HP Compaq nx7400 - dvojjadrový výkon do terénu

Mobilita nesmie v žiadnom prípade ovplyvniť výkon počítačov. Súčasné trendy naznačujú, že notebooky nahradia stolové počítače na väčšine pracovísk bez úzkej špecializácie. Preto čoraz viac výrobcov ponúka svoje notebooky i vo výkonných variantoch používaj

úcich procesory s dvoma jadrami. Výnimkou nieje ani HP so svojim modelom nx7400 postavenom na technológii Intel Centrino Duo.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo notebooku je vyhotovené z polykarbonátu s tradičným celoprierezovým šedo-čiernym pigmentovaním s metalickou prímesou, ktorého rám je pre vysokú húževnatosť vyrobený z magnéziovej zliatiny. Povrch je vytvrdený pre zvýšenú odolnosť voči mechanickému opotrebovaniu, plastové výlisky sú presné, bezchybne do seba zapadajú a dielce presne lícujú na spojoch definované línie. Veko LCD panela s uhlopriečkou 15,4" je možné v strednej časti pretlačiť, stredová "bublina" je však minimálna a prasknutie panelu nehrozí ani pri intenzívnejšom tlaku. Vzniknuté pnutie roznáša vnútorný rám.


FOTO - MILAN GIGEL

Veko je k telu aretované dvojicou posuvných zámkov, s centrálnym posuvným ovládačom. Bez odomknutia nie je možné displej násilne otvoriť, takže sa nemusíte obávať, že v batožine do priestoru klávesnice vniknú cudzie predmety. Jemný presah vonkajšieho lemu hrán by však konštrukčnú koncepciu posilnil. Čelný panel sprístupňuje pri zavretom veku indikáciu napájania, akumulátora, práce diskových mechaník a bezdrôtových rozhraní, popisky však nájdete i vo vnútri. Čelné skosenie uľahčuje manipuláciu pri zdvíhaní z dosky pracovného stola, oceníte i obvodové lemovanie s výstupkom, ktoré nájdete na každej obvodovej strane. Infraport však na čelnom skosení nehľadajte - modelový rad nx7400 ho neponúka.


FOTO - MILAN GIGEL

Bočný pohľad odkrýva profilové skosenie základne, ktoré prospieva nielen lepšej ergonómii jemným náklonom klávesnice, ale i chladeniu, ktoré musí mať pri dvoch jadrách dostatočný výkon. V čelnej časti je dvojica analógových audiokonektorov pre slúchadlá a mikrofón, ktorých kabeláž neprekáža pri práci s optickou mechanikou. Nasleduje dvojica USB rozhraní verzie 2.0 a slot MultiBay II, ktorý je štandardne osadený optickou mechanikou DVDRW bez optickej indikácie činnosti. Keďže IDE ledka je iba jedna, neviete či pracuje disk alebo mechanika. Ak potrebujete vyššiu diskovú kapacitu a optickú mechaniku oželiete, pomocou špeciálneho rámčeku môžete do slotu osadiť sekundárny pevný disk. HP má v ponuke 80GB modul.


