Digitálna obývačka pod taktovkou Shuttle a Microsoftu

Súčasným trendom je nahrádzať početnú aparatúru v obývačke intelitentným počítačom, ktorý medzi multimédiami nerozlišuje. Spracuje ich z dúhových kotúčov, pevného disku i priamo z internetu. V redakcii sme otestovali riešenie z dielní Shuttle s označením

M1000 Media Center ku ktorému potrebujete už len obrazovku a ozvučenie.


FOTO - SHUTTLE

Multimediálne systémy sa svojou architektúrou od bežných počítačov na trhu príliš neodlišujú. Využitím technológií z notebookov minimalizujú svoju spotrebu a hlučnosť, pomocou rozširujúcich kariet zvládajú spracovanie vysielania a signálu z externých zdrojov, bezdrôtovou klávesnicou a myšou dopĺňajú informačný displej. Používateľské rozhranie je prispôsobené špecifickému použitiu operačným systémom Microsoft Windows MediaCenter Edition. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Multimediálny počítač však od komponentu domácej aparatúry rozlíšite iba s veľkými ťažkosťami.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca systému XPC M1000 si uvedomuje, že koncového spotrebiteľa je nutné osloviť atraktívnym vyhotovením, materiálmi a dizajnom, ktoré s počítačmi nemajú nič spoločné. Reprezentatívny počítač do obývačky musí osloviť, nadmerná extravagancia sa však nenosí. Preto je celková koncepcia postavená na osvedčených prvkoch z 80tych rokov, ktoré sú doplnené o súčasné krivky a prvky ktoré zjemňujú strohosť pôvodného dizajnu. Kým prvý pohľad padne na vrchné veko, skôr či neskôr skĺznete okom na čelný panel, ktorý jemne naznačuje, že nejde o tuctový stolový prehrávač zo supermarketu. Štvorrýchlostná, dvojvrstvová DVD napaľovačka je prekrytá elegantným čelným panelom, ktorý má v ľavej časti nerušivé tlačidlo pre vysúvanie. Pod ňou sa nachádza jednoriadkový informačný panel doplnený o segmentové prvky, vpravo nájdete podsvietené tlačidlo ACPI napájania pomocou ktorého je možné systém spustiť, uspať a vypnúť.


FOTO - MILAN GIGEL

Iluminačný panel naviguje používateľa pri ovládaní ak je pripojená obrazovka vypnutá. Nie je problémom aktivovať prehrávanie MP3 skladieb alebo posluch FM vysielania, komfort ktorý ponúka grafické prostredie na obrazovke vám však učarí viac. Ak je zariadenie vypnuté, zobrazovaný je aktuálny čas.


FOTO - MILAN GIGEL

O tom, že centrum domácej zábavy a multimédií by malo dokázať spracovať dáta na všetkých druhoch nosičov a zo všetkých vstupov, niet pochýb. Preto sa na čelnom paneli nachádzajú i dva zatvárateľné kabinety, ktoré používateľovi sprístupňujú dôležité periférie a rozhrania.


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavej časti sa nachádza kombinovaná čítačka pamäťovcých kariet formátov Compact Flash, Smart Media, Secure Digital, Memory Stick a MultiMedia Card. Podporu formátu xD Picture tu nenájdete, pomôcť si však môžete extenou čítačkou, ktorú pripojíte k jednému z dvojice čelných USB portov verzie 2.0. Priamo môžete pripojiť i digitálny fotoaparát. Pre digitalizáciu videa nájdete integrované FireWire rozhranie, nechýbajú ani 3,5 mm JACK konektory pre pripojenie mikrofónu a slúchadiel. Výbava sa podobá tej ktorú ponúkajú multimediálne notebooky, takže uskromňovať sa nemusíte.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod pravým krytom sa nachádzajú skryté tlačidlá pre párovanie klávesnice a reštart systému, ten však docielite i 5 sekundovým zatlačením vypínača a opätovným spustením. Omnoho zaujímavejší je však slot na box osadený 2,5" diskom. Ten slúži ako "vysokokapacitná disketa" a môžete pomocou neho prenášať dáta medzi rôznymi počítačmi i bez použitia siete.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak externý disk zasuniete do slotu, dvierka zostanú otvorené a polovica boxu vytŕča von. Výhodou však je že sa zaobídete bez káblov a na čelnej strane máte výhľad na LEDku, ktorá indikuje čítanie a zápis.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však použijete dodávaný prepojovací káblik, disk môžete pohodlne pripojiť k ľubovoľnému počítaču vybavenému USB portom, ktorý dokáže pracovať s externou diskovou jednotkou. Využijete to pri zálohovaní a prezeraní nových filmov ktoré nemáte zálohované na optickom nosiči. Mali by ste však dodržať používanie súborových systémov NTFS alebo FAT. Inak si budete musieť do MediaCenter počítača doinštalovať doplnkovú podporu.


