Bratislava 25. marca (TASR) - Prípady ekologickej kriminality sa na Slovensku množia. Policajné štatistiky z uplynulých piatich rokov síce tvrdia opak, no predstavitelia Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) a Skupiny pre výskum a ochranu dravcov a sov (SVODAS) majú iné poznatky.
Veľmi rozšírenou je oblasť vtáčej kriminality. Jozef Izakovič zo SVODAS-u dnes pred novinármi uviedol, že za posledných 30 rokov prišla Slovenská republika o viac ako 530 sokolov rárohov, vyše 250 orlov skalných, viac ako 100 orlov sťahovavých a tiež o rovnaký počet orlov kráľovských. Trhová cena ukradnutých mláďat je pritom asi 200 tisíc korún.
Slovenská polícia je situáciou mierne zaskočená. Mário Kern zo sekcie vyšetrovania kriminalisticko-expertíznych činností ministerstva vnútra poznamenal, že nelegálny obchod s ohrozenými druhmi živočíchov či rastlín, po zbraniach a drogách tretí najziskovejší vo svete, je veľmi dobre organizovaný. Polícia zatiaľ nevyčlenila ľudí, ktorí by sa špeciálne venovali danej problematike. Okrem Kerna koordinujú postup policajných orgánov pri tomto druhu kriminality ešte dvaja ľudia pri Prezídiu Policajného zboru.
Kern poukázal na kapacitné a finančné možnosti, ktoré nedovoľujú polícii rozšíriť počet ľudí pracujúcich na úseku ekologickej kriminality. Podľa jeho slov až čas ukáže, či to bude vôbec potrebné. Len pre porovnanie možno dodať, že vo Veľkej Británii každá z policajných zložiek má špecialistov na túto problematiku, poznamenal dnes člen Kráľovskej spoločnosti pre ochranu vtáctva Keith Morton. Dodal ešte, že vo Veľkej Británii sa polícia zaoberá ročne viac ako tisíckou prípadov ekologickej kriminality.
Napriek vyššie uvedenej omnoho zložitejšej situácii v slovenskej polícii zástupcovia mimovládnych organizácií spoluprácu s ňou vyzdvihli. Aby sa naďalej rozvíjala, prichádzajú so sériou ôsmich školení v krajských mestách zameraných na informovanie zložiek polície o novej legislatíve. Nedávno bol schválený zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Predseda SOVS Rastislav Rybanič víta tento zákon a považuje ho za dobrý.