SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Ad: Je technický pokrok demokratický?

Vyberáme z vašich reakcií na článok Je technický pokrok demokratický?.

Vyberáme z vašich reakcií na článok Je technický pokrok demokratický?

Na základe čoho si autor myslí, že predstava demokratického rozhodovania o odmietnutí určitého vynálezu je nereálna? Predpokladáme, že to vyplýva z jeho predstavy o demokratickom procese ako o niečom, čo musí byť posvätené parlamentom, vyhlásené „zhora“. Ľudia však majú aj iné možnosti ako prejaviť svoj názor. Existuje množstvo vynálezov, technologických noviniek a inovácií, ktoré napriek tomu, že poskytovali vyššiu kvalitu ako ich konkurenti, väčšie možnosti alebo boli jednoducho pokročilejšie, nikdy nedosiahli masovejšie rozšírenie.

Je pravdou, že vynálezy a technologické novinky zásadne ovplyvňujú život spoločnosti. Ako však rozpoznať, že to bude naozaj tak? Veď ľuďom na začiatku 19. storočia by predstava o tom, že by mali hlasovaním zakázať pánom Daimlerovi a Benzovi vyrábať ich benzínovú trojkolku, pripadala dokonale absurdná. V tom čase bol benzín odpadom pri výrobe petroleja, ktorý sa voľne vypúšťal do riek a automobil bol vlastne ekologickým výrobkom, ktorý likvidoval odpad.
LADISLAV KRAVČÍK

Keď Sumeri vynašli koleso, tiež mu spočiatku veľa ľudí nerozumelo, ale dnes je pre nás nevyhnutné. Podobne, keď v Líbyi vynašli peniaze, tiež bola za tým snaha uľahčiť život, a nie ho strpčovať.

Keď si zoberieme dnešný počítač, nie je vinou niektorých užívateľov to, čo počítače sprevádza ako negatívny jav? Ba naopak, môžeme obviniť užívateľov z toho, že nepoužívajú počítače správne. Len si predstavte to množstvo ušetrených lesov a papiera, keby sme dôsledne používali napríklad elektronické knihy! Je to len náš zvyk (alebo zlozvyk), že z pohodlnosti si všetko, čo nám príde elektronickou poštou, radšej ešte vytlačíme v tlačiarni.

Preto neobviňujme veci alebo niektoré javy, ale seba z ľahostajnosti, z nezáujmu či nechápavosti.
PAVOL VALACHOVIČ

Darmo nariekate, že konkrétne formy pokroku menia status quo, na ktorý sme boli zvyknutí. Jednak to nie je pravda, a jednak je to v poriadku.

Prečo to nie je pravda? Príklad s automobilom: len čo sa vyčerpajú zdroje pohonných hmôt, terajšie automobily sa ocitnú na smetisku dejín. Či ich nahradí niečo dokonalejšie, to záleží práve na faktických nositeľoch pokroku (resp. na prírodných zákonoch) a nie na demokratickej mienke väčšiny, ktorá sa nestačí alebo jednoducho nie je schopná prispôsobovať pokroku. Podobne počítače – vyčerpaním zdrojov energie sa skončí nielen ich éra, ale éra našej technickej civilizácie vôbec – ak do tohto prelomového momentu nestihne ktosi schopný tento fatálny problém vyriešiť.

Technický pokrok – aj s niektorými negatívnymi dôsledkami – sa nepresadzuje sám od seba, ale preto, že ho ľudia prijímajú. Tí ľudia, ktorí ho nevedia alebo nie sú schopní prijať, a ak nie sú schopní ani ho zničiť, musia sa mu podriadiť.
FRANTIŠEK CUDZIŠ

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.
Boris Beňa, Daniel Čech a Milan Lučanský.
Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia.
Komentár Zuzany Kepplovej

Veď nám to hovoril, on už iný nebude

Prečo sa treba rozlúčiť s narušiteľom Kollárom.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.