Navigačný systém v mobile? Prečo nie

Navigačné systémy sú pre aktívnych šoférov mimoriadne praktické, hlavne pri jazdách po neznámych trasách a hľadaní cieľa v európskych veľkomestách. Testovali sme jeden.

Navigačné systémy sú pre aktívnych šoférov mimoriadne praktické, hlavne pri jazdách po neznámych trasách a hľadaní cieľa v európskych veľkomestách. Doposiaľ však neboli prístupné pre tých, čo vedia 30000 a viac korún investovať aj do rozumnejších vecí. Našťastie, konkurenčný tlak sa dostal aj do tohto biznisu a dnes je možné priemerne vybavené navigačné zariadenie do auta kúpiť aj za 15000 Sk. Ušetriť možno aj tak, že k svojmu mobilu pripojíte navigačný modul, nainštalujete softvér a dokúpite do auta držiak. Nokia spoločne s firmou Navicore pripravili riešenie za 8000 Sk, na ktoré sme sa pozreli podrobnejšie.

Obsah balenia
V balíčku dostanete navigačný modul, ktorý je vybavený vlastnou batériou a vstupom na tenkú nabíjačku Nokie. K modulu Nokia dodáva aj nabíjačku určenú pre 12V zásuvku v aute. Navicore dodáva čítačku kariet, inštalačné CD a príručku. Celý systém sa inštaluje na pamäťovú kartu, ktorá nie je súčasťou balenia. Mapové podklady sú k dipozícii pre ČR, SR, Maďarsko a Poľsko. Ostatné krajiny si musí zákazník dokúpiť.

Inštalácia
Inštalácia je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj začiatočník. Neodporúčame vám systém inštalovať na kartu, ktorá je dodávaná v základnom balení, ak nemá viac ako 128 MB. My sme systém inštalovali na telefón Nokia N70, ku ktorému výrobca dodáva kartu s kapacitou 64 MB. Celý systém má 56 MB, preto sme museli vymazať celý obsah karty a prišli sme tak zbytočne o niektoré dáta.
Kartu treba vsunúť do čítačky, tá sa zasúva do USB slotu v počítači. V systéme Windows XP sa hlási ako zariadenie Mass Storage, teda ďalší disk. Na inštalačnom CD spustíme inštaláciu, ako cieľový adresár vyberieme vloženú pamäťovú kartu. Inštalácia zbehne ďalej bez problémov. Po návrate karty do telefónu sa v menu objaví logo nového programu Navicore. Po jeho spustení je potrebné zadať inštalačný kľúč, no okrem toho program ešte odošle autorizačnú SMS priamo výrobcovi a program uzamkne na používanie na konkrétnom telefóne s konkrétnom SMS. Ide o krok, ktorý má zabrániť nelegálnemu šíreniu programu.

Nastavenie
Po týchto krokoch sa už spustí samotné prostredie navigácie, ktorá však bez spojenia s GPS systémom nič neukáže.
Spojenie sa vykoná cez Bluetooth, modul však ešte predtým musí zachytiť signál z družice. Na otvorenom priestranstve a za sklom automobilu s tým nemá žiaden problém, ten môžete mať v uzatvorenej budove. Modul signalizuje spojenie s družicou bielou blikajúcou diódou, modrá signalizuje zapnutý Bluetooth.
Po spojení s družicou sa okamžite aktualizuje vaša poloha na mape na displeji telefónu. Sú dve možnosti – buď sa nachádzate v akčnom priestore mapy a vyčítate z nej dokonca, aj na akom čísle v ulici sedíte, alebo ste mimo neho a vašu polohu označuje len kurzor v prázdnom priestore.
Systém sa ovláda pomerne jednoducho vybranými klávesmi klávesnice, má svoju logiku a veľmi rýchlo na ňu prídete. Odporúčame predtým, samozrejme, naštudovať návod na používanie. V náhľadovom režime sa môžete na mape posúvať a hľadať vybrané body. Mapu možno prepnúť z 2D do 3D zobrazenia. Ak sa nechcete nechať rozptyľovať mapou, môžete si prepnúť len režim príkazov na odbočenie, kde sa zobrazuje vaša rýchlosť a vzdialenosť od najbližšej odbočky.
Oveľa zaujímavejšie je však nastavenie vybranej trasy cesty, ktorú môžete absolvovať ako chodec, cyklista a šofér automobilu (tieto tri módy systém podporuje). Systém vypočíta optimálnu trasu prekvapujúco rýchlo a hneď po tom sa na obrazovke ukážu pokyny.
Pokyny sú zobrazované zrozumiteľnými značkami a systém veľmi podrobne dokáže určiť nielen zostávajúcu vzdialenosť trasy, ale dokonca vzdialenosť po ďalšiu odbočku alebo roh ulice. Pri pohybe túto vzdialenosť odpočítava a zároveň zobrazuje vašu aktuálnu rýchlosť. Zobrazenie rýchlosti má aj inú výhodu – môžete si jednoducho skontrolovať, akú odchýlku má váš tachometer na aute (a zároveň zistíte, že ak dusíte motor na 50 km/h, v skutočnosti idete len 45 km/h).
Ak chcete, môžete si zapnúť hlasovú navigáciu. Na výber máte mužský a ženský hlas, ktorý navigačné pokyny interpretuje v slovenčine s prekvapujúcou kultivovanosťou. Vidieť, že si vývojári chystajúci slovenskú verziu i moderátori dali záležať. Pri inštalácii si možno zvoliť aj hlas v inom jazyku - českom, anglickom, či v niektorom z takmer desiatky ďalších.
Hlasová navigácia reaguje prekvapujúco pružne – žiadne oneskorenie pri prehrávaní zvuku sme oproti reálnej situácii na ceste nezaznamenali. Teda okrem priznanej tolerancie navigačného systému GPS, ktorá predstavuje cca 10 m) – občas sa stávalo, že vás hlas vyzval na odbočenie vo chvíli, keď ste už odbočili, resp. odbočovací manéver vykonávali. V skutočnosti to však nie je problém, pretože systém na odbočenie vyzve v dostatočnom časovom predstihu a nemôžete sa tak pomýliť.
Pochváliť musíme aj inteligentné prepočítavanie trasy – ak dlhší čas idete mimo pôvodne určenú trasu, systém sa automaticky prispôsobí a určí novú. Prepočítavanie trasy je prekvapujúco rýchle.
Veľmi milo nás prekvapila aj hlasitosť hlasovej navigácie – z reproduktoru telefónu sa hlas ozýva neuveriteľne čisto a hlasno a nie je problém ho zachytiť aj v hlučnejšom interiéri starších áut. Ak máte Bluetooth hlasovú sadu, systém sa automaticky spojí a pokyny znejú z reproduktorov auta. Ak však chcete počúvať hudbu, je lepšie zvuk nechať hrať z telefónu.
Pri inštalácii systému jednoznačne odporúčame investovať aj do držiaku telefónu na prístrojovej doske auta – držanie telefónu v ruke a študovanie displeja počas jazdy je nielen nezodpovedné a riskantné, ale aj hlúpe. Ak máte telefón v držiaku, veľmi dobre vidíte na všetko čo treba bez toho, aby ste uhýbali očami z cesty na dlhší čas.

Doplnkové funkcie
Doplnkové funkcie nás veľmi nezaujali – hlavne preto, že väčšina funguje len pri cestách po západnej Európe. Platí to hlavne pre dopravné spravodajstvo, ale aj pre zoznam stacionárnych radarov popri ceste. Mapy poskytujú potešenie pre každého cestovateľa – môžete si na nich nastaviť upozornenie na nepreberné množstvo rôznych organizácií, múzeí, nemocníc a pod. Nám stačil zoznam benzíniek, ktorý bol prekvapujúco presný.
Tí, ktorí majú dostatok peňazí na blbiny môžu využiť funkciu Správy o mieste, ktorá pomocou MMS informuje o aktuálnej polohe.
Veľmi praktická je funkcia Prekážky na ceste, ktorá vám umožňuje kedykoľvek vstúpiť do mapy a označiť na nej aktuálne obchádzky. Systém potom inteligentnejšie plánuje trasy.

