SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

HP Compaq nc2400 - výkonný "drobček" pre náročných

Ak hľadáte dokonalú mobilitu a výkon ktorý sa vyrovná stolovým počítačom, pravdepodobne sa rozhliadnete v triede 12" notebookov ponúkajúcich vyspelú mobilnú platformu. HP Compaq nc2400 ponúka nielen špičkové parametre, ale aj kvalitne vypracované telo "do

každého počasia", biometrický snímač a systém rýchlej obnovy dát a operačného systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ceste k zákazníkovi, na rokovaní, služobnej ceste či v teréne v plnom pracovnom nasadení niet nikdy času nazvyš. Preto môže byť zlyhanie operačného systému či poškodenie pracovných dát veľmi nepríjemnou situáciou. Nemusíte byť vyzbrojení optickou mechanikou, inštalačnými nosičmi a zálohami dát. Notebook je dodávaný s riešením pre obnovu fabrického stavu operačného systému, ako aj používateľských dát a nastavení. Stačí pri štarte kliknúť na tlačidlo F11 a spustiť obnovu zo skrytej partície pevného disku. Ak je notebook po fyzickej stránke vporiadku, o všetko sa postará komfortné riešenie pre obnovu dát v teréne. Tá zaberie rádovo minúty a ušetrí tak hodiny času, či dokonca odoslanie notebooku špecialistom z IT oddelenia. Na to aby ste funkciu použili, nemusíte byť odborníkom - zvládne to i laik.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vyhotovenie notebooku je rovnako dôležité ako to, čo sa nachádza pod jeho "kapotou". HP s modelom nc2400 prináša hmotnosť stlačenú tesne pod hranicu 1,3 kilogramu a 12" formát, ktorý je o čosi menší ako hárok papiera formátu A4. Ak vyžadujete minimálnu hmotnosť, nemusíte sa zaťažovať optickou mechanikou - v ponuke sú odľahčené modely bez nej. Dôležité je však vedieť, že narozdiel od niektorých ultraľahkých notebookov na trhu nebudete pre použitie optickej mechaniky potrebovať mobilný dock - môžete ju namontovať priamo do útleho, tenkého tela plného výkonu.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo a rám notebooku sú vyhotovené magnéziovej zliatiny s húževnatou povrchovou vrstvou, ktorá odoláva škrabancom a ošúchaniu z bežného používania. Podnikový notebok musí byť nielen odolný voči nešetrnému zaobchádzaniu zamestnancov, ale musí i reprezentovať. Šedá uniformita sa síce v ponuke ostatných produktov stráca, technické prevedenie však v ničom nezaostáva za ponukou iných výrobcov. Veko pevne prilieha k základni aby chránilo displej pred poškodením v batožine, rám je stabilný bez náchylnosti k tvarovým deformáciám, stredová časť je húževnate pevná a prehýbajúcu sa "stredovú bublinu" by ste tu iba márne hľadali.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

I keď je uhlopriečka displeja iba 12", veko je vybavené dvojicou zamykacích bodov. Tie zabraňujú náhodnému otvoreniu v batožine a vniknutiu cudzích predmetov, ktoré by mohli poškodiť klávesnicu alebo krycí film displeja. Nechýbajú ani gumové dorazy, ktoré zabraňujú mechanickému opotrebovaniu styčných plôch.


FOTO - MILAN GIGEL

Povrchová úprava vnútornej časti je o čosi lesklejšia, ako by ste možno očakávali pri pohľade na zovňajšok. Cieľom je znížiť intenzitu znečisťovania pri práci a zjednodušiť čistenie. Výrobca sa i pri malých rozmeroch snaží používateľovi poskytnúť istú mieru komfortu s minimom kompromisov.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri notebooku zohrávajú pánty zvierajúce veko displeja a základňu dôležitú úlohu. I keď ich konštrukcia v posledných rokoch zaznamenala podtatné vylepšenia, i tak mnohé z nich trpia problémom, ktorý znižuje použiteľnosť notebooku v dopravných prostriedkoch. Veko svojou hmotnosťou prenáša vibrácie okolia na pánty, ktoré nedostatočným ukotvením dovolia aby displej kmital desiatku milimetrov vpred a vzad. V tomto prípade sa výrobca postaral o to, aby si používateľ zrak neničil. Zosilnené lôžko do ktorého sú osadené pánty absorbuje zákmity a tak je veko stabilne na svojom mieste. Kovové pánty majú plynulý chod bez zadrhávania a nadmerného odporu, veko drží stabilne svoju pozíciu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Optimálne je spracovaná i spodná strana základne. Pre prúdenie vzduchu a tým menšie nároky na aktívne chladenie je telo vybavené gumovými nožičkami, stabilitu pri malej pracovnej ploche zaisťuje stredový bod. Používateľ má prístupné pre rozširovanie niektoré z kabinetov uzatvorenými vekom so skrutkami, akumulátor je osadený v zadnej časti, aby mal výrobca priestor pre alternatívy s vyššou kapacitou.


FOTO - MILAN GIGEL

Štandardne dodávaný 3 článkový Li-Ion akumulátor lícuje zadný panel a ponúka 3 hodiny práce v teréne na jedno nabitie. Ak investujete do doplnkového 9 článkového akumulátora presahujúceho rámec tela, získate bonusových 10 hodín, čo plne pokryje celodenné pracovné nasadenie. Samozrejme, existuje aj stredná cesta so 6 článkovým akumulátorom, ktorý ponúka 6,15h pracovného času. Zvyšok zadného panela zaisťuje prístup ku gigabitovému metalickému ethernetu s LED indikáciou a uzamykacej štrbine Kensington Lock. Tá je umiestnená v zosilnenej časti rámu a môžete ju využiť pre uzamknutie systému k stolu, alebo pre montáž mobilného alarmu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čelná strana je omnoho strohejšia. Okrem priesvitov s LEDkami a posuvného zámku veka tu nenájdete vôbec nič. Neprehliadnite však jemné skosenie, ktoré zjednodušuje manipuláciu pri zdvíhaní z pracovnej dosky stola.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá bočnica obsahuje kabinet pre umiestnenie optickej mechaniky, ktorú je možné vymeniť za záslepku, ktorá s eleganciou uzavrie voľný priestor. Dutinkový konektor v zadnej časti slúži na napájanie zo siete, dostupný je i konektor rozhrania USB 2.0, a zásuvka RJ-11 pre pripojenie k analógovej telefónnej linke. V teréne tak môžete pre pripojenie k internetu či podnikovej sieti využiť i toto médium "krajnej núdze".


FOTO - MILAN GIGEL

Pravá strana ponúka omnoho viac príležitostí pre rozšíriteľnosť a pripojenie periférií. Okrem analógových audiorozhraní a druhého USB portu tu nájdete vysokopriepustné rozhranie FireWire, slot pre rozširujúce karty formátu CardBus I/II a analógový výstup grafického akcelerátora pre pripojenie externého monitora. S-Video výstup, ktorý sa nachádzal v zadnej časti u prvých konceptoch tohto modelu bol nahradený špeciálnym proprietárnym konektorom určeným pre port replikátor.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je v štandardnej výbave osadený 12,1" LCD panelom s rozlíšením 1280x800 bodov, pričom na trhu je i verzia s vyššou hustotou bodov 1440x900. Čím je však táto zobrazovacia jednotka zaujímavá je senzor okolitého osvetlenia, ktorý reguluje intenzitu podsvietenia displeja. V tmavom prostredí LCD panel nenamáha vaše oči a pri silnejšom okolitom svetle sa parametre zobrazenia upravia tak, aby bol kontrast dostatočný. Eliminuje to výkyvy farebnosti a v noci automaticky ušetríte elektrinu.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnicová časť obsahuje niekoľko zaujímavých prvkov, ktoré by ste pri rýchlej "exkurzii" mohli prehliadnuť. Všetko je navrhnuté tak, aby ste dosiahli pohodlie i pri malých rozmeroch. Výrobca teda neodbočil od tradičnej koncepcie a vyzbrojil používateľa tým, čo do tohto formátu zapadlo.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Lineárny biometrický snímač pomôže používateľovi pri automatizácii práce s heslami. Šifrovaná databáza obslužného softvéru eviduje názvy účtov, heslá a cieľové aplikácie či internetové adresy, aby bolo možné heslá nahradiť jednoduchým pohybom prstu. Šetrí to čas a používateľ nemá problémy s pamätaním a komplikovanosťou hesiel. Pri globálnom nasadení môžu silnejšie heslá zvýšiť bezpečnosť systémov.


FOTO - MILAN GIGEL

Nad klávesnicou sa nachádza sada "tlačidiel" s rýchlym prístupom, ktoré umožňujú prepnutie do prezentačného režimu, aktivovanie bezdrôtovej konektivity či ovládanie hlasitosti. Namiesto mikrospínačov sú v hre dotykové plochy, ktoré sú skvelou alternatívou obzvlášť pri ovládaní hlasitosti.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica je dodávaná s integrovaným polohovacím zariadením PointStick, ktoré je doplnené o dve funkčné tlačidlá. Rozloženie klávesnice kopíruje ostatné modely notebookov HP, zmenšené tlačidlá funkčného a navigačného bloku nie sú pri ovládaní problémom. Na čo si však budete musieť zvyknúť ak ste tak už neurobili je ovládanie kurzora myši ukazovákom pravej ruky.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica je osadená v tele notebooku tak, aby zabránila vnikaniu prachu či vody pri náhodnom poliatí nápojom. Spodná strana je prelepená tenkým priesvitným plastom, lôžko klávesnice je upravené tak, aby pri dotiahnutí skrutiek vznikol tesný styk chrániaci citlivú elektroniku pred možnou deštrukciou pri vniknutí tekutiny.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Používateľ má po odskrutkovaní krytiek spodných kabinetov prístup ku všetkým hlavným komponentom tak, aby si mohol zaistiť rozšírenie systému ale získal prístup k pevnému disku pre rýchlu migráciu dát.

Aby bolo možné do tela osadiť optickú mechaniku a notebook nepresiahol svoju hrúbku, výrobca použil 1,8" pevný disk od HGST, ktorý môžete nájsť i v konkurenčnom ThinkPade od Lenovo. Pevný disk sa osvedčil pri nasadení v teréne a doplnený je o technológiu vypínania pri vibráciách a nárazoch. Aby bola zaistená i doplnková bezpečnosť, technológia HP DriveLock umožňuje online šifrovanie obsahu disku tak, aby pri vyňatí zo šasi nebol inde čitateľný.


FOTO - MILAN GIGEL

Operačná pamäť, ktorá má v základnej výbave kapacitu 512 megabajtov zdieľa svoju časť s grafikou Intel Graphics Media Accelerator 950, ktorá si môže prideliť až 128 megabajtov z DDRII priestoru. Maximálna osaditeľná kapacita dosahuje hranicu 2048 MB, čo je dostatok i pre náročnejšie aplikácie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nechýba ani WiFi modul, ktorý je rovnako ako metalický ethernet pripojený prostredníctvom modernej zbernice PCI Express. Podľa vlastného výberu môže zvolená konfigurácia podporovať všetky tri štandardy 802.11a/b/g, takže konektivita s okolitým svetom je dostatočne zaistená. Aby ste kvôli slabému signálu nemuseli telo notebooku natáčať, dvojokruhový anténny systém je osadený tak, aby antény pokrývali rôzne smery.


FOTO - MILAN GIGEL

Samozrejmosťou je i bluetooth modul pre bezdrôtovú komunikáciu s perifériami. Záleží iba na vás či ho využijete pre bezdrôtové prezentácie, mobilné pripojenie k internetu, tlač či komunikáciu v PAN sieti. Niektoré modely sú doplnené o TPM čip, ktorý otvára priestor pre štandard Trusted Platform. Ten aktívnym šifrovaním zvyšuje bezpečnosť dátových úložísk, hesiel a komunikácie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je postavený na platforme moderného a efektívneho čipsetu Intel 945GM Express, ktorý tvorí s procesormi Intel Core Solo a Intel Celeron M nerozlučný tandem. Ak si kúpite notebook s nižšou procesorovou konfiguráciou, do budúcnosti máte dostatok priestoru pre rozšírenie možností. Chladenie je tiché, takmer nepočuteľné, energetická náročnosť je vzhľadom na viac ako 3 hodinovú výdrž pri základnom akumulátore minimálna. Aby ste po rozbalení mohli čo najskôr pracovať, nechýba ani predinštalovaný operačný systém a sada aplikácií od HP pre zvýšenie efektívnosti.

Napájací adaptér má výkon 65W a nová generácia akumulátorov umožňuje načerpať 90 percent z maximálnej energetickej zásoby už za 90 minút. Rýchlonabíjanie vám ušetrí čas, systém je postavený na 19V platforme.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

HP Compaq nc2400 je ultramobilný notebook s bohatou periferiálnou výbavou, ktorý dokáže poskytnúť výkon porovnateľný so stolovými počítačmi. Telo je určené pre intenzívne každodenné nasadenie v teréne, pričom jeho minimálna hmotnosť vás neobmedzí v pohybe. Výrobca situoval toto riešenie do podnikového prostredia, kde je bezpečnosť dát, súkromie a jasná identifikácia používateľa kľúčovým kritériom. Jednotnosť príslušenstva s inými modelmi a možnosť zabudovania optickej mechaniky sú ´dalšími dôležitými devízami.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.hpmarket.sk
Orientačná cena: od 59 900 SK bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 840
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 638
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 11 844
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 360
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 220
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 684
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 817
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 740
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 704
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 065