SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Singstar Rocks! - rock is not dead

Séria Singstar patrí k novovytvorenému žánru rodinných, respektíve priateľských hier, s ktorými prišlo Sony, aby ukázalo i nehráčom, že baviť sa dá aj takouto formou. Karaoke v obývačke k nám znovu prichádza... a začína strácať dych.

Čo si budeme klamať, na Singstar Rocks! som sa tešil ako malý chlapec a s lesklými očami som čakal na chvíľu, kedy konečne dorazí review verzia i s mikrofónmi. Nie že by som bol nejaký extra spevácky talent, no poriadne si zabékať pri gitarových vypaľovákoch nie je nikdy zlé - navyše, ak je tento hudobný žáner môjmu srdcu najbližší. Lepšie však bude začať úplne od začiatku, pretože nie každý sa mohol s touto, dnes už 5 dielnou, hernou sériou stretnúť, tak sa vrhnem na strohý popis, nech hneď na začiatku naplním informačnú kvótu, aby som mohol neskôr pokojne kvákať od srdca o hre samotnej.

Vieme, čo je karaoke? Vieme! Veď každý z nás si už minimálne pospevoval nejakú tú svoju obľúbenú melódiu. Výhodou karaoke je, že na obrazovke vidíte jednak text a jednak intonáciu hlasu, akou by ste mali danú pasáž odspievať. A klip v pozadí... Za tretie „jednak“ v jednej vete by ma už Slavo asi nepochválil (no Slavo mal hlavne chvíľu problém pochopiť, čo tým myslíš, až nakoniec dal to „jednak“ do úvodzoviek, aby to bolo zrozumiteľnejšie – pozn. Slavatar). Sakra, tak kto je tu šéf? No späť k veci – týmto spôsobom si môžete odspievať 30 piesní osamote, čo je riadna samohana, ale na zdrvujúci nácvik nie je nič lepšie. Alebo si zavoláte k sebe do obývačky tlupu ľudí a bliakate spoločne. U niektorých objavíte skrytý talent, u niektorých sa potvrdí pravý opak, ale primárne je Singstar zameraný na skupinové orgie. Spevu. Môžete si len tak pospevovať, bojovať medzi sebou na body alebo spievať duety, či vytvoriť akýsi turnaj zložený z rôznych činností, avšak princíp zostáva ten istý – spievať. Respektíve snažiť sa dostať z úst niečo aspoň trochu pripomínajúce melódiu, ba možno v niektorých prípadoch aj napodobniť interpreta.

Skryť Vypnúť reklamu

O to všetko išlo už i v minulých dieloch, nič nové nepribudlo, máme tu okrem výberu piesní aj skrátené refrény songov, ktoré spievate po sebe – podľa mňa znovu poukladané bez ladu a skladu, lež hubu si môžem otierať až v hodnotiacej časti, tak radšej držím krok. Dokonca zmizol aj hlasom ovládaný Pong, čo bola riadna zábava a za odmenu posielam londýnskemu štúdiu poznámky z kvantovej fyziky. Nič viac sa o Singstar napísať nedá, pretože jeho jedinou náplňou je spev.

GRAFIKA 7 / 10
Grafické spracovanie nezohráva dôležitú úlohu, výzor hry vidíte na okolitých obrázkoch, takže nijako podstatne ho komentovať nemusím. Jednotlivé klipy sú kvalitné, no veľa pozornosti im pri speve nevenujete.

INTERFACE 8 / 10
Jednoduché a praktické, ako sme si už všetci zvykli. Vždy je vám predhodená nápoveda, takže ak chcete potvrdiť, stlačíte ten čudlík a podobne. Jednoduchosť sama o sebe, len výber piesní by mohol byť aj trochu rýchlejší a neskutočne by ma potešila možnosť vytvorenia si vlastného playlistu, čo by určite nikoho nezabilo.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Šok? Určite, ale nemôžem inak. Žiadne novinky a chabý výber piesní mi nedovolia inak. Ak sa stretne početnejšia skupinka spevuchtivých, postupne sa so zvyšujúcou hladinou alkoholu krvi stratia nielen zábrany, ale aj pochmúrne myšlienky na dementný výber niektorých songov. Ono, slovíčko Rocks v názve by predsa malo znamenať, že budem do mikrofónu vrieskať a nie spievať sladučký popík. Presladké love songy, prípadne sentimentálne pomalé skladby si môžete strčiť za klobúk. Uznávam, skupiny ako Coldplay (Speed of Sound) sú počúvateľné, ale kde je v nich rock? A čo tam robí Keane so svojím ťu-ťu-ťu Everybody´s Changing alebo Razorligt (Somewhere Else) alebo Stereophonics (Dakota)? To znie skutočne ako nepodarený vtip, a to samozrejme nie je všetko. Okrem iných sa v hre vyskytujú prestarnuté hity (Scorpions – Wind of Change, Deep Purple – Smoke on the Water), ktoré vo svojej podstate vôbec nie sú zlé, ale do hry príliš nezapadajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznam piesní

 • Bloc Party - Banquet
 • Blur - Song 2
 • Bowling for Soup - 1985
 • Coldplay - Speed Of Sound
 • Deep Purple - Smoke on the water
 • Franz Ferdinand - Do You Want To
 • Gwen Stefani - What Are You Waiting For?
 • Hard Fi - Hard To Beat
 • Hole - Celebrity Skin
 • Jet - Are You Gonna Be My Girl
 • Kasabian - Club Foot
 • Keane - Everybodys Changing
 • Kings of Leon - The Bucket
 • KT Tunstall - Black horse and the Cherry Tree
 • Maximo Park - Apply Some Pressure
 • Nirvana - Come As You Are
 • Queen - Don't Stop Me Now
 • Queens of the Stone Age - Go With the Flow
 • Razorlight - Somewhere Else
 • Snow Patrol - Run
 • Stereophonics - Dakota
 • The Bravery - An Honest Mistake
 • The Cardigans - My Favourite Game
 • The Hives - Hate To Say I Told You So
 • The Killers - Somebody Told Me
 • The Offspring - Self-Esteem
 • The Rolling Stones - Paint It, Black
 • The Scorpions - Wind of Change
 • The Undertones - Teenage Kicks
 • Thin Lizzy - The Boys are Back In Town
Zamrzí aj slabučký výber u niektorých iných známych interpretov. Ani vo sne by mi totiž nenapadlo, že od Queenu ma bude niekto nútiť spievať Don´t Stop Me Now, od Rolling Stones – Paint it, Black a kopec ďalších ako napríklad Come As You Are od Nirvany. Fredy Mercury mal na svojom konte oveľa viac známejších hitov a navyše to bol rocker ako ja kandidát na prezidenta... aj keď ja a prezident.... Rolling Stones vo svojej skladbe predvádzajú len štipku rocku – čo tak Sympathy for the Devil alebo Satifaction? O Nirvane pomlčím, pomalé Come As You Are sa nedá bliakať ani keď sa veľmi snažíte. Chcelo by to niečo ako Lithium, prípadne ČOKOĽVEK energickejšie. Toto rock, priatelia moji, vôbec nie je. Toto je sedenie si v kresle a ladné spievanie si. Popové spievanie.

Aby to bolo kompletné, niekto v Londýne si myslí, že Gwen Stefani a jej hit What You Waiting For je rockový vypaľovák. V zozname skladieb sa nachádzajú aj akési disco veci, v ktorých zaznie maximálne tak basová gitara, a aj to ide o brnkanie melódie o dvoch akordoch. Pokročíme ďalej – poznáte skupiny Hard-fi, KT Tunstall alebo The Undertones? Do výberu 30 songov nepatria a následne sme prišli o iné skvelé veci. Zo zoznamu skladieb tak ostáva malá skupinka niekoľkých piesní, ktoré síce nie sú dokonca niekedy ani rockové, ale dá sa pri nich vyblázniť. S The Cardigans a ich My Favourite Game to síce ešte neroztočíte, ale skvosty ako Blur (Song 2), The Hives (Hate To Say I Told You So), Hole (Celebrity Skin), Jet (Are You Gonna Be My Girl) a vlastne aj Offspring so Self Esteem sa dá. Lenže ostatok je priemer (nehodnotím podľa kvality skladieb, Nirvana je moja srdcovka) alebo zúfalo mimo.

Skryť Vypnúť reklamu

A kde sú lepšie veci? Oveľa viac by sa mi do playlistu hodilo niečo rýchle od Aerosmith, Foo Fighters, Green Day, Marylina Mansona. Kde je preboha Guns ´n´ Roses? Zvládol by som aj Metallicu alebo z nových System of a Down... ale nie, ja si radšej budem sladkým hláskom plakať pri ROCKOVOM výbere s Coldplay. Choďte mi niekam!

No dobre, trochu som sa rozpísal, ale hlavná myšlienka takto dúfam nikomu neutiekla. Je to krok vzad, čo krok, je to šprint na 200m s rúcaním ideálov vzad. Neverte tomu, že dostanete rockovú porciu hitov. Navyše tu nie je nič nové, nič osviežujúce, pri čom by sa dali využiť mikrofóny a pochybujem, že by bol problém do hry vložiť jednoduché, hlasom ovládané, minihry. 30 skladieb stojí riadny balík... a z toho koľko je spievateľných? Nie, podľa intra vrieskať pred telkou nebudete a považujem to za ranu pod pás.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER 9 / 10
Ak sa prenesiem nad úbohý výber skladieb, nedá sa až na minimum inovácií nič hre vytýkať. Stačí si pozvať priateľov a verte mi, že zábava sa rozprúdi.

ZVUKY 9 / 10
Zvuky idúce z reproduktorov sú kvalitné. Zvuky idúce do mikrofónov záležia na koncovom užívateľovi, v mojom prípade sa jednalo o biedne škreky. Hlasy spevákov predsa hodnotiť nebudem, každý z nich je profesionál.

HUDBA
Hudba? Mám hodnotiť kvalitu hudby v karaoke? Každá skladba je iná, no až na niekoľko výnimiek, ktoré však nemusia sadnúť môjmu vkusu, sa jedná o osvedčené hity, a tak musím hodnotiť vysoko. Lenže potom príde studená sprcha v podobe Gwen Stefani a jej rockovej skladby... dobre, už som ticho, hudbu si každý ohodnotí sám.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Voľba z troch možných stupňov obtiažností stačí. Na najľahšom som mal aj ja dojem, že by som to mohol rozbehnúť s nejakou kapelou, na najťažšej som bol radšej trápne ticho a dosahoval som rovnaké hodnotenie ako pri speve... Trochu by sa mohla zvýšiť kvalita mikrofónov, pretože niekedy sa dá karaoke (ako sa správne po vojensky povie ) o... nie, nebudem dnes vulgárny, oklamať. Lenže to by bola pre niekoho práca navyše, a to nikto od londýnskeho štúdia nemôže čakať.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 4,9 / 10
Výsledné hodnotenie berte s rezervou. Záleží len na vašom vkuse a body si prideľte podľa vlastného uváženia – ak sa vám zoznam skladieb pozdáva, s kľudným svedomím si k hodnoteniu pripočítajte akékoľvek množstvo bodov. Ja som však očakával rockový výber a so mnou tu nikto kávu miešať nebude. Celý natešený som si predsa nevytiahol staré vyšúchané tričko Nirvany pre srandu králikov! Ja som chcel len „spievať“, respektíve kričať, a v tomto je pre mňa Singstar Rocks! tak trochu podraz. Pre vás však byť nemusí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaromír Čižnár.
Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Hrôzostrašné čísla

Korona jedného dňa určite pominie, ale epidémia ľudskej hlúposti bude spoločnosť ničiť oveľa oveľa dlhšie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 138
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 179
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 680
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 033
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 571
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 398
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 538
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 538
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 524
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 431