To že váš počítač štartuje príliš pomaly si zväčša uvedomujete vtedy, ak potrebujete súrne čosi spraviť a reštart po páde systému trvá neuveriteľne dlho. Podobná situácia nastáva ak zapnete notebook v teréne. Čakanie sa zdá byť nekonečné.
Ešte predtým, ako sa ku slovu dostane operačný systém, firmvér základnej dosky musí uskutočniť mnoho úloh, aby oživil všetky čipy, periférie a systémy. Preto v nastaveniach dosky nastavte všetko tak, aby sa pri každom štarte nespúšťali zbytočné úlohy. Vypnite zdĺhavý POST test, autodetekciu diskov a mechaník zameňte za pevne nastavené hodnoty, nezabudnite ani na BIOSy prídavných kariet, akými sú RAID kontroléry. Ak niektoré integrované súčasti nepoužívate, vypnite ich.
Zhodnoťte, či je kapacita vašej operačnej pamäti dostatočná. Ak je pamäte príliš málo, operačný systém už pri svojom štarte musí presúvať nepoužívané časti RAM do swapovacieho súboru na pevnom disku, aby ich opätovne načítal, odložil, načítal odložil atd. Dostatočná kapacita RAM urýchľuje diskové operácie a otvára cestu pre efektívne využitie predčítacích algoritmov. V starších počítačoch môže štart systému brzdiť i príliš pomalý pevný disk. Nezabúdajte na to, že najpomalší komponent udáva rýchlosť celého systému.
Operačný systém Windows XP je vybavený systémom predčítavania, ktorý pre jednotlivé aplikácie sleduje, ktoré súbory je potrebné otvoriť pri ich spustení. Informácie sa ukladajú do adresára C:\windows\prefetch , a na základe nich dokáže "upratovací program" defrag pripraviť optimalizáciu i pre samotný štart systému. Je preto dôležité, aby ste si v rôznych pomôckach pre úpravu nastavení funkciu "prefetch" nevypínali. Počítač bude mať pri štarte systému k dispozícii informácie o tom, ktoré sektory je výhodné vopred v čase voľnej diskovej neaktivity načítať pre zrýchlenie behu. Zabudovaná akcelerácia dokáže skrátiť čas spustenia až o tretinu.
Zaistiť, aby sa súbory dostali na najrýchlejšiu pozíciu pevného disku, je pomerne jednoduché. Pre tento účel slúži vývojársky nástroj bootvis.exe z dielní Microsoftu, ktorý ponúka optimalizáciu a meranie štartu operačného systému. V prehľadných grafoch vidno prečo počítač štartuje pomaly, a ako možno štart urýchliť. Inštalačný balíček nájdete na adrese http://www.softpedia.com/progDownload/BootVis-Download-3465.html.
Rýchlosti štartu však prispieva i defragmentácia ďalších dôležitých súborov, ktoré používa operačný systém pre ukladanie konfiguračných dát, alebo odkladanie obsahu RAM. Pre automatickú správu týchto súborov poslúži najlepšie voľne dostupný nástroj Pagedfrg, ktorý si môžete stiahnuť na webe http://www.sysinternals.com , štart urýchli i poriadok v systémových registroch .
Nezabudnite ani na vytriedenie automaticky spúšťaných úloh, ktoré sa aktivujú po zavedení operačného systému. I keď systém disponuje priamo nástrojom msconfig, ktorý triedenie umožňuje, pre začiatočníkov je omnoho výhodnejšie použiť Windows Startup Inspector, ktorý ponúka databázu dôležitosti jednotlivých položiek s možnosťou ich overenia na internete. K dispozícii je na http://www.windowsstartup.com .