Kvalita nasnímaného videa podstatne závisí od toho, ako túto funkciu výrobca digitálu vypracoval. Kým niektoré prístroje umožňujú záznam výhradne v obmedzenej dĺžke trvania v nízkej kvalite a zablokovanou funkcou zoom, iní ponúkajú plnohodnotnú "digitálnu webkameru so záznamom", ktorej výstupy sú okamžite prehrateľné na stolovom DVD prehrávači.
FOTO - MILAN GIGEL
Pred tým, ako sa rozhodnete záznam videosekvencií použiť, natrénujte si použitie funkcie nanečisto. Všimnite si aký dlhý čas trvá príprava záznamu, pretože snímanie je v drvivej väčšine prípadov po zatlačení tlačidla spúšte oneskorené. O začiatku snímania vás informuje spustená časomiera na displeji fotoaparátu. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť so samostatným tlačidlom pre videozáznam, ktoré je umiestnené vedľa spúšte.
Prepracovanejšie modely počas záznamu povoľujú používanie funkcie zoom. Vrčanie motorčeka sa však môže objaviť i vo zvukovej stope, takže vopred pred priblížením uvážte, či motorček neprehlučí hovoriacu osobu či iné zvuky, bez ktorých sa stane záznam bezcenným. Radšej uprednostnite širšie ohnisko, ako by ste mali oľutovať že vám celá scéna nevôjde do hľadáčika.
Pred záznamom si v menu pozrite i funkciu, ktorá zabezpečuje zaostrovanie. Kým v základnom režime optika zaostrí na fixnú vzdialenosť pri začiatku videosekvencie, pri kontinuálnom ostrení bude systém neustále preostrovať podľa toho, na aký objekt mierite stredovým poľom. I autofokus sa môže svojou hlučnosťou prejaviť.
Videozáznam bez zvuku napovie omnoho menej, ako ozvučené dianie. Preto si všimnite kde je na prístroji umiestnený mikrofón a zabráňte jeho prekrytiu prstom. Vo väčšine prípadov však platí pravidlo, že kým zvukový záznam v interiéri z blízka prinesie zrozumiteľnú reč, pri nahrávaní v exteriéroch je ozvučenie slabšie ako by ste očakávali. Nastavovanie úrovne vybudenia mikrofónu je automatické. Preto počas záznamu nedávajte inštrukcie snímaným osobám, pretože kvôli oneskoreniam v nastavovaní bude počuť na zázname výhradne vás.
Nezanedbateľným parametrom, od ktorého sa odvíja veľkosť videosekvencie uloženej na pamäťovej karte je rozlíšenie a počet snímok zapísaných za sekundu. Pre plnohodnotné prezeranie záznamu na televíznej obrazovke by mali parametre dosahovať VGA rozlíšenie (640x480 bodov) s "kadenciou" 30 políčok za sekundu (fps). Menšie rozlíšenia potlačujú detailnosť, polovičný počet obrázkov za sekundu degraduje plynulosť pohybu. Pre internetové náhľady či e-mailové prílohy je dostatočný i formát 320x240@15. Vždy si však strážte voľnú kapacitu na karte, aby sa nestalo že kvôli videám nebudete mať kam ukladať fotografie.
FOTO - MILAN GIGEL
Nie všetky videosekvencie sú rovnaké. Kým niektoré prístroje používajú pre záznam formát Motion JPEG, iné zaznamenávajú videá vo formáte MPEG2 či s použitím iných jednoduchších kodekov. Ak sa chcete o takéto záznamy so svojim okolím podeliť, nezabudnite sprístupniť i kodeky potrebné pre ich prehrávanie.
TIP: Fotoaparát v režime videosekvencií môže pri najnižšej kvalite obrazu poslúžiť i ako núdzový diktafón pre krátke záznamy.