3 x freeware minirecenzie - bezplatné herné leto!

Opotrebovaný výraz „herné sucho“, ktorý sa tak často používa vo vzťahu ku kvalitným titulom vychádzajúcim v období prázdninových mesiacov stráca svoju platnosť. Dôkazom toho, že leto bude tentoraz plné výborných zážitkov, sú aj tri nižšie recenzované game

Potrebujú minirecnezie k freeware hrám, o ktorých všetci už niečo vieme a nejaké sme už v živote aj hrali, vôbec úvod? Etiketa hovorí, že hostí sa patrí uviesť a tí dnešní traja sú výnimoční a minimálne solídne privítanie si istotne zaslúžia. Zoradení boli celkom spontánne: prvým prítomným je 2D akcia s robotmi a ľuďmi, v ktorej sa bude hlavne strieľať a strieľať a... Však si prečítate. Potom je tu strategickejšie zameraný titul, kde miesto osamelého bojovníka prevezme kolektívny hrdina – bude ním celá armáda, ktorej pravdaže vládnete VY! No a napokon zlatý klinec programu, plošinovka opäť so silnou individualitou, ktorú k zúfalému boju proti presile motivuje pomsta. Z toho vyplýva že ide prevažne o hry vzdávajúce hold svojim starým vzorom a predlohám, či už sú to arkády, strieľačky, behačky, či stratégie... Pri ich hodnotení treba pritom zohľadniť, že ide o voľne šíriteľné záležitosti. To však ešte neznamená, že by naši dnešní hostia neobstáli v konkurencii svojich komerčných príbuzných. Práve naopak!

ROBOCOP 2: ROBOCOP VS TERMINATOR
Začneme zľahka, hrou s koncovým hodnotením 8, čo sa už poriadne škriabe smerom k dokonalosti, ale tesne pred jej dosiahnutím v niečom zahapruje... K tomu sa však ešte dostaneme.
Robocop. Terminátor. Pojmy v oblasti sci-fi a cyberpunku. Človek-stroj, stroj-človek. Antropomorfné kybernetické organizmy, ktoré sa stali kultovými figúrkami populárnej kultúry. Charizmatické bytosti, ktoré do kinosál priniesli okrem nabúchanej akcie aj nové limity v špeciálnych efektoch. Herné prerábky týchto postáv sa však doposiaľ neveľmi dokázali vyrovnať svojim kinematografickým predlohám. Doposiaľ... Robocop VS Terminator je old school coin op 2D akčná automatovka. Zhostíte sa tu Robocopa, teda Murphyho, prerobeného policajta s technologickým upgrade tela. K tomu patrí zopár slušných vychytávok typu do nohy vmontovaná automatická zbraň, scanner oblasti či vnútorná videokamera.
Tieto zariadenia sú rozmiestnené na krajoch obrazovky, takže okrem množstva zostávajúcej energie sledujete informácie o tom, kto sa práve na obrazovke nachádza okrem vás, aká je jeho výzbroj (u bossov výdrž) a tak podobne. Pôsobivé sú aj zrnité videonahrávky, ktoré v malom okne prehrávajú spomalený replay likvidácie posledného protivníka. Ak vás ale niekto poriadne dá do laty, beda, na monitore sa objavia chybové hlásenia o vypínaní niektorých zariadení. Prežiť sa však dá aj bez nich, stačia rýchle reflexy a presná muška. Hm, rýchle reflexy, poviete si, pri Robocopovi to znie ako značný paradox. Vskutku, Murphy je pomalý a kráča naozaj pôsobivo (ako betónový blok s nohami), no strieľať musí rýchlo a presne. Dokáže sa dokonca aj zohnúť, čím získa výhodu a uhne sa napríklad skáčucemu karatistovi. Za rýchly odpal nepriateľa vás potom hra obdarí mincami, po ktorých zbieraní si upgradujete Robocopov systém. Hra má dostatok levelov a v nich rozmanitý počet útočiacich zločincov, takže o variabilitu nie je núdza. Okrem rôznych bossov sa na scénu stále vracia Terminátor, ktorý je vždy zničiteľný len dočasne a potom s pokrikom „I´ll“ be back zuteká kamsi za humny, aby natankoval šťavu. Okrem ručne kreslenej grafiky obsahuje hra v predeloch aj filmové animácie, čo je na freeware výnimočné ako aj filmová hudba. Jediná vec, ktorá mi nejde do hlavy, je automatické ukladanie pozícií – u mňa totiž nefunguje napriek tomu, že hra si pamätá na koľko percent som ju pokoril.
Nutnosť ísť stále od začiatku robí z relatívne dlhej gamesy nervydrásajúcu vec a jedine preto je koncové hodnotenie stlačené na veľmi dobrých 8 bodov.

