SME

Multimediálny BenQ-Siemens S88 doháňa Sony Ericsson K750i

Vďaka slovenskému zastúpeniu BenQ-Siemens vás môžeme v predstihu zoznámiť s novým multimediálnym modelom S88, ktorého uvedenie na náš trh sa ešte len chystá.

Novinka s konzervatívnym dizajnom ponúka bohatú multimediálnu výbavu s 2-megapixelovým fotoaparátom. Aký dojem máme z mobilu, ktorý má priamo konkurovať podobne vybaveným telefónom od Sony Ericsson?

Dizajn a klávesnica
Hneď na úvod musíme poznamenať, že BenQ-Siemens S88 je prvý model, ktorý sa úplne odrezal od doteraz známeho konceptu mobilných telefónov Siemens a výrobca v ňom predstavuje úplne novú platformu, grafiku a systém ovládania.
Na prvé zoznámenie sme dostali model z predsériovej výroby, ktorého softvér ešte výrobca dolaďuje. Dizajn telefónu a vyhotovenie krytu je však už vo finálnej fáze. V tomto modeli BenQ Mobile dizajnérov obmedzil tvrdými pravidlami, ktoré nedovolili ani najmenší úlet. Výsledkom je elegantný telefón so strohým účelným dizajnom, pri ktorom máte neustále pocit, že ste ho už niekde videli. Kryt telefónu je plastový, dodávať sa bude buď v čierno-striebornom alebo len v striebornom variante. My sme testovali čierno-strieborný variant. Čierny lesklý plast pokrýva len predný a zadný panel, ostatné časti telefónu sú z plastu v matnej striebornej úprave. V lesklom chróme sú vyhotovené len vybrané dizajnové prvky – rámček okolo celého obvodu predného panelu, deliace lišty medzi funkčnými tlačidlami, tlačidlá na boku a lišta, ktorá dorovnáva zadný kryt telefónu s objektívom fotoaparátu.
Funkčné tlačidlá a joystick tvoria ucelený blok, oceniť musíme veľký priestor okolo joysticku, ktorý uľahčuje ovládanie. Klávesnica je podfarbená ľadovo-bielym svetlom.
Aj klávesnica je riešená v jednom bloku, klávesy sú mierne vypuklé a oddelené len štrbinou. Na pravom boku je krytkou zakrytý špeciálny konektor na slúchadlá, prepínač režimu foto/video a spúšť. Vľavo je len dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na vrchnej hrane telefónu nič nie je, dokonca ani otvor na pútko šnúrky. V spodnej časti telefónu je úplne nový konektor na pripojenie nabíjačky a príslušenstva spoločne so šachtou na vloženie pamäťovej karty miniSD.
Zadná strana vyzerá veľmi dobre, predovšetkým vďaka masívnemu objektívu fotoaparátu v jednom bloku s dvojitou LED diódou a reproduktorom.
Dizajn telefónu je neutrálny, snaží sa zapáčiť väčšine. Vďaka kompaktným rozmerom 99 x 47 x 17 mm a váhe 105 g sa podobne ako multimediálne telefóny Sony Ericsson veľmi dobre drží v ruke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Displej je momentálne najsilnejšou zbraňou telefónu. BenQ Mobile ako prvý výrobca začne na náš trh dodávať telefón s hlavným displejom, ktorý je vyrobený technológiou OLED. Má rozlíšenie 176 x 220 bodov a zobrazuje 262144 farieb. Pri porovnaní so štandardnými TFT displejmi prináša niekoľko výhod: je dobre čitateľný aj na slnečnom svetle, poskytuje mimoriadne veľký uhol pohľadu, pri ktorom stále vidíte plnohodnotne zobrazované informácie (až 170°) a má ostrejší a sýtejší obraz. Nevýhodou je mierne silnejší raster a miestami možno až prehnane sýte farby.
Takýto displej mimoriadne oceníte pri fotografovaní – objekt záujmu po celý čas vidíte na displeji v jasnom a ostrom obraze. Výborne čitateľné sú aj inverzne zobrazované informácie – napríklad bledé písmo na tmavom podklade.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládanie
BenQ zvolil ako hlavný ovládací prvok joystick, ktorý je uložený v priestorovo veľkoryso vyriešenej šachte. Špička joysticku je v tvare kvapky, ovládanie je tuhé a miestami neisté. Možno sa však vo finálnej verzii telefónu ešte zmení, preto zatiaľ nemienime naše hodnotenie uzatvoriť. Okolo joysticku je skupina funkčných tlačidiel, ktoré sú horizontálne oddelené jemnou lištou. Funkčné tlačidlá sú dostatočne veľké a výborne sa ovládajú. Sú štyri – dve funkčné pod displejom a zelené/červené. Na rozdiel od Sony Ericssonu nemá BenQ-Siemens S88 žiadne ďalšie tlačidlá, ktoré by komplikovali ovládanie.
Podobne ako telefóny Sony Ericsson aj S88 treba otočiť na šírku, ak chcete fotografovať.
Veľmi zaujímavým novým prvkom je prepínač foto/video na boku telefónu. Vďaka nemu možno okamžite počas akcie prepínať medzi jednotlivými režimami fotoaparátu.