Výdrž
GPS modul vydrží prekvapujúco dlho – má vlastnú batériu a na jedno nabitie sme ho používali bez problémov štyri - päť dní. Podstatne horšiu výdrž prejavil mobilný telefón – po nepretržitom spojení s GPS modulom cez Bluetooth a neustálou manipuláciou a zmenami v navigačnom programe jeho batéria doslova kľakla po 14 hodinách.

Chyby a nedostatky
Na záver vymenujeme všetky nedostatky systému, strháme chyby a skúsime sa pozrieť na to, kto tento systém najviac využije.
Najvýznamnejším nedostatkom systému je mimoriadne slabé pokrytie Slovenska. Okrem Bratislavy si užijete len niekoľko hlavných ťahov a už kúsok za hlavným mestom ostane kurzor navigačného systému vo vzduchoprázdne. Takto sme si teda navigačný systém rozhodne nepredstavovali.
V Českej republike je pokrytie podstatne lepšie – pokryté je každé väčšie mesto vrátane názvov ulíc, menšie dediny majú aspoň neoznačenú mapu ulíc a ciest. So systémom sme niekoľkokrát vycestovali na severnú Moravu, hluché miesta ako na Slovensku sme však nezaznamenali.
Ďalšou slabinou je vpisovanie adresy cieľovej stanice – systém má nepružné vyhľadávanie a ťažkopádne vkladanie znakov. Niekoľkokrát sa nám tiež stalo, že sa tesne po vpísaní adresy systém sekol a museli sme celý proces opakovať. Vďakabohu, nebolo to často.
Niekedy sme sa pozastavili aj nad spôsobom, akým systém plánuje trasu. V 95% prípadoch bolo všetko v poriadku, no občas sa stalo, že namiesto normálnej trasy systém naplánoval poznávací zájazd mestom (týkalo sa to centra Bratislavy).
Nevýhodou systému je aj slabá aktualizácia máp – v aktuálnej verzii úplne chýbali novovybudované cesty, ktoré sa používajú aj dva roky. To je však problém väčšiny navigačných systémov. Niektorí výrobcovia to kompenzujú bezplatnými aktualizáciami. Prípad Navicore to nie je - za každú aktualizáciu musíte platiť. Už teraz je k dispozícii upgrade mapy, ktorú dostanete priamo v predajnom balení systému. Tento spôsob predaja mapových podkladov nie je príliš šťastný - na trhu je neaktuálny balík, pričom výrobca už má k dispozícii jeho zlepšenú verziu.
Na nervy začne po čase liezť hlasová navigácia: je príliš používateľsky prívetivá a ak si cestu skrátite inou trasou, ako vám navrhol systém, alebo potrebujete niekam na chvíľu zísť z hlavnej trasy, zúfalé výkriky navigátora „Otočte sa do protismeru, ak je to možné“ po celý čas jazdy potrápia nejedného používateľa.
Pri súčasnom, doslova až trápne nízkom pokrytí Slovenska tento systém dokonale využijú len tí používatelia, ktorí jazdia často do Bratislavy a majú problém s orientáciou v meste. Zároveň ho využijú tí šoféri, ktorí majú podobný problém v Českej republike. Tí ostatní môžu radšej investovať desatinu ceny do kvalitného autoatlasu.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

KOMENTÁRE

Máme na viac, než zborovičkovaní bliakať Slovenskoooo

Slovensko má potenciál byť jednou z najlepších krajín sveta. Čo sme pre to urobili, aby sa ňou stalo?

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Kandidát na župana šarlatánov neuznáva.

Neprehliadnite tiež

Kto klope pri dverách? Nový domový alarm rozpozná kamerou autá

Senzory ktoré snímajú pohyb, zvuk či rozpojenie kontaktov už nestačia. Doba pýta viac detailov.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Google vie, či ste boli v obchode kúpiť to, čo ste videli v reklame na webe

Nové analytické nástroje dolujú v dátach, aby popísali vaše nákupné správanie.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 249
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 512
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 247
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 200
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 085
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 132
 7. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 069
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 006
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 448
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 359