FOTO - MILAN GIGEL

V zadnej časti ľavého penalu je osadený slot pre bezpečnostné prvky štandardu Kensington Lock, pred ním nájete stomegabitové ethernet rozhranie a modem štandardu 56K V.92 s digitálnou ochranou pred prepätiami. Pre periférie je dostupné i tretie rozhranie USB 2.0 a miniatúrna verzia portu FireWire. Rebrovanie ukrývajúce medený tepelný výmenník vnútorného chladenia nepresahuje formát jednojadrových procesorov, beh ventilácie je takmer nepočuteľný. Samozrejmosťou je i 32 bitový CardBus slot spätne kompatibilný so 16 bitovým štandardom PCMCIA, podpora nových kariet ExpressCard integrovaná nieje.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantnú časť zadného panelu zaberá 6 článkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 49 watthodín, ktorý vám ponúkne energiu na 3,5 hodiny prevádzky. V ponuke je i voliteľný 8 článkový akumulátor s 5,75 h výdržou a doplnkové 8 a 12 článkové akumulátory, pomocou ktorých dokážete predĺžiť prácu v teréne až na 13,5 hodiny. Nabíjanie nezaberie viac ako 2 hodiny času, už po 90 minútach máte s novým výkonným adaptérom načerpaných 90 percent celkovej kapacity článkov. Firmvér a dodávané softvérové vybavenie obsahujú nástroje na priebežnú údržbu akumulátorov. Napájací konektor má "novšiu" konštrukciu s väčšou styčnou plochou, sekundárny monitorm môžete pripojiť pomocou analógového portu DSUB-15.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je osadený širokouhlým 15,4" LCD panelom s WXGA rozlíšením 1280x800 bodov, za príplatok je možné voliť WSXFA panel s rozlíšením. Dostupný je i variant s lesklým BrightView panelom. Grafický výstup zabezpečuje Intel Graphics Media Accelerator 950 obsiahnutý v čipovej sade, ktorý si zo systémovej RAM dokáže v prípade potreby ukrojiť až 224 megabajtov. K VGA výstupu je možné pripojiť externý panel s maximálnym rozlíšením 2048x1536 bodov so snímkovaním 75 Hz, pri nižších rozlíšeniach je možné dosiahnuť 100 Hz obnovovaciu rýchlosť. Panel osadený na testovanom kuse mal rovnomerné podsvietenie a prirodzené farebné poaie.


FOTO - MILAN GIGEL

"Pracovný panel" notebooku ponúka dostatočné pohodlie i pri celodennej práci, nie je však na škodu siahnuť po docku a externej klávesnici a myši ak to váš stôl umožňuje. Klávesnica je plnoformátová, touchpad má kvalitné vyhotovenie s mäkkými tlačidlami. Opierky zápästí sú dostatočne široké a neodierajú sa. Na bočných stranách nájdete okrem popisiek portov reproduktory s príjemným stereofónnym "prejavom", nad klávesnicov sú tlačidlá pre rýchle ovládanie bezdrôtovej komunikácie a ozvučenia. Celkový dojem pri práci má prvky pohodlia a komfortu.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica má unifikované vyhotovenie, ktoré sa osvedčilo v praxi. Firmvér umožňuje zameniť funkciu tlačidiel Ctrl a Fn, enter a baskpace sú dostatočneveľké, shifty majú plný formát, navigačný blok je bez obmedzení použiteľný i bez predchádzajúceho návyku. Klávesnicové plato je na rubovej strane zapuzdrené aby redukovalo zlyhania pri poliatí tekutinami, zapuzdrenie však nie je úplné.


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavej vrchnej časti sa nachádza okrúhly otvor, ktorý slúži pre zvýšenie efektívnosti chladenia. Práve v tomto priestore sa doplnkovo nasáva chladný vzduch z okolitého priestoru, aby bolo chladenie vyrovnané bez zvláštnych nárokov na doplnkové prvky. To sa však v prašnom prostredí môže časom prejaviť na zvýšenom znečistení klávesnice v tomto mieste, čo môže v istej miere ovplyvniť i jej použiteľnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladiaci mechanizmus dosahuje dostatočný výkon bez akéhokoľvek prehrievania či hlučnosti i napriek svojej subtilnosti. Procesor Intel Core Duo, resp. menej výkonný Intel Celeron M je chladený medeným rozvádzačom tepla s aktívnym heatpipe premostením k tepelnému výmenníku s ventilátorom, northbridge čipovej sady Mobile Intel 945GM Express je vybavený doplnkovým rozvádzaním tepla z hliníkového plechu. Klávesnica sa pri plnom zaťažení systému nezahrieva. V tomto priestore sa nachádza i jeden z dvojice pamäťových slotov, ktorý je určený pre pamäte DDR II 667, pričom každý z dvojice modulov môže mať maximálnu kapacitu 2 gigabajty. Pod hlinikovým krytom sa nacháza aj integrovaná WiFi karta Intel PRO Wireless s PCI Express zbernicou.


