orý monitoruje teplotu a upozorňuje na nebezpečenstvo, hrozí dokonca mechanické poškodenie. Vyplýva to z ankety ČTK medzi zástupcami firiem, ktoré sa zaoberajú servisom PC.
"Počítače sa teraz často prehrievajú. Bez vstavanej ochrany môže dôjsť k zničeniu hardvéru," povedal majiteľ malackej firmy LH-SERVIS Ľubomír Hozlár. Práve kvôli vysokým teplotám má v týchto dňoch viac práce so servisom u klientov. "Problémy často bývajú v najvyšších poschodiach budov, kde je vzduch najviac prehriaty," dodal.
Ak má zariadenie vstavaný varovný systém, počítač sa pri prehriatí automaticky reštartuje a počká, kým teplota klesne, vysvetlil Hozlár. "V prípade, že ho nemá, dochádza k poruche na zdroji alebo iných súčiastkach," dodal. Starosti s prevádzkou techniky kvôli vysokej teplote mávajú podľa neho napríklad aj užívatelia laserových tlačiarní.
Každé zariadenie, ktoré je pripojené k elektrickej sieti, produkuje aj teplo, čo spolu s nadmerne zohriatym vzduchom v miestnosti zvyšuje riziko zlyhania techniky. Hozlár preto odporúča napríklad investovať do klimatizácie priestorov, v ktorých sa pracuje s výpočtovou technikou, alebo aspoň zabezpečiť prúdenie vzduchu.
V horúcom počasí sa často vyskytujú problémy s notebookmi, konštatoval pracovník spoločnosti Q comp z Košíc Marek Solár. "Pod vplyvom teploty sa prehrievajú disky a zvyknú sa sami reštartovať," upozornil. Odolnosť počítača voči teplote podľa neho závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od úrovne chladiaceho systému.