formatizácie, ale i občania, ktorí o neho prejavia záujem.
Registrácia na portal.gov.sk nie je komplikovaná, používateľ však môže vnímať vstup do systému zložitejší ako pri iných serveroch poskytujúcich služby. Nemôžete si zvoliť svoj identifikátor, namiesto neho dostanete pridelený 8 miestny prihlasovací kód s vygenerovaným heslom, ktoré kombinuje čísla, písmená (veľké i malé) so špeciálnymi znakmi, takže používateľov-začiatočníkov môže odradiť i to, že na prvý krát nemusia heslo vložiť správne. Proti masovým registráciám je systém chránený potvrdzovacím e-mailom. To však znamená, že si vopred musíte zaobstarať e-mailovú schránku na niektorom z freemailov, čo môže byť pre príležitostných používateľov internetu komplikovanejšie, ako vložiť do systému overovací kód z SMS správy. Ak ste natoľko inteligentní, aby ste si zmenili heslo za jednoduchšie, stále si budete musieť pamätať svoj 8 ciferný identifikátor. Keďže sa nepoužívajú žiadne elektronické podpisy a iné zabezpečenia, nemožnosť prihlásenia pomocou nicku je odradzujúcim prvkom bez vysvetlenia príčiny.
Navigácia webu a jeho prehľadnosť počítajú s ďalším rozširovaním služieb. I keď pri krátkom preskúmaní elektronických služieb môže byť prístup k samotnej službe nedostatočne zreteľný (po kliknutí na názov služby musíte ešte raz kliknúť na odkaz "Elektronická služba"), portál obsahuje množstvo informácií importovaných zo známeho servera obcan.sk

V pilotnej fáze si môžete vyskúšať odoslanie podnetu na SOI, ktorá využíva e-mailovú komunikáciu s veľkým úspechom už niekoľko rokov. Formulár zaistí primárne triedenie podnetov pre ich jednoduchšie spracovanie a adresovanie, komentáre pomôžu občanovi lepšie formulovať obsah podania. Problémom však je, že okrem Bratislavského kraja tam iný nenájdete. Ak sa vám kvôli tejto vymoženosti zatiaľ nechce registrovať, môžete sa pri komunikácii držať postupu, ktorý sme nedávno publikovali.
Druhou službou je zasielanie informácií o voľných miestach v stanovenej lokalite, ktoré zodpovedajú pracovným pozíciám, ktoré špecifikujete podľa číselníka. Vyplnenie formuláru nie je problematické, číselník je však pomerne rozsiahly, takže nemusíte byť schopní zvoliť si správne zaradenia.
Poslednou z aktívnych služieb je overenie výskytu subjektu v živnostenskom registri. Pomocou vloženého rodného čísla môžete overiť, či má konkrétna osoba platné živnostenské oprávnenie alebo nie. Kým pri registri zrsr.sk môžete pracovať iba s menom, tu je špecifikovanie osoby jednoznačné. Ochrana osobných dát je dodržaná v plnej miere. Výstupom služby je iba počet výskytov bez akýchkoľvek detailov.
Pre začiatok toho nieje veľa a občania nemajú veľkú motiváciu registrovať sa, pretože okrem informácií, ktoré sú dostupné i na obcan.sk nezískajú prakticky nič nové. Preto je možné vážnejší záujem o UPVS očakávať až v ďalších fázach sprevádzkovania elektronických služieb.