FOTO - MILAN GIGEL

Rozširovateľnosť a dostupnosť vymeniteľných komponentov je pomerne dobrá, V strednej časti sa nacháza druhý z SO-DIMM slotov, pevný disk vybavený technológiou HP Mobile Data Protection je uzavretý v tienenej klietke. Výrobca používa pevné disky z dielní Fujitsu, s efektívnym SATA Rozhraním. Gumové nožičky minimalizujúce styk s podložkou sú osadené tak aby ste ich nestratili, množstvo obdĺžnikových otvorov slúži na osadenie do docku, či polohovateľného stojanu - príslušenstva je neúrekom.


FOTO - MILAN GIGEL

Bluetooth modul je osadený v samostatnom kabinete, kde je konektorom pripojený ku káblovému zväzku. Anténny systém notebooku je dvojokruhový, obe antény sa nachádzajú v ráme LCD panela tak, aby boli pre lepší signál natočené odlišne.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľa veľmi príjemne prekvapí vysoký výkon, ktorý sa prejavuje obzvlášť pri silnom použití multitaskingu. Dvojica jadier dokáže s plným nasadením obslúžiť všetky bežiace procesy tak, aby ste ani pri plnom vyťažení nepocítili "zasekávanie" systému a problémy s odozvou. 4 gigabajtový strop operačnej pamäte otvára priestor pre budúce rozširovanie, podpora dvojice pevných diskov rieši špecifické potreby. Pri vychutnávaní si mobility vôbec nepocítite, že nepracujete na výkonnom stolovom PC. Limitom je však integrovaný grafický adaptér.

Operačný systém Windows XP je dodávaný s predinštalovaným prehliadačom Acrobat Reader a bezpečnostným riešením Symantec Norton Internet Secrity, nechýba však ani WinDVD prehrávač, balík Sonic Digital Media Plus a široká paleta doplnkových nástrojov od HP pre zvýšenie produktivity a komfortu. Prehliadnuť by ste nemali nástroj HP Backup and Recovery manager, ktorý s pomocou servisnej partície rieši zálohovanie a obnovu priamo v teréne a to i bez hlbších IT znalostí. Dodávka je preto bez optických nosičov - tie si môžete pomocou softvérového sprievodcu vytvoriť, aby ste dokázali "vyklonovať" dodanú výbavu na akýkoľvek nový disk, ktorý do notebooku zasuniete.


FOTO - MILAN GIGEL

HP Compaq nx7400 je výkonný notebook vyššej triedy určený pre náročného používateľa z prostredia kancelárií a podnikov. S hmotnosťou začínajúcou na hranici 2,5 kilogramu ponúka používateľovi dvojjadrový výkon energeticky úspornej platformy Intel Centrino DUO, vyhotovenie je optimalizované pre každodenné využitie v teréne. Množstvo unifikovaného príslušenstva, stojanov, akumulátorov a MultiBay II doplnkov otvára cestu pre prispôsobenie na mieru. Ide o riešenie, ktoré nesklame.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.hp.sk
Orientačná cena: od 28 630 s DHP za model EY507ES

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Neprehliadnite tiež

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Deti mali vyššiu šancu prejavovať znaky autizmu, ak fajčila ich babka z matkinej strany.

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.

Vypočítali, ako sa dá cestovať v čase, ale stroj postaviť nevedia

Nový výskum navrhuje matematický model, ktorý umožňuje cestovanie v čase.

Na Marse by ľudia mohli bývať v domčekoch z červených tehál

Inžinieri našli spôsob, ako z červenej pôdy Marsu vyrábať odolné tehly.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 133
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 563
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 329
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 097
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 094
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 217
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 084
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 893
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 070
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 983

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop