Londýn 23. marca (TASR) - Britským vedcom sa podarilo v laboratóriu vytvoriť magnetické pole asi miliardukrát silnejšie ako má Zem. Polia tejto intenzity umožnia simulovať vlastnosti neutrónových hviezd, napísal fyzik Michael Tatarakis z londýnskej Imperial College of Science v časopise Nature.
Vedci použili infračervený laser, ktorý vysiela svetelné impulzy v trvaní bilióntiny sekundy s energiou 90 joulov. V ohnisku lasera stúpla intenzita lúča na 90 triliónov wattov.
Týmto laserom ostreľovali pevné teleso, ktoré sa okamžité vyparilo. Pevný materiál sa premenil na elektricky nabitý plyn - plazmu. Pri tejto premene vzniklo magnetické pole so silou viac ako 340 miliónov gaussov. Na Zemi sa takto silné pole doteraz nepodarilo vytvoriť ani namerať.
Takéto magnetické polia by mohli čoskoro dosiahnuť silu, ktorá by umožnila overenie astrofyzikálnych teórií o neutrónových hviezdach a bielych trpaslíkoch priamo v laboratóriu. Neutrónové hviezdy a bieli trpaslíci sú zvyškami vyhorených sĺnk a vyznačujú sa silnými magnetickými poľami.