Testovať výnimočný mobil, ktorý sa odlišuje od priemeru na trhu je pre nás vždy zážitok. Nielenže dostaneme do ruky špičkovú technologickú novinku, ale zároveň sa môžeme pozrieť na to, ako sa výrobca popasoval s obmedzeniami, pre ktoré ho konkurencia nestíha dobehnúť. Aktuálne sme viac ako týždeň intenzívne používali najtenší mobil na svete – Samsung SGH-X820. Zistili sme, že telefón, ktorý je hrubý len 6,9 mm je radosť používať, no zároveň poznáme aj jeho silnú slabinu.
Dizajn a klávesnica
Dizajn ultratenkého telefónu nemá čím prekvapiť – všetko je podriadené tenkej konštrukcii a prísnej ergonómii. Zatiaľ čo ultratenké telefóny Motoroly sú rozšírené v spodnej časti, Samsung musel tenučké telo telefónu rozšíriť v mieste antény a 2-megapixelového fotoaparátu, ktorý sa do tela s hrúbkou 6,9 mm nezmestí. Rozšírenie hrúbky vo vrchnej časti telefónu je zanedbateľné. V prvej chvíli máte pocit, že sa vám taký tenký telefón v ruke zlomí, prípadne neprežije každodenné nosenie vo vrecku. My však môžeme potvrdiť opak – telefón vydržal bežné nosenie vo vrecku nohavíc bez jedinej ujmy. Je však pravdepodobné, že vyslovene nešetrné zaobchádzanie a prehýbanie by tenký kryt nemusel vydržať.
Zaujímavý pohľad sa vám naskytne po otvorení zadného krytu batérie: je pod ňou len klávesnica, základná doska a anténa sú vo vrchnej polovici telefónu. A aby sme nezabudli: rozmery telefónu sú 113 x 52 x 6,9 mm, váži 66 gramov.
Zatiaľ čo Motorola zvolila špeciálnu žiletkovú klávesnicu, Samsung ju neokopíroval ako väčšina ázijských výrobcov a ostal verný svojej dizajnovej tradícii. Telefón má plastový kryt, i plastovú klávesnicu s charakteristickým tvarom ovládacích tlačidiel a hlavného päťsmerového tlačidla. Plast však prekvapujúco nepôsobí vôbec lacným dojmom. Čiernu farbu krytu dopĺňa len jemná pochrómovaná lištička nad displejom, v ktorej je integrovaný reproduktor. Fotoaparát na zadnej strane má veľmi malý objektív. Okrem neho už vzadu nenájdete nič. Akákoľvek funkčná súčasť chýba aj na vrchnej a spodnej strane, výrobca všetko umiestnil po bokoch telefónu. Na ľavom je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, na pravom je tenulinký konektor na pripojenie nabíjačky a príslušenstva a spúšť fotoaparátu.
Funkčné klávesy sú spolu s hlavným päťsmerovým tlačidlom v jednom bloku – pod displejom sú dva na ovládanie funkcií menu, vedľa päťsmerovéoho tlačidla sú červený a zelený kláves a pod ním je tlačidlo mazania „C“. Klávesnicu tvoria samostatné klávesy, ktoré sú tvarované do jemne prehnutého riadku. Sú dostatočne veľké a majú veľké medzery medzi sebou, nad povrch krytu vytŕčajú len minimálne. Klávesnica je podsvietená ľadovobielym svetlom.
Telefón ako celok pôsobí veľmi kompaktne a účelne, i keď jeho dizajn asi rozdelí ľudí na dva tábory. Jeden ho bude zbožňovať a druhý ho ofrfle. No to nie je pri hodnotení mobilov nič nové.
Displej
Telefón má kvalitný širokouhlý displej s rozlíšením QVGA 240 x 320 bodov. Zobrazuje 262144 farieb. Ako zvyčajne má veľmi jemnú kresbu a mimoriadne ostrú a živú interpretáciu farieb. Aj v tomto telefóne dostanete jeden z najkvalitnejších displejov v danej kategórii.
Ovládanie
Telefón sa ovláda prostredníctvom päťsmerového tlačidla s potvrdzovacím tlačidlom uprostred. Ovládacie tlačidlá sú len jemne vyvýšené nad povrch, takže spočiatku si treba zvykať na ich ovládanie popamäti. Problém môže niektorým používateľom robiť aj stláčanie potvrdzovacieho tlačidla, ktoré nie je od ostatných nijak oddelené. Nám sa však hneď na začiatku podarilo nájsť správny grif, vďaka ktorému sme s ovládaním telefónu nemali výraznejšie problémy. Nedá nám však opäť nespomenúť špecialitku, na ktorú upozorňujeme pri každom modeli Samsungu: namiesto vstupu do menu, ktorý by človek očakával od stlačenia potvrdzovacieho tlačidla sa spustí internetový prehliadač. Po vstupe do menu sa funkcia tlačidla správa tak ako má. Takýto nelogický postup možno nájsť len v telefónoch Samsung.
Menu a operačný systém
Pri hodnotení starších modelov sme si už zvykli na unifikovaný systém Samsungu, ktorý výrobca používal v každom modeli s malými modifikáciami. Model X820 prináša prepracovaný systém, pričom zmeny sú viditeľné predovšetkým v hlavnom menu. Samsung ukázal, že menu telefónu sa dá urobiť na úplne nový spôsob a predsa je pekné a logické.
Matrica deviatich ikoniek sa presunula naľavo a výrobca ikony zmenšil tak, aby zaberali len 2/3 plochy displeja. V zostávajúcej tretine sa zobrazuje veľký náhľad aktuálne vybranej ikony, pričom v úplne prvom riadku sa zobrazuje aj textová informácia o vybranej funkcii.
Pochváliť musíme stavový riadok, ktorý aj v menu ukazuje aktuálny čas a spustené funkcie, napríklad Bluetooth. V poslednom riadku sa zobrazujú funkcie priradené k obom funkčným tlačidlám. Pri pohybe sa jednotlivé ikony menu nielen mierne animujú v sklenenej grafickej úprave, ale aj menia farbu podfarbenia. Menu je veľmi farebné a veselé – napriek tomu, že pestrofarebnému menu možno vyčítať istú mieru infantility typickej pre ázijské mobily, pôsobilo na nás veľmi dobre. Submenu ostalo nezmenené – tvoria ho očíslované riadky s funkciami, ku ktorým sa dá dostať aj stlačením príslušnej číselnej skratky. Malými zmenami prešla aj obrazovka s vytáčanými číslami. Používateľ si môže nielen zmeniť grafickú úpravu čísiel, ale pribudli aj nové kozmické zvuky vytáčania. Milé.
Funkcie
Na Samsungu SGH-X820 sa nám najviac páčilo to, že s redukovanými rozmermi výrobca neredukoval funkcie. Aj keď aj v tomto prípade mohol niektoré pridať.
Telefónny adresár
Telefón dokonale pracuje s kontaktmi v internej pamäti, ale aj na SIM karte. Umiestnenie signalizuje malá ikonka pri telefónnom čísle. Interná pamäť má kapacitu 1000 viacpoložkových miest. Kontakty sa dajú, samozrejme, filtrovať do vybraných skupín. K vybraným kontaktom možno uložiť video alebo obrázok volajúceho a vybrať pre neho aj špeciálne zvonenie. K dispozícii je aj funkcia rýchle vytáčanie a vlastná vizitka.
V denníku hovorov sa zobrazuje prehľadný zoznam posledných udalostí, pričom si možno manuálne vybrať aj kategóriu. Ak sa niekoľkokrát opakuje rovnaké číslo, v zozname má priradený počet opakovaní. S číslami je možné ľubovoľne pracovať.
Správy
Telefón podporuje SMS, MMS a e-maily, teda všetko, čo možno v mobile dnes nájsť. Pri písaní novej textovej správy sa odčíta počet znakov (1836) a používateľ zároveň vidí aj počet spojených SMS (spolu 12). Nechýba ani podpora T9 so slovenčinou bez diakritiky (šetrí to vašu peňaženku, pretože diakritika skracuje esemesky).
Pri vytváraní MMS čaká používateľa graficky príťažlivé prostredie, ktoré ho veľmi jednoducho sprevádza všetkými krokmi. Nestratí sa ani začiatočník.
Pri písaní e-mailu sa najprv vypĺňa položka „predmet“, potom text samotnej správy a nakoniec možno k správe priložiť aj vybraný súbor. Okrem výberz už uložených súborov sa používateľ jednoducho dostane aj do menu fotoaparátu na vytvorenie nových.
Manažérske funkcie
V telefóne je dobre spracovaný kalendár, ktorý je vďaka širokouhlému displeju príjemne natiahnutý do šírky. Vďaka tomu sa napríklad v mesačnom zobrazení na displej dostalo aj označenie čísla týždňa. V spodnom riadku ostalo miesto aj na zobrazenie počtu pripomienok, ktoré možno rozdeliť do štyroch tematických skupín. Podobne prehľadný je aj týždňový režim zobrazenia. V kalendári pribudla funkcia, ktorá zaznamenáva zmeškané udalosti. Do pamäte vojde 400 záznamov, 100 v každej kategórii.
Hlasový záznamník má limit 1 hodiny záznamu. Aplikácia svetový čas je riešená veľmi jednoducho, no účelne. Prepínať možno medzi dvomi destináciami, časové pásmo vyberáte na mape sveta. V aplikácii budík možno nastaviť tri rôzne programy zvonenia, s voľbou času i dní. Zvoliť možno i tón budenia. Kalkulačka neponúka nič, len základné funkcie. Ovláda sa päťsmerovým tlačidlom. Využiť môžete aj prevodník veličín, stopky a odpočítavanie.
Multimédiá
V telefóne je štandardný MP3 prehrávač, ktorý zvláda formáty MP3, AAC, AAC+, AAC+ (e) a WMA. Nastaviť v ňom možno opakovanie prehrávania skladieb, náhodné prehrávanie, potlačenie iných zvukov počas prehrávania MP3 skladieb, ekvalizér, 3D zvuk a skin prehrávača. Na bežné používanie to stačí. Prehrávač, samozrejme, podporuje aj playlisty. Priamo v prehrávači sa aj nastavuje, či zvuk nasmerovať do slúchadiel alebo reproduktora telefónu.
Na prehrávanie videoklipov je určený jednoduchý prehrávač bez doplnkových funkcií. V prípade, že chcete priamo v telefóne upravovať fotografie, môžete využiť zabudovaný editor. Poskytuje základné možnosti úprav farebnosti, základných filtrov (negatív, reliéf a pod.) a rozmerov.
Personalizácia
V telefóne je zaujímavá funkcia náhodného zobrazovania pozadia na úvodnej obrazovke. Inak možno využiť štandardné spôsoby vrátane ľubovoľného MP3 zvonenia.
Java hry
V telefóne sú len dve veľmi staré a opozerané hry: Bobby Carrot a Freekick.
Súborový manažér
Súborový manažér je jednoduchý a prehľadný. Súbory možno premenovať, presúvať, odosielať i upravovať v predvolenom editore (obrázky). Z obrázkov možno vytvoriť aj prezentáciu, ktorá rotuje vďaka podpore pripojenia na TV. Priamo zo súborového manažéra možno obrázky aj tlačiť na Bluetooth tlačiarni.
Dáta
Telefón podporuje technológie prenosu dát GPRS striedy 10. Pripojiť ho možno cez USB kábel aj k počítaču.
Interná pamäť
Interná pamäť telefónu má kapacitu 80 MB. Bohužiaľ, podpora pamäťových kariet chýba. S kartou microSD, ktorá by sa do telefónu určite zmestila by X820 predstavoval neprekonateľnú kombináciu tenkého telefónu so super funkciami. Škoda, 80 MB je síce na bežnú prácu viac ako dosť, no na plnohodnotné počúvanie hudby nestačí.
Fotoaparát
Dvojmegapixelový fotoaparát v tele hrubom 7,1 mm (v rozšírení, kde je umiestnený objektív) zatiaľ nemožno porovnávať s inými modelmi, kde je na optiku i ďalšie príslušenstvo viac miesta. Od fotoaparátu v X820 sme toho veľa nečakali a výsledky v podstate ani nič prevratné nepriniesli. Na núdzové fotografovanie je X820 úplne v pohode, no na pekné a ostré fotografie treba aj naďalej používať digitálny fotoaparát.
Menu fotoaparátu ponúka bohaté možnosti nastavenia: režim snímania (jedna snímka, viac snímok za sebou, mozaiková snímka, efekty, rámčeky, samospúšť, viac rozmerov fotografie, úroveň kvality ukladaného JPEGu, zobrazenie hľadáčika a zvuky uzávierky.
Video možno točiť v rozlíšení maximálne 352 x 288 bodov.
Batéria
Najbolestivejšou slabinou telefónu je batéria. Vďaka mimoriadne tenkému telu to je skutočne mini-batéria a nemožno od nej očakávať zázraky, no jej výdrž nás aj tak nemilo prekvapila. S pusteným Bluetooth pri bežnom telefonovaní vydrží X820 maximálne jeden až jeden a pol dňa. Veľmi zle sme vnímali hlavne fakt, že batéria prekvapila efektom rýchlej smrti – mnohokrát sa úplne vybila bez upozornenia počas hovoru a telefón potom nebolo možné ani len zapnúť. Ťažko povedať, či mohol výrobca urobiť viac, ako v telefóne ponúkol, no myslieť neustále na nabíjanie telefónu je dosť únavné.
Celkové hodnotenie
Začneme tým, čo nás milo prekvapilo: do tak tenkého telefónu sa podarilo dostať všetko potrebné. Samsung X820 sa výborne ovláda a používať ho nebolo vôbec nepríjemné. Nepríjemné spomienky nám ostanú len na výdrž batérie, ktorá sklamala na plnej čiare.