Londýn 27. marca (TASR) - Indickí vedci zistili, že ožiarením niektorých druhov strukovín gama lúčmi možno zlikvidovať väčšinu chemických látok, ktoré vyvolávajú nepríjemné následky konzumácie tejto skupiny plodín.
Plynatosť spôsobuje baktéria v hrubom čreve, ktorá sa živí určitým typom uhľohydrátov zvanými oligosacharidy a mení ich na zmes plynov s obsahom metánu a plynov s obsahom síry.
Je to práve síra, ktorá núti ľudí zapchávať svoje nosy. Dospelý človek vyprodukuje vo svojich útrobách denne štyri až päť litrov plynov, pričom fazuľa a strukoviny sú najčastejšie spájané s vetrami. Dôvodom je skutočnosť, že takmer 60 percent uhľohydrátov obsiahnutých v strukovinách sú oligosacharidy.
Ako informuje britský časopis New Scientist, vedci Džammál Máčajáh a Mrínal Pédnekár z potravinového laboratória atómového výskumného strediska v indickom Trombaji, sa rozhodli vyskúšať, aký môže mať radiácia vplyv na obsah "rizikových" uhľohydrátov v strukovinách rôznych tvarov a farieb, bežne používaných pri príprave indických jedál.
S využitím štandardnej technológie na ožarovanie potravín, časť potravín vystavili slabým gama lúčom, inú vzorku ožiarili dávkou trikrát silnejšou. Pred prípravou jedla nechali strukoviny podľa bežne praktizovaného postupu na dva dni v studenej vode.
Najlepšie výsledky zaznamenali u fazule s čiernymi škvrnami a cícera. Ožarovanie malo menší vplyv na fazuľu šarlátovú, ktorá však má len malý obsah "vinných" oligosacharidov.
"V Indii sú strukoviny veľmi obľúbenou a dôležitou súčasťou jedálnička, niektorí ľudia však nemôžu jesť veľa kvôli problémom s plynatosťou," povedal Mačajáh. "Je to na škodu, keďže ide o veľmi dobrý zdroj základných živín," dodal vedec.
V Európe je možné potraviny ožarovať len na základe špeciálneho povolenia a takto upravené požívatiny musia byť pri predaji označené. Ožarovanie predlžuje dobu používateľnosti rastlinných potravín tým, že zabíja baktériu, ktorá spôsobuje hnitie.