SME

Spam je zasa na vzostupe, riešenie v nedohľadne

Odteraz o dva roky bude problém spamu vyriešený," potešil poslucháčov v švajčiarskom Davose zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Táto predpoveď z januára 2004 sa však nezaradí medzi jeho najúspešnejšie. V júni 2006 tvorí nevyžiadaná reklama 86 percent všetke

Spam dostal svoje meno podľa americkej značky lacného jedla, luncheon meatu - tiež je ho vraj všade plno, aj keď ho nikto nechce.

FOTO - SITA/AP

"Odteraz o dva roky bude problém spamu vyriešený," potešil poslucháčov v švajčiarskom Davose zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Táto predpoveď z januára 2004 sa však nezaradí medzi jeho najúspešnejšie. V júni 2006 tvorí nevyžiadaná reklama 86 percent všetkej elektronickej pošty a jej množstvo ďalej rastie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak ste v uplynulých týždňoch zaznamenali ďalší nárast množstva spamu vo svojej e-mailovej schránke, nie ste sami. Firmy sledujúce objem e-mailovej korešpondencie hlásia enormný rast množstva nevyžiadaných reklamných e-mailov.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť IronPort, monitorujúca štvrtinu všetkej elektronickej pošty na svete, zaznamenala zvýšenie množstva spamu od apríla do júna tohto roku o 40 percent. Spameri podľa nej v súčasnosti zasielajú každý deň 55 miliárd nevyžiadaných správ. Celkovo tak dnes obťažujúci spam tvorí až neuveriteľných 86 percent všetkej elektronickej korešpondencie, tvrdí kalifornská agentúra Postini.

Obraz hodný tisícky slov
Samozrejme, väčšina týchto správ sa až do priečinku pre prijaté správy vo vašom poštovom programe nedostane - zlikvidujú ich antispamové filtre u internetových providerov, poskytovateľov e-mailových schránok či priamo vo vašom počítači.

Ešte pred rokom sa zdalo, že vývojári filtrov majú šancu boj s odosielateľmi spamu vyhrať, alebo aspoň s nimi dôstojne držať krok. Úspešná sa zdala najmä stratégia zapojiť do vyhľadávania spamu samotných používateľov - antispamový filter e-mailovej služby gmail.com napríklad funguje veľmi dobre vďaka tomu, že prví prijímatelia spam rýchlo označia a systém ho potom automaticky zmaže aj zo schránok miliónov ďalších používateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Spameri však rýchlo prišli s novými technikami, na ktoré sú zatiaľ filtre krátke. Fenoménom tohto roka sa stáva najmä obrázkový spam - pošta, ktorá neobsahuje žiaden text, ale len jediný obrázok so zakomponovanou reklamnou správou. Obrázky pritom nikdy nemajú rovnakú veľkosť - automaty do každého vložia jednu bodku či čiarku navyše. Počítačové filtre majú preto veľký problém rozoznať, že ide stále o tú istú nežiaducu správu.

"Každý obrázok je tak odlišný, aj keď z diaľky vyzerajú rovnako," vysvetlil manažér IronPortu Craig Sprosts. "Predstavte si ich ako snehové vločky."

Kým pred rokom tvoril obrázkový spam len stotinu reklamnej pošty, dnes je to podľa IronPortu už 12 percent a jeho podiel stále rastie. Cez antispamové filtre dokáže preniknúť až 30 percent takýchto správ, čo je oveľa viac, než pri tradičných textových reklamách.

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz funguje len 4 hodiny
Ak ste pred rokom dostali spam vyzývajúci kliknúť na internetovú adresu, mali ste na to v priemere asi dva dni - toľko trvalo, kým bol odosielateľ spamu identifikovaný a poskytovateľ pripojenia internetovú adresu zrušil.

Dnes je priemerná životnosť odkazu v obrázkovom spame len 4 hodiny. Po uplynutí tohto času sa stávajú odkazy väčšinou nefunkčné. Zdalo by sa, že ide o úspech bojovníkov proti spamu, v skutočnosti je to skôr symbol ich beznádeje - spameri sa presúvajú z jedného webu na druhý tak rýchlo, že kým dôjde k zásahu, škodia už dávno z inej domény.

"Z 35 miliónov internetových domén zaregistrovaných v apríli až 32 miliónov nebolo nikdy zaplatených a po piatich dňoch prestali fungovať," povedal Craig Sprosts. Väčšinu z nich totiž len zadarmo využili spameri a po piatich dňoch sa presunuli zasa inde. "Tradičné zoznamy zakázaných a povolených adries tak už jednoducho nedokážu držať krok s tým, ako rýchlo spameri registrujú domény a menia adresy webov, na ktoré sa v spamoch odkazuje," konštatuje manažér IronPortu.

