Gánovce 23. marca (TASR) - Vyše 60 školákov zo Spišskej Novej Vsi a ďalší záujemcovia z Popradu a okolia sledovali dnes napoludnie vypustenie rádiosondy v Aerologickom stredisku Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Gánovciach. Stretnutím s návštevníkmi, predovšetkým deťmi, si podtatranskí meteorológovia pripomenuli "svoj" deň. Svetovým dňom meteorológie je 23.marec.
Osobitosťou pracoviska v Gánovciach je rádiosondážna a ozónometrická stanica, jediné svojho druhu na Slovensku. Meteorologické merania vo vyšších vrstvách atmosféry majú v Poprade dlhoročnú tradíciu. Prvé rádiosondážne merania teploty, tlaku, vlhkosti vzduchu a výškového vetra uskutočnili podtatranskí meteorológovia už v novembri 1951.
V súčasnosti vypúšťajú v Gánovciach denne tri rádiosondy. Dve z nich, ktoré vynáša balón do výšky asi 30 kilometrov, vypúšťajú v rozpätí dvanástich hodín, o polnoci a napoludnie. Sondy poskytujú komplexné údaje. Tretiu "posielajú" do stratosféry ráno o šiestej hodine a monitoruje "iba" vietor.
Od roku 1993 začali v Gánovciach ako prví na Slovensku merať celkový atmosférický ozón a intenzitu ultrafialového slnečného žiarenia. V súčasnosti sa merania realizujú na piatich miestach, z ktorých tri sú v tatranskej oblasti. V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied už tretí rok vychádza aj predpoveď slnečného žiarenia, ktorá slúži najmä dovolenkárom ako východisko pri ochrane pred nepriaznivými účinkami dlhodobého pobytu na slnku.