
FOTO – WEBSITE.LINEONE.NET/
ŇDAMIAN.COOMBES/MACQUARIUM.HTM
Ak je počítač funkčný, môžete ho využiť napríklad na zálohovanie dát z vášho hlavného počítača (ak sa dá pripojiť do siete alebo funguje aspoň CD či disketová mechanika) alebo na hranie starých hier. V najhoršom prípade môžete časti počítača použiť ako náhradné diely pre iné počítače – rátajte však s tým, že takto hodnotu zvyšku prístroja znížite na nulu, pretože cena práce technikov, ktorí by mali počítač opäť spojazdniť, je vyššia, ako hodnota starého počítača.
2. Predajte ho
Starý, ale funkčný počítač môžete ponúknuť na predaj prostredníctvom niektorej z firiem zaoberajúcich sa výkupom second-hand počítačov alebo prostredníctvom inzerátu (napr. www.inzeraty.sk/pocitace/).
3. Darujte ho
Ak je váš počítač príliš starý aj na second-hand predaj alebo chcete pomôcť tým, ktorí si nový prístroj nemôžu dovoliť, môžete starší počítač darovať. Stará 386-ka už dnes pravdepodobne žiadnu slovenskú školu nepoteší (žiaci sa nemôžu učiť pracovať na systémoch, ktoré sa v praxi už nepoužívajú), žiaden fungujúci počítač nie je príliš starý na to, aby sa nedal využiť ako inteligentný písací stroj – skúste ho preto ponúknuť inzerátom napríklad študentom.
4. Využite ho v domácnosti
Žiadnou technickou novinkou neohúrite návštevu tak, ako živými rybičkami preháňajúcimi sa v počítačovom monitore. Takáto premena však vyžaduje značnú dávku zručnosti a (ideálne) starý počítač Macintosh. S trochou invencie však možno prídete aj na iné nápady ako využiť časti starého počítača: zo skrinky napríklad môžete vyrobiť toaletu pre mačku alebo ju po miernej úprave a dofarbení použiť ako podložku pod nohy pri sledovaní televízie, z častí procesora a základnej dosky je zasa možné vyrobiť originálne náušnice.
POZOR! Nezabudnite z počítača predtým, ako sa ho zbavíte, vymazať všetky informácie. Nestačí však súbory jednoducho zmazať – z disku ich totiž takto fyzicky neodstránite a s pomocou špeciálnych nástrojov ich môže niekto iný relatívne jednoducho získať. Ideálne je kompletne naformátovať pevný disk, prípadne môžete na vymazanie súborov použiť niektorý zo špeciálnych programov. (Ale pozor – citlivé údaje, napríklad vaše heslá, sa nenachádzajú len v adresároch, kam ukladáte dokumenty, ale aj v systémových priečinkoch, kam si ich ukladajú jednotlivé programy.)