Martin 30. marca (TASR) - V Slovenskej národnej knižnici (SNK) dnes predstavili vzácny Bratislavský antifonár II. na CD-ROM. Je pilotným projektom slovenskej digitálnej edície stredovekých rukopisov v rámci programu UNESCO - Pamäť sveta (PS). Táto iluminovaná bohoslužobná kniha na pergamene je kľúčovou pamiatkou stredovekej knižnej kultúry na Slovensku. Dvojzväzkovú knihu spolu s ďalšími štyrmi zachovanými antifonármi Bratislavskej kapituly UNESCO zaradilo do registra PS.
Druhý Bratislavský antifonár II. vznikol za vlády Mateja Korvína v rokoch 1487-1488. Objednávateľom bol bratislavský kanonik Johannes Han a podľa neho sa nazýva aj Hanov kódex. V dvoch zväzkoch obsahuje bohoslužobné texty z celého roka. Mimoriadne vzácna je maľovaná výzdoba iniciál a marginálií. Nachádzajú sa tam však aj maľby svätcov, biblických postáv a výjavov. V Dóme svätého Martina antifonár používali niekoľko storočí. Vo veži kostola bol uložený až do tridsiatych rokov minulého storočia.
Projekt digitalizácie kódexu, vrátane historických rozborov a vytvorenia programu si vyžiadal približne pol milióna korún. SNK Vydala 500 kusov CD-ROM. Viaceré svetové knižnice už o ne prejavili záujem. V súčasnosti pripravujú na vydanie ďalší Bratislavský antifonár, označený číslom jeden.
Ako na tlačovej besede uviedol predseda Slovenského výboru PS Ľubomír Jankovič, celosvetový program PS vyhlásilo UNESCO v roku 1993. Je uplatňovaním kvalitatívne nového prístupu k záchrane, dokumentovaniu a prezentácie ohrozeného svetového kultúrneho dedičstva. Vďaka moderným digitálnym metódam spracovávania, unikátne pamiatky môžu byť k dispozícii nielen literárnym historikom ale aj širokej verejnosti na celom svete.
Slovensko sa do program PS zapojilo od roku 1995. Gestorským pracoviskom sa stala SNK. Uskutočnili sa už pasportizačné akcie v takmer 300 slovenských inštitúciách za účelom výberu najvýznamnejších pamiatok pre potreby slovenského národného registra PS. V spolupráci s pražskou národnou knižnicou SNK prispela k vydaniu digitálneho faximile vzácnej prvotlače augsburského vydania Uhorskej kroniky Jána z Turca.