
možnosti.
Papier je vrstvená technológia
Fotopapiere nie sú iba lesklé a matné, ako sa mnohí laici môžu domnievať. Kým najdôležitejšou otázkou pri kúpe papiera má byť to či je určený pre pigmentové alebo farbivové atramenty, povrchová úprava, gramáž a jeho vlastnosti sú rozhodujúce. Iné požiadavky budete mať pri výtlačkoch pre fotoalbum a iné pre reprodukcie umeleckých diel.

Pri výrobe papierov sa používajú špičkové technológie ktoré kopírujú vývoj vo svete tlačiarňových atramentov. Pozostávajú z vrstiev, z ktorých každá má svoju úlohu. Rubová strana chráni proti poškrabaniu lícnu stranu ďalšieho výtlačku, jadro určuje mechanické vlastnosti a hrúbku papiera, absorbčné vrstvy slúžia pre zachytenie farbiva a jeho oddelenie od jeho nosiča (vody), najvrchnejšia vrstva udáva lesk a chráni farbivá pred okolitým prostredím, aby nevybledli. O tom, že ide o skutočnú vedu ste sa možno presvedčili sami – stačí ak ste vložili papier do tlačiarne rubovou stranou nahor, alebo ste zvolili v nastaveniach tlačiarne iný typ papiera ako ste vložili.
Rozhodujúce je poslanie výtlačku
Ak si prehliadnete ponuku fotopapierov určených pre tlač fotografií rôznych formátov, zistíte že ponuka sa odlišuje hlavne v „gramáži“ (plošnej hmotnosti), formáte a povrchu. Matné, zamatové, pololesklé a lesklé médiá môžu byť určené pre jednostrannú potlač, niektoré však umožňujú vytvoriť výtlačky na oboch stranách. Mali by ste vedieť že na lesklých povrchoch s použitím farbivových atramentov vynikne tlač lepšie ako v prípade že použijete pigmentový atrament na matný povrch. Matný povrch však v galérii nepôsobí rušivo a zaručene sa menej „uchytá“.
Kancelársky papier používaný v laserových tlačiarňach má plošnú hmotnosť 80g/m2. Na tlač obrázkov bez jemných detailov postačí, pre fotografie je to však málo. „Časopisová“ kvalita so 170g/m2 patrí k strednej váhovej kategórii. S kvalitnou tlačiarňou a vhodnou technológiou papiera je možné dosiahnuť výtlačky, ktoré majú brilantnú kresbu, detaily a farebnosť. Tento papier je však ideálny do rámu, zložky a ako príloha k textovej dokumentácii. Kvalita tlače je špičková, pri manipulácii s médiom sa však rýchlo prejaví jeho prehýbanie a „krčenie“. Fotografické výtlačky ktoré sa majú priblížiť mechanickými vlastnosťami papiera k výstupu fotolabov by mali mať plošnú hmoťnosť vyššiu ako 220 g/m2.

