ieť" menu v reštaurácii, či kuchársku knižku.
Čítačku stačilo iba dať nad tlačený text a odfotografovať ho. O niekoľko sekúnd mu syntetický hlas prečítal celý text. "Čítačka vám umožňuje dostať sa k materiálom, ktoré ste jednoducho pred tým nemohli prečítať. Som vďaka tomu omnoho nezávislejší," uviedol 51-ročný Craig z texaského Austinu.
Americká Národná federácia slepcov chce od soboty, kedy sa v Dallase koná jej výročné stretnutie, začať predaj zariadenia. "Nie je to ako pár očí, ktoré fungujú. Má to však podobný význam," uviedol James Gashel z federácie. Čítačku, ktorá je kombináciou osobného digitálneho asistenta a fotoaparátu, vynašiel Ray Kurzweil. "Je to naozaj tá najlepšia nová technológia vyvinutá za posledných 30 rokov pre nevidiacich ľudí," pochvaľoval si Gashel.
Pred asi troma dekádami vynašiel Kurzweil prvé zariadenie, ktoré dokázalo premeniť text na zvuk. Malo približne veľkosť práčky. Vydláždilo však cestu pre softvér, ktorý za pomoci počítača a skenera dokázal vykonať tú istú funkciu. Nová čítačka má veľkosť knihy a zaručuje najvyššiu možnú prenosnosť. "Nevidiaci ľudia vždy túžili po takomto zariadení. Dostávame fenomenálnu odozvu," prezradil Kurzweil.
Na celom svete žije asi desať miliónov nevidiacich alebo slabozrakých ľudí. Toto číslo by sa podľa odhadov malo v priebehu najbližších tridsiatich rokov približne zdvojnásobiť. Nové zariadenie bude na americkom trhu stáť približne 3 500 dolárov (106 tisíc Sk).