SkryťVypnúť reklamu

Spam od vášho suseda
Paradoxom je, že väčšinu z desiatok miliárd obťažujúcich správ denne zasiela len veľmi úzka skupina spamerov - sú ich na celom svete dohromady skôr desiatky ako stovky. Druhým paradoxom je, že správy si zasielajú obete vlastne sami. Ak máte doma rýchly prístup na internet, ale nevyznáte sa veľmi v počítačoch a nezaoberali ste sa zabezpečovaním svojej domácej siete, je pravdepodobné, že váš počítač si cez internet vyhliadnu roboty ako možnú ľahkú korisť.

Do vášho PC bude na diaľku nainštalovaný malý program, ktorý na pokyn spamera vo vhodnej chvíli začne rozosielať tisícky e-mailov na dodané e-mailové adresy, bez toho, aby ste si čokoľvek všimli. Takýmto spôsobom sa podľa odhadov odosiela 50 až 80 percent svetového spamu - nie z garáže zákerného špekulanta na druhom konci sveta, ale z počítača vášho suseda alebo vašej vlastnej firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci firmy propagované spamom sú väčšinou z Ameriky, až 43 percent spamu sa zasiela z Ázie a štvrtina z Európy - podiel Európy pritom rastie najrýchlejšie. V aprílovom rebríčku firmy Sophos, stanovujúcom poradie krajín zasielajúcich najviac spamu, sa dokonca na piate miesto za USA, Čínu, Kóreu a Francúzsko dostalo Poľsko - nie pre taký rýchly rozvoj internetového trhu, ale práve vďaka tomu, že tu rýchlo pribudlo množstvo nových používateľov internetu s nedostatočne zabezpečenými počítačmi.

Sex predáva
Prehnaný optimizmus Billa Gatesa spred dvoch rokov bol založený najmä na vízii, že vzniknú systémy vyžadujúce od spamera platbu za možnosť odoslať nám e-mail. Kým naši známi by nám mohli naďalej písať zadarmo, neznámi ľudia by museli zaplatiť za správu zlomok haliera - pri miliardách spamov by sa aj tá najmenšia platba stala pre ich odosielateľov neprekonateľnou prekážkou. Gatesov návrh však ostro kritizovali mnohí odborníci, obávajúci sa o samotnú podstatu a stratu pôvodného "ducha" internetu, ak by prestala byť garantovaná bezplatnosť e-mailovej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Nateraz teda existuje len jediná, zdanlivo úplne jednoduchá možnosť, ako by sme sa spamu mohli zbaviť: stačilo by, ak by surfisti naň jednoducho prestali klikať a zmizol by za pár týždňov. Podľa štúdie spoločnosti CipherTrust je dnes zďaleka najúčinnejší spam propagujúci pornografiu - kliká naň až 5,6 percent prijímateľov. S veľkým odstupom nasledujú nelegálne reklamy na lieky, napríklad Viagru (0,02 % úspešnosť) a falošné hodinky Rolex (0,0075 %).

Práve tieto promile používateľov, ktorí na spam rovnako nadávajú, ale občas si od spamerov aj niečo kúpia, sú skutočnou príčinou zaplavenia našich schránok spamom - pri miliardách rozosielaných správ totiž stačí, ak sa nachytá zlomok prijímateľov, a spamerovi sa už aktivity vyplatia. Myslite na to, keď najbližšie dostanete nevyžiadanú reklamu na lákavú službu od slovenskej firmy: jediným kliknutím, alebo nákupom u podvodníka povzbudíte aj tisícky jeho nasledovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa brániť proti spamu

  • Nikdy, za žiadnych okolností neklikajte na žiadne odkazy v spame, ani ak sľubujú vaše vyradenie z databázy e-mailových adries alebo neuveriteľne výhodnú službu.
  • Na webe ani v diskusných fórach nikdy nezverejňujte svoju hlavnú e-mailovú adresu - vytvorte si pre tento účel ďalšiu, napríklad na Gmail.com, ktorú môžete v prípade zaplavenia spamom v budúcnosti vymeniť.
  • Pri zadávaní vašej e-mailovej adresy v akomkoľvek registračnom formulári na webe si vždy všimnite, čo s ňou bude prevádzkovateľ robiť a či vám umožňuje odmietnuť prijímanie akýchkoľvek správ od neho e-mailom. Ak napríklad bude chcieť niekto vašu adresu legálne predať spamerom, skryje to za formuláciu "z času na čas môžeme adresu poskytnúť našim dôveryhodným partnerom". Ak službe nedôverujete, môžete využiť aj jednorazovú e-mailovú adresu napríklad prostredníctvom www.mailinator.com.
  • Ak už spam dostávate, zaobstarajte si e-mailový program obsahujúci antispamový filter, ktorý umožní aspoň časť spamu oddeľovať od zvyšku vašej elektronickej pošty.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu