HP Photosmart C4180 All-In-One: fotocentrum pre domácnosť

Stalo sa vám niekedy, že zlyhala komunikácia medzi počítačom a tlačiarňou alebo skenerom, takže vám nezostalo nič iné ako okamžite riešiť krízu? HP Photosmart C4180 dokáže riešenie problému odsunúť: bez pripojenia k PC vytlačí JPEG súbory a skener dokáže

obrázky ukladať na pamäťovú kartu. Šikovný používateľ si z problému pomôže a vychutná si prácu s fotografiami i bez zapnutého PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak hľadáte medzi multifunkčnými zariadeniami prístroj ktorý je inteligentný, spravte si prehľad o tom, aké funkcie ponúka bez pripojenia k PC. V mnohých prípadoch asistenciu počítača pri práci s fotografiami či kopírovaní dokumentov nepotrebujete. Dôležité však je, aby funkcie tlačiarne, skenera a čítačky pamäťových kariet boli pomocou softvéru čo najlepšie previazané s počítačom a internetom.

HP Photosmart C4180 All-In-One je technicky pokročilé riešenie určené pre domácnosti, kde sa strieda práca s fotografiami s maloobjemovým spracovaním dokumentov. Preto sú v základnej výbave niektoré prvky, ktoré oceníte. Sprevádzkovanie multifunkcie je jednoduché. Po vybalení nakliknete na vrchný panel kryt klávesnice s lokalizovanou potlačou. Po zapnutí vložíte do vozíka po výzve na displeji náplne a spustíte kalibračný proces.


FOTO - MILAN GIGEL

Počas neho tlačiareň zarovná tlačové zásobníky tak, aby pri tlači bolo možné sútlačovou metódou "miešať" farby na tlačových médiách. Zariadenie je postavené na tlačovej technológii thermal inkjet, ktorá v zásobníku kombinuje tlačovú hlavu s nádržkou s atramentom. Pri každej výmene tak získate i novú tlačovú hlavu, čo zaistí, aby boli výtlačky rovnako kvalitné ako pri novovybalenom kuse tlačiarne. Pri reprodukcii sa využívajú atramenty technológie Viviera, pričom je iba na používateľovi či zvolí štvorfarebnú sútlač (pomocou trojfarebnej CMY a čiernej náplne), alebo pri snímkoch vsadí na šesť základných farieb (s využitím trojfarebnej CMY náplne a fotoplnky). Výtlačky dosahujú hustotu až 4800 DPI, čo prináša omnoho vyššiu hustotu bodov, akú je ľudské oko schopné rozoznať.


FOTO - MILAN GIGEL

Mechanické vyhotovenie je vďala dlhoročným skúsenostiam výrobcu a ohlasom používateľov vyladené do posledného detailu. Telo je vyhotovené z ABS plastov s rôznymi povrchovými úpravami, jednotlivé dielce sú presné a na rubovej strane vybavené tvarovými výstuhami. Najkritickejšie dielce sú robustnejšie ako by ste v triede "domácich zariadení" čakali, takže sa nemusíte obávať poškodenia pri menej šetrnom zaobchádzaní mladšími členmi domácnosti. Lesklé plochy sú striedané s matným povrchom, oblinám dodáva jemnosť kontrast svetlých a tmavších plôch. Ako je už zvykom, podávač papiera je vyhotovený tak, aby dokázal v zaklopenej polohe chrániť mechaniku tlačiarne pred prachom.


FOTO - MILAN GIGEL

Vstupný zásobník na tlačové médiá je výklopný s vysúvateľným telom, ktoré jednoducho prispôsobíte formátu tlačových médií. Do neho je možné vložiť v priemere 100 hárkov kancelárskeho papiera, pri polokartóne, samolepiacich etiketách či špeciálnych fotografických médiách počítajte s menším počtom. Výtlačky sú vysúvané do vrchného priestoru zásobníka, koncový doraz zabráni skĺznutiu tlačovín zo stola.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže tlač fotografií sa bežne strieda s tlačou dokumentov, na ľavej bočnici nájdete priestor so špeciálnym zásobníkom na fotopapiere formátu 10x15 centimetrov, ktorý ich chráni pred uchytaním, znečistením a poškodením pri opakovanom vkladaní a vyberaní zo vstupného zásobníka. Odkladací priestor je plne zapuzdrený, takže chráni papiere pred vlhkosťou, prachom a nečistotami, plastová klietka s kapacitou 20 listov zabráni pokrčeniu pri opakovanej manipulácii.


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobník fotopapierov je potrebné pre použitie zasunúť do hlavného podávača, kde sú médiá automaticky zarovnané k pravému okraju. Kým kancelárske papiere odložené pri tlačiarni škodu neutrpia, fotopapiere budete môcť opäť bezpečne uložiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli nájdete multiformátovú čítačku pamäťových kariet. Tá po inštalácii tlačiarne sprístupní pamäťové karty priamo vašemu počítaču, alebo poslúži pre priamu obsluhu firmvérom tlačiarne. Pracovať je možné s formátmi CompactFlash, Memory Stick, Memory Stick Duo, Secure Digital, MultiMediaCard a xD-Picture Card, takže spokojní budú používatelia rôznych značiek digitálnych fotoaparátov okrem starších prístrojov používajúcich formát SmartMedia. V prípade že chcete použiť miniatúrnu pamäťovú kartu zo svojho mobilu, budete musieť použiť konverzný adaptér, ktorý si zaobstaráte samostatne. Pamäťové karty slúžia ako zdroj snímok a videosekvencií pre tlač a úpravu obrázkov, ich odosielanie do PC a zdieľanie, skener dokáže ukladať výsledky digitalizácie priamo do flash pamäti. Nechýba ani indikačná LEDka, ktorá vás vystríha pred predčasným vytiahnutím karty z čítačky, ak prebieha zápis dát.


FOTO - MILAN GIGEL

Po vyklopení čelného veka získate prístup ku kabinetu v ktorom parkuje dvojica vozíkov s náplňami. Prístup pri výmene a vkladaní je bezproblémový, oba vozíky sú prehľadne označené tak, aby ste sa pri vkladaní náplní nesplietli. Priezor zaistí náhľad i do čistiacej zóny so zberačom atramentového odpadu, takže vizuálne dokážete posúdiť, kedy nastal správny čas na priebežnú servisnú prehliadku spojenú s čistením.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný skener s optickým rozlíšením 2400 DPI so 48 bitovou farebnou hĺbkou je postavený na CIS technológii, ktorá je určená pre snímanie plochých predlôh. Jednopriechodový skener je pri snímaní pomerne rýchly, snímanie náhľadov trvá kratšie ako finálna digitalizácia. Aby boli eliminované problematické mechanické súčasti na minimum, výrobca opäť použil osvedčenú ozubenú lištu, ktorá nahradila kedysi používanú prevodovú remenicu. Skener je možné používať na samostatné snímanie, alebo kopírovanie predlôh. Menej spokojní však budete pri digitalizácii kníh a mnohostranových podkladov. Krycie veko nie je vybavené posuvným kĺbovým úchytom, takže predlohu musíte pritláčať rukou.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačiareň uvádza do chodu normalizovaný adaptér s výstupnými napätiami 16 a 32 voltov, pre pripojenie k PC slúži vysokopriepustné rozhranie USB 2.0. Ak sa chcete o tlačiareň podeliť s ostatnými počítačmi v sieti, musíte použiť funkciu zdieľania v operačnom systéme, alebo musíte siahnuť po tlačovom alebo USB serveri. Tlačová cesta sa pod čiernym krytom ohýba späť o 180°, pri zaseknutí médií získate prístup pre ich šetrné vytiahnutie i zozadu.


FOTO - MILAN GIGEL

Čo je však najdôležitejšie je používateľské rozhranie pozostávajúce z LCD panela s uhlopriečkou 6,1 centimetra a sady zrozumiteľne označených a logicky rozostavených tlačidiel. Firmvér kombinuje tradičné funkcie multifunkcií s niektorými prvkami digitálnych fotoaparátov, takže používateľ pomocou prehľadného menu môže so zariadením nielen pracovať, ale svoje fotografie i upravovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste si už zvykli s kúpou novej tlačiarne investovať i do pripojovacieho kábla, v tomto prípade nájdete 1,8 metrový USB káblik už priamo v dodávke. Nekupujte to, čo vám výrobca už stihol pribaliť.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem náplní, napájacieho adaptéra, CD nosiča s obslužným softvérom a ovládačmi nájdete v boxe i náplne, vzorky fotomédií a testovací kit pre tlač etikiet pre optické nosiče. Pri inicializácii sa držte známeho pravidla - najprv inštalovať, následne pripájať k PC!


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vás zaujala zmienka o špeciálnych médiách pre označovanie optických nosičov, mali by ste vedieť že ide o hárok so samolepiacim priesvitným diskom, ktorý tlačiareň pomocou šablón vo firmvéri či softvéru v PC potlačí z rubovej strany, pričom fóliu následne nalepíte na nosič pomocou jednoduchého vystreďovacieho prípravku. Riešenie je použiteľné na ľubovoľnej tlačiarni, myšlienka je však mnohokrát viac ako realizácia. Výhodou je, že potlač je na rubovej strane, takže sa nezošúcha.


FOTO - MILAN GIGEL

Mechanické dielce tlačiarne sú konštruované na záťaž s maximálnym mesačným objemom 3 tisíc výtlačkov, čo bohate pokryje i mnohé pracoviská malých kancelárií, kde sa tlačí menšie množstvo dokumentov s doplnkovou farbou. Pri ekonomickej tlači je možné dosiahnuť rýchlosť až 30 čiernobielych strán za minútu, pričom pri plnofarebnej tlači rýchlosť klesá na 24 stránok za minútu. Čiernobiela tlač dosahuje rozlíšenie 1200x1200 DPI, pri farebnej tlači z PC rastie rozlíšenie na vhodných médiách až na 4800x1200 DPI. Keďže procesor multifunkcie, ktorý samostatne bez asistencie PC riadi i tlač nemá dostatočnú priepustnosť pre tlačovú optimalizáciu, pri tlači bez zapnutého PC dosahuje rozlíšenie pri farebnej tlači štandardných 1200x1200 DPI. Spotreba atramentov je vďaka technológii Viviera pomerne nízka, preto objemy náplní začínajú už na hranici 5 ml.

Firmvér multifunkcie bootuje približne 10 sekúnd, pričom používateľ je o priebehu informovaný animáciou na LCD displeji, ktorú po úspešnom zavedení vystrieda privítacia obrazovka. Následne závisí už iba na tom, ktoré menu aktivujete.


FOTO - MILAN GIGEL

Základné nastavenia je možné meniť i priamo bez obslužného softvéru. Konfiguráciu tlačiarne a informácie o jej využití a stave trysiek náplní získate pomocou kontrolného výtlačku, ktorý zariadenie vyhotoví na požiadanie. Uskutočňovať môžete údržbu pomocou čistenia či zarovnávania, poprípade môžete obnoviť v prípade nepredvídateľného správania továrenské nastavenia. Firmvér obsahuje množstvo jazykových mutácií, pričom nechýbajú ani jemné doladenia pre jednotlivé teritóriá.FOTO - MILAN GIGEL

Funkcia skenovania je dostupná pri zapnutom i vypnutom PC. Ak pracuje multifunkcia v standalone režime, menu ponúka iba dve možnosti - digitalizáciu s následnou tlačovou reprodukciou bez úprav, alebo uloženie na pamäťovú kartu vo formáte JPEG. Ak však komunikuje firmvér pomocou USB rozhrania s pripojeným počítačom, skenovať môžete s výstupom do vašich inštalovaných aplikácií, obrázky je možné odosielať priamo e-mailom, podeliť sa o ne s ostatnými alebo v prípade textových dokumentov rozoznávať písmo. Priebeh digitalizácie je zobrazovaný na displeji, zosnímanie stránky formátu A4 zaberie približne 15 sekúnd. V prípade, že je potrebný zásah používateľa pre ďalšie spracovanie na PC, zobrazí sa príslušná výzva. Skenované podklady majú jemné detaily, šum digitalizácie je takmer neznateľný. Výstupy majú konzumnú kvalitu pre ďalšie spracovanie v PC, takže môžete digitalizovať svoj archív papierových fotografií alebo môžete podklady použiť pre obchodnú grafiku.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaná kopírka ponúka štandardnú sadu funkcií prostredníctom prehľadného deleného menu. Ako je zrejmé z grafického usporiadania, v ďalších verziách tlačiarní sa možno dočkáme i dotykového LCD panelu. Pri kopírovaní je možné nastaviť dávky až do objemu 50 opakovaní, pričom grafický čip zaistí škálovanie formátu predlôh od 50 do 400 percent, inteligencia umožní prispôsobiť veľkosť reprodukcie tak, aby pokryla celé tlačové médium. Od nastavenej kvality sa odvíja jemnosť detailov, ale i rýchlosť a spotreba atramentu. Pri každej príležitosti máte možnosť zvoliť si aktuálne optimum. Pred samotným kopírovaním je možné upraviť svetlosť predlohy, alebo dokonca siahnuť iba po určenom výreze. Jednoducho tak vyrobíte zväčšeninu obrázku z časopisu bez toho, aby ste ho museli vystrihnúť. Plynulá možnosť zmeny formátov a kvality papierov je samozrejmosťou.
FOTO - MILAN GIGEL

Pri práci s fotografiami uloženými na pamäťových kartách je situácia podobná. Pracovať je možné s formátom JPEG, firmvér však nepohrdne ani videosekvenciami, z ktorých dokáže spracovávať jednotlivé obrázky. Keďže počítač niektorí z celého procesu tlače vynechajú, nechýba ani prístup k osvedčeným funkciám eliminácie defektu červených očí, či adaptive lightning, ktoré môžete poznať z digitálnych fotoaparátov. Fotografie je možné tlačiť bezokrajovo, s okrajmi, či v rôznych kolekciách po viac kusov na jednom papierovom médiu. Nechýba podpora práce s indexovými nátlačkami, práca s panorámami (iba z fotoaparátov HP), tlač obalov a CD nosičov, portrétnych miniatúr na doklady a podobne. To všetko obslúži projektový manažér. Ak sa vám zdá, že správny výrez z fotografie, ba ani úprava jasu a automatické zdokonalenia nepomohli vyjadriť potrebnú atmosféru, použiť môžete i tónovacie farebné efekty. Pred samotným spustením tlače však buďte obozretní, obzvlášť ak ide o viacstranové projekty. Funkcia zobrazenia náhľadu vám vždy ukáže, či ste zvolili správny formát a rozloženie snímok.
FOTO - MILAN GIGEL

Pri pripojení k PC pracuje zariadenie rovnako spoľahlivo, ako samostatne. Podmienkou je však operačný systém Microsoft Windows 98SE a vyššie, resp Mac OS X od verzie 10.3.9. nahor. Aby ste však využili všetky funkcie a možnosti, potrebné je nainštalovať kompletný softvérový balík. Práve ten elegantne a mocne dopĺňa technické možnosti zariadenia.

Multifunkcia HP Photosmart C4180 All-In-One svojim výkonom, vlastnosťami a vyhotovením nesklame žiadneho používateľa. Jej sila spočíva nielen v osvedčených technológiách a prvkoch, ktoré sa objavili u množstva predchádzajúcich modelov, ale i v súhre firmvéru tlačiane so softvérom inštalovaným v PC. I keď sa v niektorých prípadoch môže zdať, že sú obslužné aplikácie náročnejšie na RAMku, ako by ste očakávali, nechýba ani prepojenie na internet s množstvom zaujímavých projektov a doplnkov.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.hp.sk
Orientačná cena: 6193 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

Neprehliadnite tiež

Nahneval vás mobil alebo počítač? Na vine môžu byť energetické častice z vesmíru

Kozmické častice zasahujú do behu technológií viac, ako sme ochotní pripustiť.

NASA má v stredu ohlásiť dôležitý objav, detaily zatiaľ tají

Americká vesmírna agentúra podrobnosti nových poznatkoch o exoplanétach zatiaľ tají.

Skutočný Happy Feet: Ako dokáže tučniak vydržať mrazy a víchrice

Tučniak cisársky hniezdi v oblastiach s najkrutejšími klimatickými pomermi na Zemi.

Palubné počítače áut môžu ovládať aj ich starí majitelia

Múdre autá nedokážu vymazať párovacie kľúče, ktoré im v minulosti boli pridelené.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 645
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 270
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 471
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 189
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 046
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 837
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 057
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 717
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 521
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 924

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop