PRAHA - Telekomunikačná firma Telefónica O2 začala v Česku overovaciu prevádzku televízie prostredníctvom pevných telefónnych liniek. Službu v prvej fáze ponúkne svojim zamestnancom, pôjde zhruba o 30 programov vrátane možnosti sťahovať si filmy na želanie, povedal včera hovorca Martin Žabka. Telefónica O2 vznikla v polovici tohto roka spojením Českého Telecomu a Eurotelu.
Služba teraz ponúka české a slovenské kanály, spravodajské, dokumentárne a detské stanice. Na stiahnutie ponúka okolo 250 filmov. Overovacia prevádzka zároveň testuje i predajné kanály. V Španielsku službu ponúka materská Telefónica pod názvom Imagenio od roku 2004 a využíva ju okolo 300-tisíc domácností.
"Chceme postupne rozširovať pokrytie rovnako ako pri vysokorýchlostnom internete, ktoré je po dvoch rokoch dostupné na viac ako 90 percentách všetkých pevných telefónnych liniek," povedal Žabka.
Komerčne začne Telefónica O2 ponúkať televíziu prostredníctvom telefónnych liniek v treťom štvrťroku a možno už na začiatku septembra. Televíziu bude možné sledovať vo formáte MPEG4. Na zachovanie podobnej kvality a rovnakého rozlíšenia ako pri digitálnych televíziách jej stačí oproti MPEG2 polovičný dátový tok. Spoločnosť tak vystačí s rýchlosťou zhruba 2,8 Mbit/s, zatiaľ čo pri digitálnom vysielaní sa priemer pohybuje okolo 4 až 5 Mbit/s.
Operátor postupne zavádza novú technológiu ADSL 2+, ktorá doterajšiu rýchlosť internetového pripojenia ADSL prostredníctvom pevnej linky viac ako zdvojnásobuje.
(čtk)