RECENZIA FILNÁLNEJ VERZIE TELEFÓNU!

Návrat k Nokii 6233: som pekná a vždy pripravená...

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére priniesol prvé podrobné informácie o nástupcovi populárnej manažérskej Nokie 6230i s označením 6233 ešte v decembri 2005. Teraz máme finálny kus.

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére priniesol prvé podrobné informácie o nástupcovi populárnej manažérskej Nokie 6230i s označením 6233 ešte v decembri 2005. Vtedy sme ešte netušili, že dokončovacie práce na tomto očakávanom telefóne budú Nokii trvať neuveriteľných 6 mesiacov. Je koniec júna a my konečne držíme v ruke finálnu vzorku telefónu, ktorý sa v krátkom čase dostane do predaja. Čo sa na telefóne od decembra zmenilo?

Keďže sme sa Nokii 6233 už raz podrobne venovali, odporúčame vám prečítať si naše prvé dojmy.  V nasledujúcom texte sa zameriame predovšetkým na tie funkcie a vlastnosti telefónu, ktoré sme v predsériovej vzorke nemohli otestovať.

Dizajn a klávesnica
Dizajn telefónu sa nezmenil - Nokia 6233 však stále vyzerá v skutočnosti ešte lepšie ako na fotografiách. Aj tentoraz sme mali k dispozícii čiernu vzorku, ktorej kryt tvorí kombinácia lesklého čierneho plastu s kovovým rámom v pochrómovanej striebornej úprave.
Podľa očakávania Nokia výrazne pracovala na zlepšení ovládacích prvkov – finálna verzia telefónu má oveľa mäkšie päťsmerové tlačidlo, ktoré sa už teraz veľmi dobre ovláda. Zmena predčí všetky očakávania.

Displej
V telefóne je diplej s rozlíšením QVGA 240 x 320 bodov, ktorý zobrazuje 262144 farieb. Má mimoriadne jemný raster s výbornou kresbou a spolu so sýtym zobrazením farieb vytvára dokonalý dojem. Ani vo finálnej vzorke telefónu sa nedal nijak upraviť jas a kontrast displeja, čo je pri takom kvalitnom kúsku určite na škodu. Továrne nastavenia by však mali vyhovovať väčšine používateľov.

Ovládanie
Znova sa vrátime k päťsmerovému tlačidlu – jeho rám je síce mäkší ako na predsériovom kuse, ale naďalej možno tvrdiť, že je tuhý. V tomto prípade to je však pozitívna vlastnosť – smerové tlačidlá dobre reagujú na stlačenie. Potvrdzovacie tlačidlo umiestnené v strede rámu je naopak veľmi mäkké a aj to hodnotíme pozitívne, pretože dobre a presne reaguje na stlačenie.

Menu a ovládací softvér
Nokia 6233 má integrované používateľské prostredie Series 40 tretej generácie a vďaka novému displeju prešlo ďalším pozitívnym vývojom.
Na úvodnej obrazovke možno spustiť aktívny mód standby – je dosť podobný aktívnej obrazovke v operačnom systéme Windows Mobile. Vo vrchnej časti sa zobrazujú ikony najčastejšie používaných aplikácií a funkcií telefónu a pod nimi sú informačné výpisy z pripomienkovača, kalendára a pod.
Okrem toho pribudol jeden zásadný ovládací prvok – aktívny mód standby možno nahradiť štyrmi ikonami na úvodnej obrazovke, ktoré sú priradené k štvorsmerovému ovládaciemu tlačidlu. Tento nápad si Nokia vypožičala od Motoroly ktorá štyri ikony používa od uvedenia prvého véčka s farebným displejom T720i.
Nokia 6233 ponúka rovnako ako 6280 možnosť štyroch variácií zobrazenia menu. Vybrať si možno klasické ikony (je ich 11 na jednej obrazovke), klasické ikony s popisom, zoznam položiek pod sebou a záložky. Nokia usporiadala všetky položky menu do jedného riadku, pri voľbe položky sa z nej vysunie submenu a vďaka tejto funkcii sa dá v menu telefónu pohybovať nielen veľmi jednoducho, ale hlavne rýchlo a pohodlne.
Ikony sú vďaka vysokému rozlíšeniu displeja mimoriadne jemne vykreslené a vyzerajú na obrazovke veľmi dobre. Aktívna ikona sa nielen hýbe, ale pre lepšiu orientáciu je aj podsvietená bielou vytieňovanou plochou.
Submenu tvoria menšie ikony s textovým popisom umiestnené v riadkoch pod sebou. Aj v tomto prípade na aktívnu položku upozorňuje biela tieňovaná plocha.
Novinkou je aj riešenie aktívnych častí menu, vezmime si príklad vytvorenia novej SMS správy. Aktívne prvky na obrazovke sú rozdelené do troch rovnako vysokých riadkov. Do prvého používateľ vpíše telefónne číslo, do druhého začne vpisovať text správy, riadok sa pritom dynamicky rozťahuje. V treťom riadku sú potvrdzovacie tlačidlá SEND a EXIT. Medzi riadkami sa používateľ pohybuje päťsmerovým tlačidlom (pohyb hore-dole) a aktívny riadok je vždy vysvietený. Nové grafické spracovanie majú aj dialógové okná.
Podstatné však je, že logika ovládania ostáva v telefóne rovnaká ako v starších modeloch, Nokia sa nesnaží ani len pozmeniť hlavné črty ovládania, na ktoré sú používatelia zvyknutí a ktoré si cenia.

Viac si môžete o novom menu a prostredí Series 40 tretej generácie prečítať aj v recenzii telefónu Nokia 6280.
(http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=2666650)

Funkcie
Telefón má veľmi podobnú výbavu ako Nokia 6280. Poďme sa na ňu pozrieť podrobnejšie.

Telefónny adresár
Aj nová Nokia 6233 dokáže pracovať s kontaktmi na SIM karte aj v telefóne a správanie výpisov kontaktov si nastavuje používateľ podľa vlastných potrieb. Túto vlastnosť si dnes treba veľmi ceniť, pretože väčšina ostatných výrobcov telefónov používanie SIM karty blokuje rôznymi obštrukciami v menu.
Pri vytváraní nového kontaktu sa zobrazia len tri hlavné – meno, priezvisko a telefónne číslo. Okrem týchto sa dá ku kontaktu priradiť niekoľko ďalších čísel, e-mailová adresa, adresa Push To Talk a iné. Ku každému kontaktu tiež možno priradiť vlastný tón zvonenia, či videozvonenie. Kontakty, samozrejme, možno zaradiť do rôznych skupín.

Denník hovorov
V denníku hovorov sa nachádzajú všetky záznamy, ktoré sú rozdelené do kategórií podľa ikony. Samozrejme, hovory sú ešte rozdelené do samostatných adresárov podľa toho, či boli prijaté, neprijaté alebo realizované na iné číslo. Pribudol nový adresár pre žiarlivé manželky, v ktorom sa zhromažďujú telefónne čísla, na ktoré sa naposledy poslala SMS správa aj s dátumom a časom odoslania. Veľmi praktické je aj počítadlo SMS a MMS správ, v ktorom máte dokonalý prehľad o svojich aktivitách a tým pádom aj mesačných nákladoch.
Rovnako praktické je aj počítadlo paketových dát, ktoré si z kreditu odpočítavate pri práci s e-mailami, či sledovaní televízie.

Správy
Nokia 6233 podporuje odosielanie SMS a MMS správ a má aj vlastný editor. Aj tento telefón podporuje niekoľko zaujímavých noviniek – napríklad možnosť odosielať flash správy s blikajúcim textom. Nechýba ani veľmi jednoduchý spôsob odoslania hlasovej správy (vo forme MMS) s nahrávkou v dĺžke maximálne 3 minúty.

E-mailový editor
E-mail je v systéme dostupný ako samostatná Java aplikácia. Na náš vkus sa pomerne zložito nastavujú vstupné údaje – bez používateľskej príručky sme si nevedeli poradiť. Ak však údaje raz nastavíte, všetko už funguje tak ako má a nič viac od vás telefón už nevyžaduje.
E-mailový editor je dosť jednoduchý, no funkčný. V základnom nastavení pridávate adresu príjemcu, text predmetu a samotný text mailu, v možnostiach je voľba zaslania kópie (CC) a skrytej kópie (BCC), nastavenie priority a možnosť pridania prílohy.
Po odoslaní správy musí ešte používateľ potvrdiť, či chce správu odoslať ihneď alebo neskôr. Po odoslaní správy sa ešte potvrdzuje odpojenie z GPRS.
Správy sa ukladajú do adresára Prijaté správy, ďalšie adresáre sú schované v submenu.
Zatiaľ sme popisovali prednosti editora, poďme k slabinám. Nám pri používaní prekážala jediná – a to absencia podpory diakritiky. E-mail s diakritikou editor zúfalo rozbije do nezmyselných znakov, čo v roku 2006 možno považovať za neospravedlniteľnú chybu a trestuhodné ignorovanie východnej Európy.

Manažérske funkcie
V telefóne je tradične dobre spracovaný kalendár, v rámci ktorého sa vypisuje aj plný text z pripomienkovača. Nechýba ani zoznam úloh, poznámky, stopky a budík, ktorý možno nastaviť na vybrané dni v týždni (ale len jedno zvonenie). Kalkulačka je presunutá z adresára aplikácie (takto to je v modeli 6280) späť do adresára s manažérskymi funkciami a nemusíte ju tak hľadať. Rovnako ako v modeli 6280 poteší svojimi bohatými funkciami nejedného vedca či matematika. Medzi ďalšími aplikáciami je konvertor veličín, svetový čas a prekladač slov z angličtiny, taliančiny, nemčiny, francúzštiny a španielčiny. Súdiac podľa celkovej veľkosti aplikácie však neočakávajme vysokú slovnú zásobu. Telefón podporuje aj funkciu Push To Talk.

Multimediálna výbava
Nokia 6233 má kvalitné stereo reproduktory a tomu je prispôsobená aj výbava. Predinštalovaný MP3 prehrávač prekvapujúco neoplýva mnohými funkciami. Prehráva súbory vo formátoch MP3, SP Midi, AAC, AAC+ a eAAC+. V prehrávači je okamžitý prehľad o názve a dĺžke skladby, typ zvoleného prednastaveného režimu ekvalizéra a zoznam skladieb vo vybranom adresári. Zvoliť si možno náhodné prehrávanie, opakovanie skladieb a jeden zo siedmich nastavených režimov ekvalizéra (z toho dva si možno zvoliť podľa vlastného gusta). MP3 prehrávač pracuje aj na pozadí telefónu, no nepochopiteľne prerušuje reprodukciu, ak si prepnete na fotoaparát alebo videokameru.
Okrem MP3 prehrávača je v telefóne univerzálny multimediálny prehrávač, ktorý prehráva hudbu aj video. Ten má ešte jednoduchšie grafické prostredie a žiadne doplnkové funkcie. Nerozumie si s MP3 prehrávačom – ak napríklad v MP3 prehrávači pustíte skladbu a potom ju vyhľadáte cez multimediálny prehrávač a tiež spustíte, reprodukcia v MP3 prehrávači sa preruší a skladba sa začne od začiatku prehrávať v multimediálnom prehrávači. Ak ju v ňom zastavíte, pokračuje reprodukcia v MP3 prehrávači.
MP3 prehrávač nepodporuje diakritiku, takže všetky MP3 z počítača budú mať rozbité názvy.
V telefóne je aj FM rádio (bez funkcie RDS) aj vrátane u nás nefungujúcej podpory Visual Radio.
Zvukový záznamník má kapacitu podľa voľnej dynamickej pamäte v telefóne, dá sa zvýšiť voľbou ukladania na pamäťovú kartu, maximálna dĺžka jedného záznamu však dosahuje len 60 minút.

Personalizácia
V telefóne si možno podobne ako v mobiloch Motorola ľubovoľne prispôsobiť menu a presunúť si jeho položky. Zároveň si možno nastaviť aj aktívnu plochu. Podpora pozadí na oboch displejoch, farby písma a jeho veľkosti je samozrejmosť. Veľkosť písma si možno zvoliť aj v položkách hlavného menu a tak by mal telefón vyhovovať aj používateľom s horším zrakom.

Zábava
V telefóne je predinštalovaná jedna Java hra Snake III (populárny had v 3D prostredí), pôvodne sľúbené hry Nokia World Cup a 3D Street Racer chýbajú. Novinkou je prvá Flash hra v telefóne Nokia - Sudoku. Flash je prekvapujúco veľmi rýchly.
Telefón podporuje Java MIDP 2.0 a prostredie Macromedia Flash.

Videotelefonovanie
Nokia 6233 podporuje len jednosmerné videotelefonovanie – chýba jej druhý fotoaparát. Pred každým volaním používateľ zvolí, či chce hlasový alebo videohovor, pričom prioritu má hlasový hovor.

Aplikácie
V adresári aplikácie sú tri programy: prekladač slov, konvertor veličín a svetový čas. Ďalšie si možno stiahnuť.

Internet
Prístup na internet zabezpečuje GPRS triedy 10, EDGE triedy 10 a HSCSD. V telefóne je aj prehliadač stránok WAP 2.0. Telefón možno po pripojení k počítaču použiť aj ako prenosný modem v 3G sieti. Pripojiť ho možno cez Bluetooth, alebo USB kábel. Konfigurácia konta je jednoduchá, aj keď v ponuke chýba slovenský Orange (zvoľte nastavenia T-Mobile, fungujú :)). Pripojenie cez Bluetooth je jednoduché, i keď nespoľahlivé – pripojenie nám nepravidelne padalo a museli sme vždy reštartnúť všetky Bluetooth služby (niekedy aj celý telefón), aby sa nám ho podarilo oživiť. Pripojenie niekedy vydržalo stabilné aj tri hodiny, inokedy sme ho do hodiny obnovovali aj na päťkrát. Dosahované rýchlosti prenosu závisia na podpore mobilnej siete, v okrajovej časti Bratislavy sme dosahovali rýchlosť v sieti Orange na úrovni 43 – 45 kb/s. Tá na bežnú prácu a sťahovanie dát do 5 MB pohodlne stačí.

Konektivita
Nokia 6280 má Bluetooth, infraport a podporuje aj pripojenie cez USB kábel. Napriek tomu, že Nokia v tomto telefóne ponúka špičkové funkcie, na profil A2DP zabudla. V takomto telefóne bude chýbať.

Pamäť
Interná pamäť má kapacitu 6 MB, no možno ju rozšíriť pamäťovou kartou miniSD, ktorá sa s kapacitou 64 MB dodáva priamo v základnom balení telefónu.

Fotoaparát
V telefóne je rovnaký fotoaparát ako v 6280 s rozlíšením 2 megapixely s 8-násobným digitálnym zoomom. Fotografuje sa s telefónom otočeným na šírku, čo nám pripadalo trochu nepraktické, otočiť obraz na výšku nemožno. Ani Nokia 6233 nie je primárne fototelefón, tomu zodpovedajú aj ohlodané funkcie fotoaparátu. Nastaviť možno len nočný režim, samospúšť, fotografovanie v rýchlom slede za sebou a farebné efekty. Nastaviť možno aj veľkosť fotografie (1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodov) a veľkosť videa (640 x 480, 352 x 288, 176 x 144) a tri úrovne kvality. Zvuk kamery sa dá vypnúť.

Batéria
Nokia v telefóne používa úplne nový typ batérie s polovičnou veľkosťou – BP-6M-S. Ide o Li-polymérovú batériu s neznámou kapacitou. Má pomerne slušnú výdrž – pri neustále zapnutom Bluetooth a minimálne päťhodinovom surfovaní cez 3G sieť v režime Bluetooth spojenia s PC vydržala plné tri dni. Z mobilu sa však netelefonovalo. Pokúsime sa ešte otestovať výdrž batérie pri bežnej prevádzke, údaje po teste doplníme do tejto časti recenzie.

Celkové dojmy
Prvé dojmy z Nokie 6233 ostali aj naďalej výborné. Telefón výborne sadne do ruky, používateľské prostredie Series 40 zatiaľ drží krok s konkurenciou a výbava telefónu by mala byť uspokojivá. Zaujal nás dizajn, funkcie i výbava. Oceňujeme, že vo finálnej verzii telefónu výrobca dokonale doladil ovládacie prvky. Nokia 6233 je plnohodnotným nástupcom populárneho modelu 6230i. Ťažko však odhadnúť, či bude rovnako úspešná. Telefón totiž mešká s uvedením a konkurencia medzitým predstavila niekoľko veľmi podobných modelov, ktoré budú 6233 silne konkurovať. Verných fanúšikov značky nezradí, o nových však musí bojovať.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.

EKONOMIKA

Polícia obvinila úradníka, pýtal si úplatky za dotácie

Zamestnanec Pôdohospodárskej platobnej agentúry si opakovane pýtal úplatky.

Neprehliadnite tiež

Rýchle mobilné 5G siete sú na dosah, testuje ich viacero operátorov

Nové technológie pomôžu rozvoju internetovej infraštruktúry. Odbremenia sa káble, viac dát pôjde vzduchom.

Lieči sklerózu multiplex: Pacienti sa niekedy uchyľujú až k nebezpečným alternatívam

Liečba na mieru sa postupne stáva medicínskym trendom, tvrdí pre SME slovenský lekár a neurovedec Tomáš Kalinčík.

Google pomôže moderovať diskusie a upozorňovať na toxické komentáre

Moderátori nebudú musieť čítať tisíce príspevkov. Na problémové texty ich upozorní počítačový automat.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 2. Malé knedličky, veľké dojmy
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 6. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 7. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 10. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 765
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 707
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 707
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 529
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 740
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 721
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 807
 8. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 3 231
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 165
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 952

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop