváženosť jednotlivých podujatí je tiež dobrá.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,5 / 10
Vychádza mi tu čistá sedmička, ale pridávam pol boda pre tých, ktorých baví golf viac ako mňa. Nie je to určite zlá hra, myslím, že to je najlepšia golfová simulácia na trhu. V porovnaní s ostatnými sériami od EA Sports mi pripadá, že nad Tiger Woods PGA Tour vývojári naozaj rozmýšľajú a pokúšajú sa hru stále zlepšovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 519
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 805
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 676
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 289
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 344
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 369
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 291
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 306
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 296
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 482