rávača očakávať.
Tak ako sa mení doba, aj DVD zariadenia sa snažia držať krok s novými technológiami a prinášať nové vlastnosti a možnosti ako zjednodušiť prácu pri ich bežnom používaní. Jedným z takýchto prehrávačov je aj Orava DVD 560.
FOTO - MARTIN PAULĎURO
Z bežných možností prehrávača možno spomenúť samozrejme bezproblémové prehrávanie DVD titulov. Problémom nie je ani video vo formáte DivX a XVid, vrátane čerstvého štandardu DivX 6. Problém nemá ani s kodekmi QPEL a GMC. Pri testovaní prehrávač nezaznamenal žiadny problém s prehrávaním filmov, ktoré sa na internete objavili v poslednej dobe. So staršími filmami vo formáte DivX sa objavili len minimálne problémy, keď pri prehrávaní bol obraz trhaný, čo sa vyriešilo po zastavení a opätovnom spustení prehrávaného filmu.
Ak máte vo svojej zbierke aj filmy s titulkami, tak vás určite poteší ich podpora vo formátoch srt aj sub. Podporované sú samozrejme aj slovenské znaky. Načítanie súboru s titulkami sa uskutoční automaticky pri spustení filmu, prípadne možno vybrať súbor s titulkami, ktorý sa má pri prehrávaní použiť. Ani rôzne znakové kódovania súborov s titulkami neboli pre prehrávač žiadnym problémom. Veľkosť titulkov, ich farbu, farbu pozadia a aj polohu možno meniť.
Pri prehrávaní hudby je to už trošku horšie. Podporovaný formát je len MP3 a WAV. Pri prehrávaní hudby nie je možné vykonávať s prehrávačom žiadnu inú operáciu. Ani prehľadávať adresárovú štruktúru. To je značne obmedzujúce.
FOTO - MARTIN PAULĎURO
Prezeranie fotografií je možné pri súboroch typu JPG. Rýchlosť načítania a zobrazenia fotografie je závislá od jej veľkosti. Fotografie je možné prezerať v sérii, nechýba ani podpora "podmazov" vo formáte MP3. To je vhodné napríklad pri dlhšom prezeraní rodinného DVD disku s fotografiami.
Do tejto chvíle by sa zdalo, že tento prehrávač neprináša nič nové. Niečo však predsa. To niečo možno nájsť na prednej časti prehrávača - USB konektor. Zavedením tohto konektora do prehrávača sa otvárajú nové možnosti. Pripojiť naň možno ľubovoľné USB zariadenie a pracovať s ním ako s bežným DVD diskom. Pripojené zariadenie však musí mať súborový systém FAT a musí sa identifikovať ako diskové zariadenie typu USB Mass Storage. Tieto požiadavky spĺňa väčšina USB zariadení, ktoré sa dnes používajú. USB je vo verzii 1.1. To znamená menšiu priepustnosť, ktorá však je pre účely prehrávania videa postačujúca.
FOTO - MARTIN PAULĎURO
V praxi sme to poriadne otestovali a nepostrehli sme žiaden problém. Pripojiť sa nám podarilo USB kľúč (1GB), USB MP3 prehrávač (128MB pomocou predlžovacieho USB kábla), 2.5 palcový USB disk s kapacitou 80GB (s prídavným napájaním). Problémom nebolo ani pripojenie digitálneho fotoaparátu. Prehrávač spoľahlivo identifikoval disk a prezeranie fotografií sa mohlo začať. Kvalita zobrazenia je vyššia, ako keby ste pripojili fotoaparát priamo k TV prijímaču.
Pridaním USB konektora sa pre niekoho značne mení spôsob používania prehrávača. Filmy alebo hudbu už nie je nutné nahrať na DVD RW, aby sa zistilo, či sa daný film oplatí archivovať. Jednoducho ho stačí uložiť na USB kľúč a prehrať ho priamo z neho. V prípade že váš archív vám zaberá príliš veľký priestor, nič nebráni aby ste ho nahradili jedným veľkým diskom uloženým v externom boxe. Ani priame prepojenie fotoaparátu s DVD nie je na zahodenie. Pri práci s USB diskom je možné, aj keď ťažkopádne, meniť obsah disku. Môžete rušiť, premenovávať, kopírovať alebo premiestňovať súbory. Podobne možno manipulovať aj s adresármi. Neprišli sme však na to, kedy by sa nám takéto funkcie mohli zísť..
Jediné čo možno vyčítať USB konektoru je jeho umiestnenie v prednej časti, ktorá je príliš úzka. Pri zapojení staršieho USB MP3 prehrávača sme museli použiť predlžovací kábel. Dvierka ktoré zakrývajú konektor sú plastové a nie príliš kvalitne upevnené. USB vo verzii 1.1 nedokáže napájať niektoré zariadenia s väčším odberom a preto pri použití externého disku kalkulujte s tým, že ho budete musieť napájať externým zdrojom.
FOTO - MARTIN PAULĎURO
Pri prvom pohľade na dizajn zariadenia sme mali obavy. Pri reálnom používaní a po niekoľkých dňoch používania sme mu však prišli na chuť. Na prednom paneli je USB konektor, informačný panel, tlačidlo na vypnutie a zapnutie prístroja a ďalej základné tlačidlá na prehrávanie multimédií. V jeho prednej časti je i tlačidlo na vysunutie média. Má modré podsvietenie ktoré v noci nepôsobilo rušivo. Tlačidlo vysunutia bolo funkčné len pri zapnutom prehrávači. Ak stratíte alebo "zapatrošíte" diaľkové ovládanie, nie ste schopní ani len vysunúť médium a tým sa nedostanete ani ku základnej funkcii prehrávača - prehratie média. Dvierka pôsobia nie príliš bezpečne a pri ich vysunutí máte pocit, že je treba si dávať pozor pri manipulácií.
V zadnej časti prehrávača nájdete výstupy SCART, RGB, SVHS, CHINCH, optický a koaxiálny výstup. Prehrávač má zabudovaný šesť kanálový (5.1) výstup, dekodér Dolby Digital 5.1, DTS digital OUT, ProLogic II.
FOTO - MARTIN PAULĎURO
Ďalšou príjemnou novinkou je výstup v HD vysokom rozlíšení (1280x720p pri DVD) a to cez výstup Y/Pb/Pr. Pri prehrávaní DivX je schopný prehrávať v rozlíšení 800x600 bodov.
FOTO - MARTIN PAULĎURO
Na záver možno povedať, že tento prehrávač si poradí s prehrávaním najnovších video kodekov DivX a XVid. Problém mu nerobia ani titulky. Najväčším prínosom je USB konektor, ktorý otvára tomuto zariadeniu ďalšie možnosti využitia, ako aj jeho schopnosť pracovať s HD rozlíšením. Dizajn by sa dal hodnotiť kladne, ale celkové prevedenie boxu by sme hodnotili skôr ako lepší priemer. Jedným slovom, ide o vyspelý prehrávač, ktorý možno len vrelo odporučiť náročnejšiemu užívateľovi.
Hodnotenie:
Dostupnosť: http://www.orava.info
Orientačná cena: 2699 Sk
Autor: MARTIN PAULĎURO