Formát výtlačku má rovnakú výpovednú hodnotu ako obsah fotografie a jej kompozícia. Preto v ponuke nie sú iba papiere kopírujúce „pohľadnicové formáty“ 9x13, 10x15 a podobne a rôzne varianty formátu DIN A – A4, A3, A3+ ale i špeciálne panoramatické a štvorcové papiere, poprípade role, z ktorých je možné odvinúť a odrezať potrebný rozmer.
Špeciálne médiá pre všetky príležitosti
Nie vždy končí vytlačením fotografie na papier a založením do albumu jej životný cyklus. Niektoré papiere majú špeciálne vlastnosti, takže ponúkajú viac ako „obyčajné nosenie fotografie“.
Samolepiace papiere sú ideálne pre rôzne príležitosti. Pri tradičnom „hárkovom“ a „etiketovom“ spracovaní poslúžia pre výzdobu vášho okolia, tvorbu nalepovacích fotoalbumov a dotvorenie všetkého, čomu chýba dotyk vašej osobitosti. S jednostranným laminovaním môžu samolepiace papiere ozvláštniť veko vášho notebooku či šasi počítača, nalepovacie fotoalbumy sú zaujímavou alternatívou k fotoknihám, ktoré ponúkajú fotolaby. Obojstranné samolepiace pásky a bežné papiere sa už nenosia. V ponuke sú však i papiere s vopred narezaným formátom a tvarom. Tie poslúžia pre potlač optických nosičov a zakladačov a podobne.
Panoramatické papiere ponúkajú netradičný pomer šírky a výšky, aby umožnili zdrôrazniť rozľahlosť snímanej scény a rozľahlosť snímaného priestoru. Na trhu sú tlačové médiá konzumného pohľadnicového formátu s rôznou šírkou, pri väčších výtlačkoch sa používajú totopapiere na roliach. Dôležité však je, aby tlačiareň takýto druh médií podporovala.
Umelecké tlačové médiá so štruktúrovaným povrchom imitujú prírodné materiály, akými je ľanové plátno, koža a podobne. Nerovnosť matného povrchu s atramentom tlačiarne imituje ručné umelecké techniky. Ak pomocou grafického softvéru pretvoríte fotografie na maľované umenie, výsledkom môže byť obdivované dielo visiace na stene vašej kancelárie či obývačky. Rovnako brilantne môžete vytvárať digitálne reprodukcie umeleckých diel. V minulosti slúžili pre výrobu vizitiek, dnes ich nájdete všade – na pohľadniciach, obálkach, štítkoch darčekov i v rámoch na stenách.
Magnetické papiere sú hitom o ktorom vie iba málo ľudí. Jedna z vrstiev papiera obsahuje jemné magnetické častice, ktoré umožnia vytlačené obrázky, fotografie a popisné štítky umiestniť kdekoľvek na kovový povrch – či už na dvere chladničky, zárubňu, magnetickú tabuľu a podobne. Výhodou oproti samolepiacim štítkom je to, že nebudete musieť po ich odstránení pracne zoškrabávať a čistiť lepidlo...

Tetovačky pre dočasnú aplikáciu na pokožku nenájdete iba v detských žuvačkách a špecializovaných obchodoch. Vďaka špeciálnym Tatoo Transfer papierom si ich môžete vyrobiť s pomocou svojej fototlačiarne. Atrament je nanesený na špeciálny jemný film, ktorý sa tradičným postupom prilepí na pokožku. Keďže tlač je ukrytá pod filmom, nerozmaže sa ani na kúpalisku. Ak sa vám neopotrebované „tetovanie“ prestane páčiť, jednoducho ho zmyjete dolu teplou vodou s mydlom.
Nažehľovacie papiere fungujú rovnako ako „instatné tetovačky“, však s tým rozdielom že sú určené pre textil. V závislosti od farby podkladu si môžete zvoliť „papiere“ pre svetlý alebo tmavý textil, v ponuke sú i špeciálne fluorescenčné nažehľovačky, ktoré v tme svetielkujú.
Fotografické výtlačky majú mnoho tvárí. Je iba na vás ako ďaleko umožníte zájsť svojej kreativite a či sa rozhodnete kráčať s dobou. Pri prezeraní starých vyblednutých fotografií objavujete svoje emócie a pocity. Tie pri prezeraní obrázkov na monitore počítača či televíznej obrazovke akosi chýbajú. Aby boli farby výtlačkov čo najvernejšie, niektorí výrobcovia papierov dodávajú s svojmu spotrebnému materiálu i špeciálny softvér, ktorým sa doplní tlačový ovládač. V ňom navolíte typ použitého papiera a softvér automaticky zariadi, aby sa použil správny farebný profil.
TIP: Pri použití papierov s menšou gramážou a menej kvalitným povrchom vyskúšajte laminovanie pomocou fólií z polyesteru. Plast dodá farbám lesk a život, fólia zlepší mechanické vlastnosti papiera.