Zürich 26. marca (TASR) - Švajčiarski vedci prišli na to, prečo vedenia vysokého napätia vo vlhkom počasí nepríjemne bzučia. Spôsobuje to vibrujúca voda a námraza, ktoré sa na nich usadia, informuje vo svojom aprílovom čísle nemecký mesačník Geo.
Ľudia, žijúci v tichých oblastiach, sa často sťažujú na bzučanie vysokonapäťových vedení s frekvenciou prekračujúcou 100 hertzov. Bežná frekvencia v rozvodnej sieti je 50 hertzov. Tento zdanlivý rozpor sa podarilo vysvetliť Hans-Jürgovi Weberovi a Timmovi Hansovi Teichovi z Vysokej školy technickej v Zürichu
Výskumníci postriekali modelové vedenie pod napätím vodou, pričom ho filmovali vysokorýchlostnou kamerou pred týmto umelým dažďom a po ňom. Zistili, že nepríjemný zvuk spôsobuje vibrácia veľkých kvapiek vody, ktoré sa počas jednej periódy kmitania dvakrát natiahnu do dĺžky a potom sú skomprimované do tvaru gule.
Riešením tohto problému je hydrofilný, teda vodu priťahujúci povrch vedenia. Čím menej kvapiek sa na modelovom vedení usadilo, resp. čím rovnomernejšie bola na ňom voda rozložená, tým bolo bzučanie tichšie.
Obyvatelia, ktorých trápia bzučiace vedenia, budú môcť čoskoro pokojne spávať. Vedci už totiž usilovne pracujú na vývoji ideálneho hydrofilného a voči poveternostným vplyvom odolného povrchu drôtov.