SkryťVypnúť reklamu

Menu a operačný systém
Zbohom Siemens, je tu BenQ! Aj takto sa dá charakterizovať prechod na úplne novú platformu, ktorú BenQ prispôsobil aktuálnym trendom. Graficky nevýrazné a suchopárne prostredie telefónu nahradilo bohato vyfarbené a animované prvky využívajúce všetky skryté rezervy kvalitného displeja. Prišlo tiež k logickým zmenám v ovládaní telefónu, i keď musíme zároveň potvrdiť, že zmeny nie sú príliš drastické. Tí používatelia, ktorí dokázali oceniť výhody jednoducho riešeného menu telefónov Siemens sa zas v novom prostredí určite nestratia. Ústredným ovládacím prvkom je joystick, pričom na základnej obrazovke sa dá priamo dostať k obsahu telefónneho zoznamu a k spusteniu fotoaparátu. Prekvapilo nás, že sme nikde nenašli možnosť tieto priradené funkcie zmeniť podľa vlastného výberu . Ide to len pri funkciách, ktoré sa priraďujú k štyrom pohybom joysticku do strán (v zozname je 33 výrobcom určených funkcií).
Základná obrazovka neprináša žiadne prekvapenie – vo vrchnej lište displeja sa zobrazujú ikony signalizujúce stav telefónu (batéria, signál, profil, linka). Ikony majú nový dizajn.
V spodnom ľavom rohu telefónu sa zobrazuje názov operátora a čas. V spodnej lište sú označené funkcie priradené k tlačidlám s ikonou na vstup do menu. Celá spodná funkčná časť displeja sa po chvíli nečinnosti vypína, aby dala vyniknúť zvolenému pozadiu. Pri stlačení akéhokoľvek tlačidla informácie na dispeji okamžite nabehnú.
Hlavné menu tvorí deväť ikoniek, ktoré sa pri pohybe mierne animujú vo výraznom rámčeku aktívnej voľby. Ikony sú farebné a veľmi výrazné, nám však pripadajú príliš vyumelkované a gýčovité. Možno ich síce označiť ako výrazný posun ďalej, no pri porovnaní s menu telefónov Sony Ericsson neobstoja.
V spodnej časti displeja sa pod ikonami zobrazuje názov zvolenej funkcie.
Submenu je textové v riadkoch pod sebou, každý riadok má pridelené v rámčeku číslo rýchlej voľby, takže po chvíli cvičenia sa dá v menu pohybovať veľmi rýchlo. Aktívnu voľbu riadku označuje výrazný rámček.
Systémové písmo sa výrazne zmenilo – BenQ používa dobre čitateľný, no stále nudný typ vychádzajúci z bezpätkového Arialu. Všetky systémové texty sú veľké, čo iste ocenia používatelia s horším zrakom. Vyberá si to však aj svoju daň – aj vďaka dlhším slovám v slovenčine sa mnohokrát text nezmestí do jedného riadku a ak chce používateľ všetko prečítať, musí počkať, kým text vyroluje (a roluje dosť pomaly). Useknutý text je prerušený bez akýchkoľvek pravidiel s troma bodkami na konci, pri nájazde kurzorom sa bodky zmenia na chýbajúce znaky a text sa začne posúvať.
Znova zdôrazňujeme, že sme testovali predsériový kus a mnohé sa ešte môže zmeniť, no neodpustíme si aj výhrady k „lovenčine“ v telefóne. Miestami je preklad skutočne v „lovenčine“ a nie v slovenčine a vo finálnej verzii by si zaslúžil preklad veľkú revíziu. Má nelogické časti, nepoužívané slovné spojenia, zmätočné označenie úplne bežných situácií. Tento nedostatok nás zaráža, pretože telefóny Siemens veľké problémy s prekladmi doposiaľ nemali.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie telefónu
Siemens S88 je určený pre siete GSM a dokonca nepodporuje dátové prenosy EDGE, preto status špičkového modelu s 3G výbavou prenecháva iným modelom. Prejaviť by sa to však malo pozitívne na cene.

Telefónny zoznam
Práca s telefónnym zoznamom sa úplne zmenila. V novom modeli S88 výrobca oddelil funkciu ikony v hlavnom menu a odkazu z úvodnej obrazovky. Jedným stlačením odkazu sa dostanete priamo k položkám telefónneho zoznamu, no kliknutím na ikonu v hlavnom menu zvolíte funkcie a nastavenie práce so zoznamom. Adresár pracuje rovnocenne s kontaktmi priamo v telefóne i na SIM karte – oddelené sú peknými ikonami v pravom hornom rohu displeja. Testovaný telefón mal problém so zobrazovaním diakritiky, výrobca však potvrdil, že na odstránení tohto problému usilovne pracuje. Kontakty sa zobrazujú s prioritou priezviska, meno je oddelené čiarkou.
Pridávanie kontaktov je zbytočne zložité – používateľ si musí vyberať jednotlivé položky, ktoré chce vypĺňať. Oveľa prívetivejšie sú prázdne riadky, ktorými sa používateľ preklikáva na koniec zoznamu a vypĺňa to, čo ho zaujíma. V základnej ponuke sú len štyri polia: meno, číslo mobilu, číslo domov a e-mail. Ďalších 11 polí treba ku každému kontaktu po jednom pridať ručne. Tento postup je nepríjemným krokom späť hlavne pre tých používateľov, ktorí sú zvyknutí ku kontaktom v adresári pridávať viac položiek ako jedno číslo. Najrozumnejším postupom bude pravdepodobne spracovanie kontaktov v Microsoft Outlooku alebo inom kompatibilnom programe a ich následná synchronizácia s telefónom.
Ku každému kontaktu si možno zvoliť vlastné vyzváňanie a obrázok volajúceho a, samozrejme, kategorizovať všetky kontakty do vybraných skupín volajúcich.
V telefóne je dostupné aj hlasové vytáčanie podľa vopred nahraných hlasových značiek.

SkryťVypnúť reklamu

Správy
V testovanom telefóne sme našli len podporu SMS a MMS správ, e-mail chýbal. Pri písaní SMS sa neodpočítavajú znaky, len počet SMS správ. Rovnako na počet spojených SMS upozorní hlásenie pred odoslaním. Využiť sa dá slovník T9 v slovenčine, ktorý je bez diakritiky a neodkrajuje tak z počtu znakov SMS. Slovná zásoba v telefóne je v pohode, slovník nepozná nadávky 
Rozpísané SMS sa nikde neukladali – aj toto je ďalšia vlastnosť, ktorá sa snáď vo finálnej verzii zmení. Nastaviť sa dajú bežné parametre správy vrátane doručenky.
Novinkou je súkromný priečinok, v ktorom si možno zaheslovať súkromné SMS určené len pre vaše oči.
MMS sa vytvára postupným vypĺňaním jednotlivých položiek – dalo by sa to však aj jednoduchšie. Aj tu je k dispozícii súkromný priečinok.
K dispozícii je aj SMS chat a možnosť odoslať hlasovú správu. Správy sa ukladajú do dynamickej pamäte s kapacitou 7,9 MB.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Kalendár v telefóne je jeden z najškaredších, aké sme za posledný rok v telefóne videli. Nepríťažlivé grafické prostredie vôbec nekorešponduje s grafickým prostredím telefónu. Používateľ si môže zvoliť len mesačné zobrazenie, k vybranému dňu si môže pridať pripomienku vyplnením jednotlivých polí. Pripomienku možno aj opakovať. Použiť možno aj zoznam úloh, v ktorom sa bez akýchkoľvek ďalších možností len ukladá text úlohy. Splnenú úlohu možno označiť zaškrtnutím políčka.
Do telefónu sa ešte dajú uložiť poznámky.
Kalkulačka je len jednoduchá, bez akejkoľvek rozširujúcej funkcie. To isté platí aj pre stopky, prevodník meny a záznamník hlasu.
Budík ponúka až päť rôznych samostatných nastavení. V každom možno zvoliť frekvenciu označením dní, čas, dobu zvonenia a tón zvonenia.

SkryťVypnúť reklamu

Multimediálna výbava
V telefóne je predinštalovaný MP3 prehrávač s novým používateľským prostredím i funkciami. Vo vrchnej časti sa zobrazujú ikony zvolených aktívnych funkcií, názov interpreta a skladby, počet skladieb v playliste, ubehnutý čas skladby a úroveň hlasitosti. V strednej časti displeja sa hýbe animovaný ekvalizér, v spodnej časti je na pohyb joystickom prispôsobený ovládač MP3 prehrávača.
Vo funkciách nájdeme 3D zvuk, možnosť vytvárať playlisty, nastavenie ekvalizéra, náhodné prehrávanie skladieb a opakovanie. Bohužiaľ, podpora A2DP profilu, ktorý by dnes človek v multimediálnom telefóne automaticky očakával chýba a bezdrôtové Bluetooth slúchadlá si tak k telefónu nepripojíte. Budete si musieť vystačiť s dodávanými, ktoré majú špecifický konektor (tie sme však netestovali, takže nevieme posúdiť ani kvalitu reprodukovaného zvuku). Zvuk sa v základnom móde reprodukuje v reproduktore na zadnom paneli telefónu. Reproduktor neoplýva dostatočnou hlasitosťou, takže v hlučnom prostredí ho prakticky nepočuť.

SkryťVypnúť reklamu

Java hry
Telefón podporuje Java MIDP 2.0 hry a aplikácie. V telefóne žiadne predinštalované neboli.

Personalizácia
Telefón si možno okrem bežného spôsobu prispôsobiť aj zmenou farebného profilu. Ikony v menu sa nijak nemenia, uvidíme, čo prinesie finálna verzia. Súčasťou výbavy sú aj hlasové profily, vďaka ktorými si možno telefón nastaviť v rôznych prostrediach.
Novinkou je možnosť umiestniť na hlavný displej ľubovoľný nadpis.

Súborový manažér
V telefóne je veľmi jednoduchý súborový manažér, ktorý umožňuje súbory presúvať, kopírovať i premenovať. Ako veľkú chybu možno označiť absenciu hromadného presúvania a označovania súborov – pri kopírovaní fotografií cez Bluetooth do počítača sa riadne narobíte. V tomto prípade by mali vývojári ostávať dlhšie v práci...

SkryťVypnúť reklamu

Dáta a internet
Vo výbave telefónu chýba EDGE, k dispozícii je len GPRS triedy 10. Nechýba Bluetooth, pripojenie k iným zariadeniam je bezproblémové. Milým prekvapením je podpora pripojenia cez USB v režime Mass Storage.

Pamäť
Interná pamäť telefónu má kapacitu 21 MB. Rozšíriť sa dá prostredníctvom pamäťovej karty microSD, ktorá sa vkladá pod krytku zo spodnej strany telefónu.

Fotoaparát
BenQ-Siemens S88 má vyspelý 2-megapixelový fotoaparát, ktorý sme ešte v telefónoch tejto značky nevideli. Funkcie i ovládanie fotoaparátu nápadne pripomínajú systém Sony Ericsson.
Telefón sa pri fotení musí natočiť na šírku, používateľ stláča spúšť na boku telefónu. Fotoaparát má úplne nové ovládacie menu, ktoré pracuje na princípe horizontálnych záložiek. Má mimoriadne širokú paletu funkcií, vďaka ktorej dostáva fotenie s mobilom oveľa väčší zmysel ako doposiaľ. Nastaviť sa dá veľkosť obrázka (1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 a 176 x 220), režim fotografovania (automaticky, noc, ľudia, krajina, šport, sneh, večierok), režim snímania (jednoduchý, 4 snímky), efekt (normálne, negatív, sivý, sépia), rámčeky, ohnisko (normálny, makro), vyváženie bielej (automaticky, žiarivý, fluorescenčný, slnenčné svetlo, zamračený), kvalita (jemná, normálny, úsporný), ISO (automaticky, 100, 200, 400), blesk, samospúšť, označenie času do fotografie, zvuk uzávierky, pamäťová jednotka.
V automatickom režime, ktorý bude vyhovovať väčšine fotografujúcich sa dajú nafotiť celkom kvalitné obrázky, pravda, nesmieme ich porovnávať s profesionálnymi fotoaparátmi s podstatne lepšou optikou. Na bežné fotografovanie však tento telefón dokonale vyhovuje.
Skúšali sme fotografovať v interiéri – pri nedostatku svetla sa prejavuje typický problém s vysokou zrnitosťou obrazu. Pri fotografovaní proti svetlu sme takisto narazili na rovnako typický problém: fotografie sú výrazne prepálené (viď foto s plechovkou Pepsi).
Pri fotografovaní v exteriéroch sú takisto citeľné prechody z tieňa do svetla a fotenie proti slnku, no pri vhodne zvolenom uhle to nie je také zlé. Zaujímavé výsledky sme dosiahli aj v režime makro-fotenie. Telefón má autofocus – teda na polovičné stlačenie spúšte reaguje zaostrením obrazu.
Fotografie k článku sú neupravené v pôvodnej kvalite.
Prepínačom hneď vedľa spúšte sa dá zapnúť snímanie videa. Nakrúcať ho možno v maximálnom rozlíšení 176 x 144 bodov. Zaujalo nás, že aj pri nakrúcaní videa je možné zapnúť makro: pred samotným spustením snímania sa obraz zaostrí. Nastaviť sa potom dá už len hodnota bielej pomocou predvolených režimov.

SkryťVypnúť reklamu

POZRITE SI SAMOSTATNÚ FOTOGALÉRIU NA http://mobil.sme.sk/c/2783477/Ako-foti-BenQ-Siemens-S88-s-autofocusom-Seria-fotografii.html

Batéria
Keďže sme testovali predsériový kus telefónu, výdrž batérie hodnotiť nebudeme. Podľa údajov výrobcu by mala vydržať 200 hodín v pohotovostnom režime a približne 450 minút hovoru.

Celkové hodnotenie
BenQ-Siemens S88 posúva úroveň multimediálnych telefónov výrobcu o kus ďalej. Aj keď tento model prichádza na trh veľmi neskoro a v podstate už len dobieha konkurenciu od Sony Ericssonu, ešte stále predstavuje veľmi slušnú voľbu v ponuke na trhu. Zaberie opäť len príťažlivo nastavená cena. Pri priamom porovnaní s modelom K750i ťahá BenQ-Siemens S88 za kratší koniec: Sony Ericsson má nielen lepšie prepracovaný ovládací softvér, ale aj o čosi lepšiu výbavu. No oba telefóny majú k sebe veľmi blízko – BenQ-Siemens má za sebou kus poctivej práce. Pred uvedením finálnej verzie na trh nám ostáva len dúfať, že výrobca ešte popracuje na detailoch, ktoré rušia celkový dobrý dojem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


36
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 2
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 53

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 891
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 527
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 320
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 932
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 846
SkryťZatvoriť reklamu