FOTO - MILAN GIGEL

Káblik počíta i s pevnými diskami, ktoré majú vyššie energetické nároky. Kým v slote používa zariadenie špeciálny napájací konektor, pri notebooku alebo počítači si môžete pomôcť použitím dvoch USB portov, z ktorých jeden zostane priechodný. Čerpaním napájania z dvoch portov je možné dosiahnuť až 1A prúd pri 5V napájaní. Ak použijete menej náročný disk, pre jeho pripájanie môžete použiť i ľubovoľný iný USB káblik, napríklad ten čo máte k digitálnemu fotoaparátu.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel môže pre menej skúseného používateľa počítačov pôsobiť trochu komplikovane. Vďaka popiskám a farebnému odlíšeniu si poradíte. Nájdete tam optický SPDIF vstup a výstup, koaxiálny digitálny výstup audia, 4 USB porty, 6 pinový FireWire port, komponentné video, S-Video, kompozitné video, analógový a digitálny videovýstup ako aj dvojicu tunerov pre spracovanie analógového a digitálneho TV vysielania a FM signálu. Použitie štandardných PCI kariet naznačuje modulárnosť, pevne osadené výstupy poskytujú mnoho variácií pri pripájaní k domácej aparatúre. O tom, že nechýba HDTV podpora ani nehovoriac.


FOTO - MILAN GIGEL

Dôležitá je i komunikácia s okolím a internetom. Gigabitový metalický ethernet oceníte pri prenášaní objemných multimédií v lokálnej sieti. Ak však máte káblov vyše hlavy a chystáte sa všetko krotiť, využiť môžete zabudovaný WiFi modul štandardu IEEE 802.11b/g s externou anténkou, ktorú môžete kedykoľvek nahradiť výkonnejšou alternatívou. Dvojica sieťových rozhraní ponúka i ďalšiu možnosť. Použiť počítač ako smerovač pre zdieľanie internetoého pripojenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak si lámete hlavu nad tým, prečo sa v predchádzajúcich odstavcoch nehovorilo nič o trojici JACK konektorov, mali by ste vedieť, že univerzálna komunikácia so zvyškom domácej aparatúry je možná pomocou infračerveného prenosu. Ak pripojíte do jednotlivých slotov IR vysielače, modulovaním správneho signálu bude môcť MediaCenter zapnúť, vypnúť, prepnúť a nastaviť čokoľvek máte doma. Dohovorí sa takmer so všetkým, čo má celosvetovú podporu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri inštalácii nebudete musieť riešiť ani problémy s existujúcou kabelážou. Ak máte všetok signál vedený jediným prívodným káblom, použijete pribalený rozbočovač, ktorým signál sprostredkujete pre oba zabudované tunery.


FOTO - MILAN GIGEL

Káblov je však pribalených omnoho viac. Je ich toľko, že nimi obsadíte všetky konektory zadného panelu. Kúpou jedinej krabice vaša investícia pravdepodobne končí.


FOTO - MILAN GIGEL

Pohodlie vám pri ovládaní s použitím grafického rozhrania s veľkým písmom a obrázkami dodá infračervený diaľkový ovládač, ktorého dosah je približne 8 metrov. Nájdete na ňom prehľadné značenie funkcií tlačidiel, ako aj tlačidlá pre rýchly prístup k niektorým pracovným režimom.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri surfovaní, chatovaní a komplikovanejších úlohách využijete i rádiovú klávesnicu ktorá bez problému preklenie desaťmetrovú vzdialenosť. Navrhnutá je tak, aby ste mali elegantný prístup k multimédiám a mohli pritom pracovať aj s integrovaným trackballom ktorý nahradí myš. Guľový ovládač je vpravo, dvojica tlačidiel je na ľavej strane. Tlačidlá klávesnice lokalizovné nie sú, rozloženie je však na surfovanie a bežné operácie dostatočné. S tým, že by ste písali ďalekosiahle dokumenty sa nepočíta, niektoré tlačidlá môžu byť o čosi menšie ako by bolo pri desktope pohodlné.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájanie klávesnice zabezpečuje štvorica AA akalických článkov, takže na niekoľko mesiacov máte vždy pokoj. Spodná časť je pre ergonómiu a pohodlie vybavená dvojicou držiakov, párovacie tlačidlo neprehliadnete. Ovládateľnosť je zvládnutá na jedničku. Kto túži po myši, môže si nejakú bezdrôtovku pripojiť. Potrebovať ju však pravdepodobne nebudete.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca si dal záležať nielen na dizajne, ale i na mechanickom vyhotovení. Nemusíte sa obávať hlučného chodu. Napájací zdroj má tichú pomalochodnú ventiláciu a šasi umožňuje voľné prúdenie vzduchu všade, kde je to vhodné a pohodlné. Spodná časť je perforovaná všade kde sú komponenty s vyššou teplotou, takže chladný okolitý vzduch je využívaný na maximum.


FOTO - MILAN GIGEL

Vnútorné usporiadanie je riešené s prehľadom a dôrazom na rozširovateľnosť. Základná doska je postavená na platforme čipovej sady Intel 915PM so southbridgom ICH6M čo je zárukou energetickej efektívnosti. Štandardne je systém dodávaný s procesorom Intel Pentium M 740 s taktom 1.73 GHz, inštalovaných nájdete 512 MB pamäte DDR2 533. Pevný disk má štandardný 3,5" formát, s rozhraním Serial ATA, použitá 7200 otáčková Barracuda od Seagate celkovému výkonu iba prospela. Zdroj je samostatne odtienený, chladenie používa heatpipe technológiu, väčeina kabeláže a prepojov je tienená. Ak vás zaujíma spotreba, mali by ste vedieť že v priemere sa pohybuje na hranici 40 wattov, v špičke dokáže stúpnuť na stropných 150W.


FOTO - MILAN GIGEL

WiFi adaptér je riešený pomocou USB modulu s čipovou sadou ZyDAS. Ak si chcete polepšiť, nie je problém. K anténnemu systému môžete pripojiť ľubovoľnú USB alternatívu.


FOTO - MILAN GIGEL

Grafický adaptér je pripojený k zbernici PCI Express, grafický čip je GeForce 6600SE, videoram má kapacitu 256 megabajtov. Dvojica štandardných 32 bitových 33 MHz slotov je osadená TV tunermi, na doske je integrovaná zvukovka s čipovou sadou Creative Sound Blaster Live! s 24-bitovým digitálnym spracovaním signálu s 8 kanálovým výstupom s rozširujúcou technológiou EAX. Dá sa povedať, že notebooková platforma je doplnená o svižné a kvalitné periférie. Ak vám stroj časom zostarne, možné je pustiť sa do upgradu i v domácich podmienkach, ak po uplynutí záruky zlyhá základná doska máte smolu. Hlavné je vedieť, že ak chcete tiché a výkonné PC s možnosťou prispôsobiteľnosti, môžete po tomto riešení siahnuť. Skončiť môže i na vašom pracovnom stole ;). Od tradičného PC so skvelými vlastnosťami sa však M1000 líši operačným systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows Media Center Edition 2005 CZ sa od stolových systémoch v zásade nelíši. Plnohodnotne môžete na ňom prevádzkovať všetky aplikácie na ktoré ste zvyknutí. Súčasťou inštalácie je však viacero doplnkov a modulov ktoré zaisťujú jednoduchšiu ovládateľnosť a komunikáciu s multimediálnymi perifériami, pričom jadrom rozšíení je aplikácia MediaCenter, ktorá umožňuje jednoduché a prehľadné ovládanie multimédií pomocou tradičných ovládačov.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem samotného operačného systému pridáva distribútor i doplnkové aplikácie, ktoré umožňujú úplné využitie inštalovaných periférií. V dodávke je Adobe Acrobat Reader, Trend Micro PC-cillin, AutoProducer a Cyberlink PowerDVD (s podporou MCE 2005. Všetko prichádza inštalované, softvéry však nájdete i na priloženom bonusovom CD od Shuttle.


FOTO - MILAN GIGEL

Aplikáciu MediaCenter si pomerne rýchlo obľúbite. Podobne ako graficky prepracované firmvéry moderných prehrávačov i tu si vystačíte so šipkovou navigáciou, potvrdzovaním úloh a návratom. Prekonfigurované sú mnohé služby, pre zoznámenie sa s funkciami môžete použiť "sampler" s digitálym obsahom, lokálne služby si však budete musieť pomocou zásuvných modulov doinštalovať. Ak chcete prispôsobiť aplikáciu nad rámec nastavení v menu, musíte preskúmať ako veci fungujú. V základnej ponuke nájdete prezeranie obrázkov, sledovanie TV vysielania, posluch hudby, prehrávanie videosúborov a optických nosičov, príjem FM vysielania, prístup k online službám a doplnkové aplikácie, ktoré vedia v prostredí MediaCentru komunikovať s používateľom unifikovaným spôsobom. Pomocou externých modulov dokáže multimediálne stredisko domácnosti čokoľvek.FOTO - MILAN GIGEL

Pri prezeraní multimédií môžete pristupovať k rôznym zdrojom, či už lokálnym alebo sieťovým a internetovým. Pomocou servrového softvéru dokážete zdieľať i multimédiá, ktoré máte na ostatných domácich počítačoch. Softvér má všetku inteligenciu, ktorú by ste očakávali. Dostupných je mnoho náhľadových režimov, funguje vyhľadávanie, triedenie, multimédiá možno duplikovať, zálohovať na optické médiá, načítavať z pamäťových kariet či archivovať. Všestranný prehrávač je doplnený o funkciu rekordéra. Zaznamenávať môžete FM vysielanie ale i televízne programy. Ak si počas filmu odbehnete, po návrate k obrazovke môžete živé vysielanie "pretočiť späť", takže vám nič neujde. Vychytávky ako RDS či podporu ShowView kódov v základnej ponuke nečakajte, v maximálnom pohodlí si však dokážete naplánovať prezeranie vysielania a jeho záznam. Pre český región je dokonca dostupný i televízny program, ktorý stojí nad všetkým plánovaním.FOTO - MILAN GIGEL

Vychutnávanie multimédií nemusí prerušiť ani prichádzajúca komunikácia. Microsoft Messenger dokáže vstúpiť do reprodukcie aby ste diskutovali s priateľmi, televízia stiahnutá na pozadí do malého okna môže bežať, kým vy pracujete s fotografiami alebo odosielate dôležité údaje. Ak zazvoní telefón, na obrazovke sa pomocou služby CLIP vypíše číslo volajúceho, takže ak na neho nemáte chuť, nemusíte sa unúvať k telefónu. Všetky funkcie sú široko konfigurovateľné a zásuvné moduly umožňujú využiť poteciál internetu. Získate prístup k počasiu, k spravodajstvu, k RSS exportom obľúbených serverov, nakupovať môžete hudbu, filmy, proste robiť môžete čokoľvek, k čomu si nainštalujete podporu. Otvorená bránka k internetu a rozšírená výpočtová platforma sú zákukou neobmedzeného rozširovania.FOTO - MILAN GIGEL

Ak si sadnete za MediaCenter a porovnáte svoje pocity z používania tradičnej HiFi Audio-Video aparatúry, vidíte kde je budúcnosť. Nemusíte byť odborníci cez počítače aby ste dokázali so systémom pracovať. Zvládne to i vaša stará mama.

Shuttle M1000 Media Center je kvalitne prepracovaný multimediálny počítač pre domácnosť, ktorý v jedinom zariadení zastúpi viacero zariadení a ponúkne omnoho viac, ako ste zvyknutí. Nízka spotreba a tichý chod zodpovedajú plánovanému nasadeniu, kvalitné softvérové zázemie otvára množstvo príležitostí pre to, aby ste po ukončení práce svoj notebook odložili na stôl pracovne, a zábavu vo svojom voľnom čase strávili za veľkou obrazovkou, ktorá odbremení vaše oči od námahy. Dajte si však pozor - nestaňte sa otrokom svojich e-mailov a IM komunikácie.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.umax.cz
Orientačná cena: (bude doplnená)

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.

Neprehliadnite tiež

Samsung predstavil nástupcu Galaxy Note 7

Nový Galaxy Note 8 sa začne predávať 15. septembra.

Problém s nimi mali aj superpočítače. Odhalili tajomstvá turbulencií

Španielski inžinieri potvrdili teóriu ruského matematika zo 40. rokov minulého storočia.

Čísla môžeme mať vrodené. Aj dvojdňové bábätká cítia ako fungujú

V Izraelskej nemocnici by výskum mohol dopadnúť inak.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 7 001
 2. Od septembra opäť po starom 5 867
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 658
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 3 059
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 840
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 748
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 203
 8. Ako sme jazdili v socializme 1 109
 9. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš? 1 108
 10. Leto nekončí! 1 030