SME

Prehrieva sa vám v lete notebook? Deväť tipov, ako tomu zabránite

Teplota by nemala prekročiť 50 stupňov.

S prehriatym notebookom nemusíte ísť hneď do servisu, pomôžete si aj sami.S prehriatym notebookom nemusíte ísť hneď do servisu, pomôžete si aj sami. (Zdroj: PEXELS)

Prehrievanie notebooku nie je nepríjemné iba kvôli hlučnému ventilátoru, ktorý pracuje na plné obrátky.

Horúce vnútro môže zhoršiť aj stabilitu operačného systému, spôsobiť zlyhanie hardvéru alebo trvalo poškodiť vnútro vášho notebooku.

Kým niektoré z notebookov teplo znášajú bez problémov a príznakom je iba horúca klávesnica, iné „mrznú“ alebo sa samovoľne reštartujú.

Skôr než pôjdete s horúcim notebookom do servisu, skúste si pomôcť niekoľkými tipmi, ktoré zvládnete aj sami. Mnohé vám pomôžu najmä v lete, keď problém s teplom môžu mať aj inak spoľahlivé stroje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akú teplotu má mať notebook

Ak je váš prenosný počítač horúci, ešte to nemusí znamenať, že sa prehrieva.

Zvyčajným znamením prehrievania je, že ventilátor stále beží na plný výkon. Môže sa tiež znateľne znížiť výkon počítača, pretože procesor sa snaží spomaliť a zabrániť tepelnému poškodeniu.

Prečítajte si tiež: Máte hlučný notebook? Päť tipov, ako ho utíšiť Čítajte 

Nakoniec sa môže stať, že sa vám počítač vypne alebo vyhodí modrú obrazovku, čím sa tiež pri kritickej teplote chráni pred poškodením.

Ak chcete vedieť, akú teplotu má vnútro vášho počítača, môžete si stiahnuť jeden z voľne dostupných softvérov na zisťovanie teploty, napríklad Real Temp, Core Temp alebo Speed Fan.

Optimálna teplota notebooku pri bežnej činnosti by mala byť do 50 stupňov Celzia. Niektoré novšie procesory môžu zvládať aj vyššie teploty.

Maximálna teplota, ktorú môže dosiahnuť prenosný počítač závisí tiež od výrobcu, ale zvyčajne sa pohybuje okolo sto stupňov Celzia. Pri tejto teplote má prístroj už problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť, keď sa prehrieva notebook

Prehrievanie počítača je logicky spôsobené nedostatočným chladením. Aby počítač dokázal správne odvádzať teplo, môžete podniknúť niekoľko krokov.

  • Očistite ventilátor. Nahromadený prach znižuje výkon ventilátorov a prieduchov. Preventívne by ste ich mali občas vyčistiť. Počítač nemusíte rozoberať, stačí ak použijete na otvory stlačený vzduch, špeciálny vysávač na počítač alebo aj obyčajné vatové tyčinky. Pred čistením počítač vypnite a odpojte.
  • Nepracujte pri vysokých teplotách. Snažte sa notebook nepoužívať na miestach, kde je teplota vyššia ako 35 stupňov Celzia. Ak s notebookom pracujete vonku, nedávajte ho na priame slnko.
  • Vypnite nepotrebné programy. Efektívnosť chladenia nie je daná iba teplotou okolitého vzduchu ale i záťažou procesora a pevného disku. Nepoužívajte nepotrebné aplikácie bežiace na pozadí.
  • Vyhnite sa mäkkým povrchom. Ak notebook položíte na matrac, deku či vankúš, bude mať problémy s prúdením vzduchu, väčšina prieduchov a ventilátorov je totiž umiestnená na spodnej strane. S notebookom pracujte na tvrdých a rovných povrchoch. Uistite sa, že neblokujete otvor ventilátora. Ak musíte mať notebook položený na stehnách, dajte si podeň tvrdú podložku alebo externý ventilátor.
  • Minimalizujte dotykovú plochu s pracovnou doskou stola. Ak sa z vášho notebooku vytratili gumové nožičky, nahraďte ich gumovými výstrižkami alebo samolepiacimi „nožičkami“ na nábytok. Ideálne je použiť stojan, ktorý vytvorí pod notebookom vzduchovú medzeru. V núdzi postačí aj hrubšia kniha vsunutá pod zadnú časť počítača.
  • Počítač chlaďte aktívne. Notebooky idúce na batérii často využívajú pasívne chladenie, aby ušetrili energiu - používajú prirodzené prúdenie vzduchu a nezapínajú ventilátor ako pri aktívnom chladení. Ak vám nepreráža skrátená doba výdrže, môžete si typ chladenia prepnúť v rozšírených nastaveniach napájania. Pod položkou Správa napájania pre procesor zvoľte výber Politika chladenia systému a vyberte možnosť Aktívne chladenie.
  • Znížte potrebnú energiu. Notebook bežiaci na plný výkon musí byť horúcejší. Ak môžete, aktivujte šetriace režimy, v ktorých procesor vyrába menej tepla.
  • Minimalizujte kontakt rúk s telom notebooku. Používajte externú klávesnicu a myš, aby vaše ruky nepodporovali prehrievanie notebooku v časti, kde sa nachádza pevný disk.
  • Cez obednú prestávku notebook vypnite aby mal čas „zregenerovať sa“. Ak to situácia umožňuje, uložte ho na chladnejšie miesto. Nie však do chladničky, aby ste nevytvorili tepelný šok a teplotný schod, ktorý zapríčiní orosenie vnútorných častí zo vzdušnej vlhkosti.

Prehrievanie notebooku v lete

Všetky všeobecné tipy na zabránenie prehriatia notebooku vám pomôžu aj v lete. Pri práci na notebooku pri vysokých letných teplotách sa zamerajte najmä na tieto kroky:

SkryťVypnúť reklamu
  • Po dlhodobom používaní notebook vypnite, uspite alebo dajte do režimu hibernácie.
  • Neblokujte vývod ventilátora a prieduchy. Môžu byť umiestnené na bočnej strane notebooku alebo na jeho spodnej strane.
  • S notebookom nepracujte na slnku. Keď prácu s notebookom ukončíte, odložte ho taktiež do tieňa. Pozor tiež, ak nechávate notebook v zaparkovanom aute na slnku.
  • Miestnosť, kde pracujete, pravidelne vetrajte.
  • Ak sa dá, pracujte v miestnostiach s klimatizáciou.
  • Používajte chladiace podložky alebo externý ventilátor.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu