SME

Larry sa prirútil pre oteplenie - naozaj?

Keď hurikán Katrina udrel zničujúcou silou na mesto New Orleans, letecké snímky prírodnej katastrofy okamžite obleteli svet. Menej sa však hovorilo o austrálskom tropickom cyklóne s poetickým mužským menom Larry. Ten dosiahol 20. marca doteraz najvyššiu

Ani lietadlo neodolalo sile cyklónu Larry, ktorý sa prehnal nad Queenslandom 20. marca rýchlosťou 290 km/h. FOTO- REUTERS

Keď hurikán Katrina udrel zničujúcou silou na mesto New Orleans, letecké snímky prírodnej katastrofy okamžite obleteli svet. Menej sa však hovorilo o austrálskom tropickom cyklóne s poetickým mužským menom Larry. Ten dosiahol 20. marca doteraz najvyššiu zaznamenanú rýchlosť vetra - 290 kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj dlhodobé merania sú na hurikány krátke

Za uplynulých 107 rokov, odkedy sa vedú písomné záznamy o hurikánoch, to bol tretí hurikán piatej kategórie, ktorý zasiahol Queensland. O čom hovorí táto štatistika z dlhodobého hľadiska? Ťažko povedať, pretože so všetkými "dlhodobými" meraniami je problém: na hurikány sú príliš krátke.

SkryťVypnúť reklamu

Sto rokov jednoducho nie je dostatočné obdobie na to, aby sa klimatológovia dopracovali k spoľahlivým záverom o trendoch v určitej oblasti, alebo sa dokonca pokúšali ich vývoj predpovedať. Otázky, ktoré majú nielen vedecký, ale aj rýdzo praktický dosah, teda v súčasnosti znejú: Sú hurikány Larry či Katrina výnimočné? Sú dôsledkom krátkodobých cyklov, alebo cyklov dlhodobejších? Aký vplyv môže mať na tieto cykly globálne otepľovanie?

Ako píše britský New Scientist, prekvapujúce odpovede o histórii hurikánov nám môže priniesť paleotempestológia, nový vedný obor, priťahujúci záujem čoraz viacerých vedcov. Jedným z uznávaných paleotempestológov je Jon Nott z Univerzity Jamesa Cooka.

Pre Notta nebola sila nedávneho cyklónu prekvapením; dokonca si myslí, že oblasť Queenslandu čaká v blízkej budúcnosti oveľa viac súrodencov nespratného Larryho.

SkryťVypnúť reklamu

O čom je paleotempestológia?

Podľa Kerryho Emanuela z Massachusettskej techniky, jedného z popredných odborníkov na hurikány, je paleotempestológia pravdepodobne najnádejnejšou možnosťou, ako lepšie pochopiť spojenie klímy a hurikánovej aktivity.

Veda s týmto zložitým názvom nevychádza zo zaznamenaných meraní, ale z nepriamych výskumov, ktoré umožňujú preniknúť oveľa hlbšie do minulosti.

Tím Kam-biu Liua z Univerzity štátu Luisiana v Baton Rouge získal 5 tisíc rokov staré záznamy aktivity hurikánov amerického západu pomocou analýzy usadenín v jazerách. Zistil, že oblasť Floridy zasiahlo v uplynulých 3400 rokoch až 12 hurikánov kategórie 4 - 5.

Prakticky všetky sa museli odohrať pred viac ako tisíc rokmi. Prečo práve v tomto období?

Podľa autorov zvýšenú aktivitu hurikánov mohli spôsobiť zmeny v polohe a sile každoročne sa vyskytujúcej Bermudskej tlakovej výše. Túto teóriu ešte treba potvrdiť ďalšími analýzami usadenín. Aj keby však mal Liu pravdu, nik netuší, akým mechanizmom môžu klimatické zmeny ovplyvniť Bermudskú výš, a prečo by sa teda práve teraz mala oblasť Floridy vrátiť k niekdajšej perióde zvýšenej hurikánovej aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Pri datovaní dávnych hurikánov v Austrálii pomáhajú zvyšky pobrežných koralov, ktoré hurikány unášajú do vnútrozemia. Ani jedna z týchto metód však nedokáže presne určiť čas ich výskytu, preto prichádza na pomoc analýza stromov a stalagmitov v jaskyniach.

Nejasné súvislosti

Analýzy stalagmitov v štáte Belize, ktoré sa chystajú uskutočniť Jon Nott a Kerry Emanuel, by mali pomôcť objasniť spojitosť medzi globálnym otepľovaním a výskytom hurikánov. Nie je totiž stále jasné, ako vysvetliť pozorovaný nárast intenzity hurikánov za posledných tridsať rokov.

Podľa Johna McBrida z Meteorologického výskumného centra v Melbourne môže ísť aj o optický klam, pretože metódy merania rýchlosti hurikánov sa zmenili. Napríklad hurikán kategórie 2 v roku 1975 by v roku 2005 vedci klasifikovali ako hurikán kategórie 3.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je aj to, že počet super-cyklónov v oblasti Queenslandu bol najvyšší v rokoch 1600 až 1800, a ťažko to dávať do súvislosti s otepľovaním. Priemerná teplota povrchových vôd totiž bola v rokoch 1700-1800 nadpriemerná, v rokoch 1600-1700 zasa podpriemerná. Zdá sa, že ťažko nájsť spojenie medzi teplejšou vodou a výskytom silnejších hurikánov.

Aj iný výskum tímu Liua, ktorý dokumentuje tisícročnú históriu tajfúnov v severočínskej provincii Guandong, zistil niečo podobné. Prekvapujúco obdobia ich najsilnejšej aktivity spadali práve do chladnejších období.

Od paleotempestológov, hľadačov stratených tropických búrok, môžeme očakávať ešte ďalšie prekvapujúce objavy. Možno raz prispejú aj k objasneniu súvislosti vývoja klímy a výskytu hurikánov.

SkryťVypnúť reklamu

Na satelitnom zábere z 19. marca je cyklón Larry, ktrorý prekročil pobrežie a pohyboval sa do vnútrozemia Austrálie. V Queenslande potom ničil polia, domy i diaľnice. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu