SME

FOTOŠKÔLKA : Nenáhaňajte sa za megapixelmi

Iba malý zlomok používateľov digitálnych fotoaparátov si uvedomuje, že je zbytočné, aby všetky fotografie snímali s maximálnym rozlíšením. Nenáhaňajte sa za megapixelmi a využite nastavenia kvality snímok vo svoj prospech.

Formát je základ
Takmer všetky fotografie sú prístrojmi ukladané vo formáte JPEG. Ide o formát so stratovou kompresiou, ktorá zmenšuje veľkosť snímok i tým, že vytvára obdĺžnikové oblasti vyplnené rovnakou farbou v miestach, kde sa nachádza jemný farebný prechod. Kým väčšinu takýchto oblastí oko nespozoruje, niekde môžu vzniknúť rušivé artefakty, ktoré pri zväčšeninách môžu byť prekážkou. K ich zdôrazneniu môže dôjsť obzvlášť v prípadoch, ak sa rozhodnete fotografie dodatočne upravovať pre veľkoformátovú tlač. Rozlíšenie a kompresný pomer výskyt artefaktov obmedzia, vždy však nejaké zostanú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre ďalšie spracovanie ponúka mnoho modelov na trhu formát TIFF. Ten dokáže ponúknuť väčší objem jemných detailov, pričom snímky nie sú degradované vizuálnymi artefaktami. Daňou je však väčšia veľkosť súborov a tým i pomalší zápis na kartu.

Osobitnou kategóriou je "digitálny negatív" označovaný najčastejšie trojicou písmen RAW. Ide o mozaiku pozostávajúcu z modrej, zelenej a červenej farby, ktorá je získaná z čipu fotoaparátu ešte pred jej spracovaním. I keď takéto súbory zaberú i niekoľko megabajtov, pri ďalších úpravách je možné bez straty kvality upraviť chyby v technike snímania, či niektoré obmedzenia fotoaparátu.

Kompresný pomer je rozhodujúci
V prípade JPEG formátu je možné nastavovať kvalitu snímok. Kompresný pomer určuje, aký objem detailov a vizuálnych informácií sa z obrázkov vypustí. Čím je kompresný pomer vyšší, detailnosť je nižšia. Najjemnejšie detaily miznú, veľké plochy s jemnými farebnými prechodmi strácajú jednoliatosť. Ide však o účinný prostriedok, ako je možné regulovať veľkosť snímok ukladaných na kartu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozlíšenie vplýva na kvalitu menej
To, z koľkých bodov sa fotografia skladá obmedzí detailnosť fotografií vo väčšine prípadov najmenej. Je iba na vás, aby ste sa rozhodli pri voľbe rozlíšenia podľa toho, aký "osud" snímky čaká. Ak ich plánujete pozerať iba na televíznom prijímači, vystačíte s rozlíšením 640x480 bodov, popr. s širokouhlým formátom rovnakej hustoty. Pre pozeranie na monitore postačí 1 megapixel, pri zámere spracovania snímok vo fotolabe počítajte s 300DPI kvalitou. Pri zachovaní stranového pomeru 4:3 vystačia 2 megapixely pre obrázky formátu 10x13 cm, 3 megapixely pre 13x17 cm, 4 pre 14x20, 5 pre 16x22, 6 pre 17x25, 7 - 19x26 a s ôsmimi megapixelmi dosiahnete kvalitné fotografie formátu 28x21 cm. Rozhodujúce však je, či ste zvolili nízky kompresný pomer.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoké rozlíšenie môže byť príťažou
Je zbytočné "plným" rozlíšením fotografovať dokument z párty, z ktorého nebudete nikdy robiť fotografie na papier a zachytávať bežné momenty života v najvyššej kvalite. Naopak, bolo by na škodu nesnímať v dostatočnej kvalite všetko výnimočné. Preto sa naučte rýchlo meniť kvalitu fotografií, aby ste neprodukovali gigabajty "zbytočných" dát. Ak minimalizujete objem výstupov zo svojho prístroja, predĺžite životnosť svojej pamäťovej karty a zjednodušíte si zálohovanie. Mnohí sa držia zlatého pravidla: 3 megapixely sú dostatočné vo väčšine situácií. To však neznamená, že by ste nemali možnosti svojho digitálu využívať naplno.

TIP: Ak chcete dosiahnuť maximum detailov pri minimálnej veľkosti súborov, znížte radšej rozlíšenie, ako by ste mali použiť vyšší kompresný pomer

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  4. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  5. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 985
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 8 375
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 032
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 630
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 049
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 955
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 276
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 610
SkryťZatvoriť reklamu