Grafika: 7
Ovládanie: 8
Hrateľnosť: 8
Multiplayer: X
Zvuky: 7
Hudba: 9
Náročnoť: 8
Verdikt: 8

SORADES
Nastal čas spomienok: Dune 2... Command and Conquer... Klasické stratégie, hry, na ktorých vyrastala jedna generácia. Obe hry ovplyvnili do zásadnej miery podobu dnešných realtime stratégií, no na súčasných počítačoch si ich už asi nespustíte. Práve preto je tu Sorades: Die Befreiung, nemecký freeware dezert motivovaný uvedenými dvoma vzormi RTS.
Apokalyptický príbeh o napadnutí Zeme mimozemskými civilizáciami asi dnes už nikoho nezaujíma a to aj keď je kompletne vyrozprávaný v nemeckom jazyku (nemecké sú aj komentáre jednotiek) a dokreslený vydarenými ilustráciami. Po prípadnom skipnutí intra vás uvíta profesionálne upravené menu s renderovaným generálom ktorý vyrozpráva všetko čo pre misiu treba vedieť a keď skipnete aj jeho, ste priamo v nejakej púšti a neviete čo ďalej s jedinou postavičkou a transportným vehiklom pri nej. Vysvitne, že ide o hackera a treba ho bezpečne dopraviť do pevnosti tzv. Loaderov (dobrý názov pre emzácku rasu v PC hre...). A tak idete na to: odkrývate mapu, kľučkujete, plníte úlohu. A hľa! V druhej misii sa začína stavanie bázy a všetko s tým spojené – upgrade budov a vojska, opevňovanie, prieskum, útok a tak stále dokolečka dokola.
Počet jednotiek síce nie je rekordný (asi do 10 typov), ale sú výborne animované, tak ako aj ich rôznorodé strely. Strategicky sa veľmi nevyšantíte, treba priznať, že ide skôr o akciu v ktorej je hlavné vyťažiť čo najviac surovín, zarobiť čo najviac peňazí, nakúpiť čo najviac bojovej techniky a zdevastovať súpera. Oživujú to len niektoré „intermezzo“ misie, v ktorých ide skôr o rýchlosť a infiltráciu, než samotný boj. Náročnosť bola optimalizovaná na výbornú, a keď pokoríte singleplayer, môžete sa radostne utápať v niekoľkohodinových bojoch v móde skirmish. Treba priznať, že v hernom princípe ide o totálne kopírovanie starého konceptu dokonca s nie nepodobnou grafikou, ale čo na tom v tomto prípade záleží? Sorades je predsa freeware a na freeware je to luxusná záležitosť po každej stránke. Verte či neverte, ale hlavne berte.

Grafika: 8
Ovládanie: 8
Hrateľnosť: 9
Multiplayer: X
Zvuky: 9
Hudba: 8
Náročnosť: 8
Verdikt: 10

EASTER AVENGER
No a na záver dnešného freeware maratónu tu máme najväčší klenot. Je neuveriteľné, že čosi tak kvalitne spracovaného vôbec dnes ešte môže vzniknúť ako freeware. Na rozdiel od Sorades sa však Easter Avenger neopája v digitalizovaných zvukoch, ani nepoužíva filmové animácie ako Robocop. Ide o tradičnú jump´n´run gamesku ako ich poznáme z Amigy a automatov, či starých herných konzolí. A predsa je niečo ináč! Grafika hýri farebnosťou, ovládanie pracuje so šípkami pre pohyb a skok a s myškou pre mierenie (ovládate okrem postavy aj červený terčík). Inak „postava“ nie je náležitý termín: hráte totiž za pomaľované veľkonočné vajíčko, ktorého otca ponoril žiarlivý zlý veľkonočný zajac do čokolády, až ho tým zabil... Prišiel preto čas pomsty! Snaha to bude veru zúfalá, lebo 12 levelov síce nepatrí medzi tie najdlhšie, za to sú pomerne obtiažne (aspoň pre hráčov odchovaných na PC), takže sa musíte vracať k problémovým miestam zas a znovu a skúšať ako na to. Skok zo skaly na skaly je otázkou milimetrov a správneho časovania, ako aj následná salva z brokovnice proti fialovému záprdku v kovbojskom klobúku. Začínate v lese s bejzbalkou, postupne sa dopracujete ku kvalitnejším zbraniam a celé to oživia aj bonusy (lietanie, veľký skok a ďalšie). Úrovne sú pestré a rôznorodé, nepriatelia sú zakaždým iní a bossovia originálni. Na každého platí čosi iné a pasáže s dôrazom na skákanie a bojovanie sa striedajú v optimálnom rytme. Všetko navyše stmeľuje príbeh, ktorý samozrejme vrcholí vo veľkom finále, kde sa stretnete zoči-voči so zlým zajačiskom a jeho obludným veľkonočným strojom... Musíte to však vidieť na vlastné oči v pohybe a zakúsiť na vlastnej koži počas hrania. Je to totiž neuveriteľne zábavné a motivujúce a hra núti napriek linearite vstupovať do nej aj po dorazení poslednej obete.
Niet už čo dodať, toto je presne ten typ arkádovej hry, ktorú si nemôže nechať ujsť ani jeden skutočný fanúšik žánra. A výčitky? Akurát že hudba je midi, ale vzhľadom na jej melodickosť a vhodné dokreslenie diania jej môžeme nižšiu zvukovú kvalitu odpustiť. A zvukom podobne.

Grafika: 9
Ovládanie: 9
Hrateľnosť: 9
Multiplayer: X
Zvuky: 8
Hudba: 8
Náročnosť: 8
Verdikt: 10

P.S.: keby predsa len niekomu bola táto hra priťažká, tu sú heslá do jednotlivých úrovní:

1. ETREE
2. EGGXS
3. CHUNG
4. CESTA
5. SAWER
6. BLUES
7. OASPL
8. BIRDS
9. RAPPA
10. FUTUR
11. DARKS
12. RABBI

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 099
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 053
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 501
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 834
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 369
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 198
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 780
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 016
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 640
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 702