
a rád.
1. Zabaľte si fototechniku tak, aby sa pri cestovaní nepoškodila. Rontgenov na letisku sa neobávajte - vašu techniku nepoškodia. Majte sa však na pozore pred nadmernou vlhkosťou, prudkými teplotnými zmenami, pieskom a vibráciami. Ideálne je použiť pri balení vrecko s plastovým uzáverom do ktorého vložíte vrecúško s guľôčkami pohlcujúcimi vhlkosť, ktoré obalíte do uteráka alebo vložíte do brašne na fotoaparát. Nezabudnite si pribaliť nabíjačku, dostatok pamäťových kariet alebo fotobanku, statív a filtre.
2. Fotoaparát by mal byť dostatočne chránený i pri fotografovaní. Vhodné puzdro vám umožní fotografovať na pláži či piesočnej púšti plnej prachu, počas dažďa i vo vode. Zachytíte tak atmosféru, ktorá bude na snímkach obstaraných v optimálnych podmienkach chýbať. Ak plánujete fotografovať všetko okolo vás a to za každých podmienok, nezabudnite si čistenie na optiku.
3. Uvedomte si, že letné mesiace poskytujú pre fotografovanie najhoršie svetlo, obzvlášť ak slnko stúpne vysoko nad horizont. Preto si privstaňte a využite ranné lúče zdôrazňujúce plasticitu architektúry a so statívom využite večerné osvetlenie. V uliciach bude menej ľudí, vy budete mať voľnejšiu ruku pri komponovaní.

4. Zoznámte sa s prostredím. Prehliadnite si v stánku pohľadnice aby ste odhalili fotogenické uhly miestneho prostredia, prelistujte turistického sprievodu, aby ste si spravili prehľad o tom aké ohniská budete využívať a aké špecifiká bude mať miestna scenéria. Ak si do brašne nabalíte iba to čo skutočne použijete, budete menej unavení.
5. Zatraktívnite svoje snímky tým, že nebudete "rámovať" snímané objekty, používajte netradičné uhly a ohniská, využívajte naplno hĺbku ostrosti tak, aby ste zdôraznili to čo má snímka vyjadriť. Snímajte polcelky, detaily a štruktúry. "Šedotvárnosť" poludňajšieho slnka utlmíte nastavením úrovne bielej na "zamračné", na pláži, vo vode a v lese pomôžete fotoaparátu dokonalejšie exponovať prostredníctvom kreatívnych režimov.
6. Ak vám učarila architektúra, ulice plné ľudí vás nemusia príliš oslovavať. Zaobstarajte si neutrálny šedý filter s najvyššou hustotou, použite statív, minimálnu citlivosť a vysokú clonu, aby ste dosiahli dlhý expozičný čas. Kým budova zostane ostrá a jasne exponovaná, chodci z fotografií takmer úplne zmiznú. Experimentujte s časmi, a nasnímajte si "mesto duchov". Ak nemáte špeciálny objektív na snímanie architektúry, s narušenou perspektívou zvislíc môžete bojovať tak, že budete fotografovať z okien budovy stojacej oproti objektu vášho záujmu - ideálne z výšky zodpovedajúcej stredu výšky fotografovaného objektu.
7. Vyhýbajte sa fotografovaniu na miestach, kde je to zakázané. Prekĺznuť bez platenia s fotoaparátom do pamiatok nie je s vypnutým zvukom a bleskom problémom, nechať sa prichytiť pri vojenských objektoch, policajnej stanici či iných citlivých miestach môže byť veľmi nepríjemné.

8. K exotickej atmosfére patrí aj miestny život. Fotografujte domácich obyvateľov v ich typických pózach, zachyťte atmosféru trhovísk, rybolovu, poľhohospodárstva a remesiel, ak ste si však nie istí situáciou, poproste ich o povolenie fotografovať. Mnohí vám radi pomôžu zachytiť na fotografiách to, čo by ste bez ich pomoci "na kartu" nedostali.
9. Vyvarujte sa gýčovitosti, fotografujte zaujímavo aby ste príbuzných a priateľov neunudili pri prezeraní snímok k smrti. Vyvarujte sa opakovania motívov a póz, rozmyslite si čo chcete na fotografii zaznamenať. Majestátnosť obrovských budov zdôrazní merítko v podobe človeka, rozľahlosť podporí široké ohnisko, perspektívu dodajú šikmé cesty, rieky, zábradlia. Mozog nevyhodnocuje snímku ako celok - zoberie si z nej iba to najpútavejšie. Preto nie je podstatné aby ste zachytili vždy celky ako v technickej dokumentácii.
10. Fotografujte s radosťou, uvoľnením a plní relaxu. Vaša "duševná pohoda" sa prejaví i na obrázkoch, ktoré si z dovolenky prinesiete. Ak ste mrzutí, fotoaparát nechajte radšej uložený v sejfe hotelovej izby.