VEĽKÁ RECENZIA

Samsung P300: bude z neho mobil roka? Najskôr áno

Samsung aj na slovenskom trhu začína predávať svoju horúcu novinku: model P300. Ide o luxusný pánsky mobil, ktorý konečne dopĺňa ponuku módnych dámskych telefónov.

Samsung aj na slovenskom trhu začína predávať svoju horúcu novinku: model P300. Hneď na úvod musíme poznamenať, že ide o luxusný pánsky mobil, ktorý konečne dopĺňa v poslednom čase nekonečnú ponuku módnych dámskych telefónov. Zároveň musíme dodať, že ide o momentálne najoriginálnejší mobilný telefón na slovenskom trhu.
Samsung totiž ťaží zo svojej základne jedného z najväčších výrobcov elektroniky a pri výrobe využíva nielen dokonalé know-how, ale aj bohaté skúsenosti s využitím kvalitných materiálov a špičkových LCD displejov.
P300 je rovnako veľký ako platobná karta a s hrúbkou 8,9 mm zatiaľ nenašiel u nás konkurenta. Nový Samsung je jeden z najmenších a najtenších mobilov, ktoré sa síce vezú na módnej vlne žiletiek od Motoroly, no zároveň ponúkajú vlastný osobitý dizajn a originálne nové nápady. Posúďte sami – nápad vyrobiť mobilný telefón, ktorý vyzerá ako kalkulačka Tesla nemá veľa výrobcov...

Dizajn a klávesnica
Samsung pripravil luxusný, kvalitný a dobre vybavený telefón pre náročného používateľa, ktorý si potrpí nielen na dobrej výbave, ale predovšetkým na originálnom dizajne.
Kryt telefónu tvorí dobre vyzerajúci brúsený kov v matnej striebornej úprave, ktorý dopĺňa tvrdý čierny plast. Na prednej strane je z plastu vrchná časť telefónu nad displejom, oba boky a zadná časť nad batériou. Z plastu sú aj tlačidlá klávesnice. Kovový povrch dodáva telefónu nielen želaný look, ale aj gramy navyše. Pri rozmeroch 88 x 54 x 8,9 mm váži 85 gramov. Nie je to veľa, ale telefón v ruke cítiť.
Tlačidlá na prednej strane sú umiestnené samostatne, s veľkým štvorsmerovým tlačidlom v strede. Vďaka nim telefón na prvý pohľad skutočne pripomína kalkulačku. Na pravom boku je nový systémový konektor na pripojenie nabíjačky a ďalšieho príslušenstva a mierne vystúpené tlačidlo spúšte fotoaparátu. Na ľavom boku je len dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a netradične priznaná skrutka, ktorá drží kryt telefónu pohromade. Na spodnej strane telefónu je umiestnený otvorený kovový konektor na pripojenie záložnej batérie – k nemu sa ešte vrátime. Nachádza sa tam aj tlačidlo na zamknutie kovového krytu batérie.
Na vrchnej hrane nie je umiestnený žiaden prvok.
Zadná strana telefónu je veľmi jednoducho riešená: ústredným prvkom je len miniatúrny objektív fotoaparátu a maličká LED dióda blesku.
So SIM kartou sa manipuluje veľmi jednoducho, zasunutá je v šachte nad batériou.

Samotný telefón sme popísali, no spomenúť musíme ešte netradičné riešenie, ktoré Samsung ponúka priamo v základnej výbave mobilu. Ide o špeciálne čierne kožené puzdro, do ktorého sa telefón vsunie zvrchu a zamkne sa v ňom dvomi plastovými zámkami. V puzdre je mobil nielen dobre chránený pred nástrahami aktívneho používania, ale vďaka ukrytej záložnej batérii aj dlhšie vydrží. Batéria je schovaná priamo v puzdre, dobíja sa počas nabíjania hlavnej batérie telefónu a slušne predlžuje pohotovostný čas mobilu.
K telefónu sa možno dostať odklopením prednej strany puzdra, pri telefonovaní však prekáža. Po čase sa na ňu dá zvyknúť. Na zadnej strane je puzdro prakticky vykrojené v mieste, kde sa nachádza fotoaparát s bleskom.

Telefón možno používať aj bez puzdra, dobre sa nosí predovšetkým v saku a vo vrecku košele.

Ako sme spomenuli, plastové tlačidlá klávesnice sú od seba oddelené a pripomínajú kalkulačku. Vďaka tomu sa dajú dobre nahmatať a výborne reagujú na stlačenie. Podsvietené sú ľadovobielym svetlom.

Displej
Samsung P300 má displej s rozlíšením 220 x 176 bodov, ktorý je netradične otočený na šírku. Zobrazuje 262144 farieb. Už tradične, aj tento displej Samsungu je špičkový – nenašli sme nič, čo by sme mohli výrobcovi vyčítať. Živé farby, biela farba zobrazená ako skutočne biela, jemná kresba – to je pre Samsung štandard.

Ovládanie
Pri bližšom zoznámení s telefónom narazíte na nepríjemný problém: vďaka tomu, že telefón je nízky a široký, výrobca kompletne presunul umiestnenie a poradie jednotlivých tlačidiel. Orientovať sa v nich bude vari každý, kto tento telefón chytí prvý raz do ruky. Hľadali sme nielen tlačidlá * a #, ktoré sú umiestnené vertikálne pod sebou, ale napríklad aj nulu, ktorá je na mieste tlačidla #.
Ďalším problémom boli pre nás spočiatku aj zelené a červené tlačidlo, obe sú umiestnené na okraji klávesnice. Neskôr sme si na netradične usporiadanú klávesnicu zvykli a telefón nám pripadal omnoho prívetivejší, ako spočiatku.
Pripomienky máme aj k štvorsmerovému ovládaciemu tlačidlu: tým, že je mierne vystúpené nad povrch a hlavne podlhovasté, ovláda sa ťažšie ako tlačidlo so symetrickými tvarmi. Chvíľu sme mali aj chaos spojený s umiestnením funkčných ovládacích tlačidiel.
Telefóny Samsung dlhodobo kritizujeme – a nielen my – za nelogické dvojtlačidlo i/OK, ktoré sa raz používa na spustenie internetového prehliadača a inokedy slúži ako štandardné potvrdzovacie tlačidlo OK. Používateľ je z toho pri každodennom používaní riadne zmätený a končí to tak, že si nechtiac dokola spúšťa prehliadač. V tomto telefóne je táto absurdná funkcia dotiahnutá do „dokonalosti“ – tlačidlo na spustenie menu telefónu je umiestnené priamo nad tlačidlom i/OK, takže si prehliadač nechcene spustíte ďalších x krát len preto, že sa hmatom natrafíte na správne tlačidlo. Čudné...
Zvyk je železná košeľa – po čase si zvyknete na netradičné usporiadanie aj vy.

Menu a operačný systém
Používateľské prostredie telefónov Samsung sa dlhodobo nemení a telefóny sú si podobné ako vajce vajcu. Charakterizujú ho bohate animované ikony, pestrofarebná úprava a zmysel grafikov pre detail.
V hlavnej ponuke menu je deväť ikon: zoznam hovorov, telefónny zoznam, aplikácie, manažér súborov, textové správy, prehliadač, kalendár, fotoaparát a nastavenia.
Submenu je tradične textové s číselným označením jednotlivých funkcií. Keď sa naučíte číselnú kombináciu, v menu už netreba listovať a pomocou číselníka sa dostanete dvomi kliknutiami priamo do vybranej časti menu.
Tým, že je displej široký sa v submenu zmestia len štyri položky, v ostatných treba listovať. Pri písaní SMS zasa oceníte 5 veľmi dlhých riadkov textu.

Funkcie
Samsung P300 je telefón určený predovšetkým na telefonovanie a nenahradí profesionálne vybavený manažérsky telefón. Napriek tomu ponúka slušnú základnú výbavu, ktorá na každodenné používanie postačuje.

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam má kapacitu 1000 miest a plnohodnotne pracuje s uloženými pozíciami v telefóne i na SIM karte. V zozname sú rozlíšené podľa ikony. Používateľ si tiež môže sám nastaviť, kam uložiť nový kontakt – či do telefónu alebo na SIM kartu.
Viacpoložkové kontakty možno rozdeliť do ľubovoľného počtu skupín. Ku každému kontaktu možno priradiť rôzne údaje, vrátane samostatného MP3 zvonenia, či videozvonenia. Nechýba ani podpora obrázku volajúceho.

Správy
Telefón podporuje príjem a odoslanie správ SMS, MMS a e-mailov.
Do telefónu možno uložiť 200 SMS správ, samostatná kapacita internej dynamickej pamäte je vyhradená pre MMS správy a e-maily. Niektorých používateľov poteší slovník T9, ktorý nepoužíva diakritiku a neskracuje tak zbytočne správy. Počas písania správy sa odpočítava 1836 znakov spojených správ, telefón upozorňuje aj na prechod do ďalších spojených správ.
Editor MMS správ poskytuje slušné možnosti vkladania obrázkov a zvuku, vďaka ktorým netreba prepínať do ďalších aplikácií v telefóne. V e-mailovom programe možno nastaviť päť účtov. Podporuje štandardné protokoly POP3, IMAP a SMTP. Milým prekvapením je možnosť zapnúť antispamový filter, v ktorom sa dá nastaviť zoznam odosielateľov, od ktorých nechceme dostávať správy, ale aj filter vybraných slov v predmete správy.
Samozrejmosťou je sťahovanie hlavičiek správy, samotný e-mail nesmie mať viac ako 200 kB.

Manažérske funkcie
V telefóne je kalendár, v ktorom možno okrem mesačného zobrazenia zvoliť aj denné či týždenné. K jednotlivým dňom si možno uložiť pripomienku v jednom zo štyroch predvolených štýlov. Vo výbave je aj hlasový záznamník s kapacitou jednej hodiny, aplikácia Svetový čas, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a budík. Ten poskytuje tri rôzne časy budenia s možnosťou funkcie aj v režime vypnutého mobilu. Ako zvonenie možno použiť akékoľvek MP3 zvonenie (fajnšmekri si môžu nahrať hlas svojej svokry )

Multimédiá
Multimediálna výbava telefónu zodpovedá štandardu. V telefóne je prepracovaný MP3 prehrávač, v ktorom si možno nastaviť režim opakovaného či náhodného prehrávania, vybrať režim ekvalizéra, zapnúť 3D efekt a predvoliť hlasitosť prehrávania. Prehrávač umožňuje vytváranie playlistov. V telefóne si môžete nahrať i prehrať video vo formáte MPEG4.

Personalizácia
Telefón si možno prispôsobiť prostredníctvom vybraných farebných tém, i pozadia. Ako zvonenie si možno zvoliť buď 64-tónový polyfonickú zvuk z bohatej základnej ponuky, alebo akýkoľvek MP3 súbor. Telefón si tiež možno zamknúť vlastným heslom pred zrakom zvedavých kolegov či partnera.

Súborový manažér
Súborový manažér v telefóne je len jednoduchý –sú v ňom len adresáre s obrázkami, videami, hudbou, zvukmi a ďalšími súbormi. Súbory sa dajú odoslať do MMS, e-mailu a cez Bluetooth, presunúť do iného adresára a premenovať.

Java hry
V telefóne sú len dve hry – Bobby Carrot a Freekick. Nájdete ich takmer v každom telefóne Samsungu. Žeby výrobca nemal chuť a peniaze na vývoj nových?

Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. V telefóne chýba podpora EDGE. Vo výbave telefónu je aj Bluetooth. Telefón možno synchronizovať s počítačom.

Pamäť
Interná pamäť telefónu má kapacitu 82 MB. Na bežné používanie stačí, no vzhľadom k tomu, že v telefóne je aj MP3 prehrávač chýba podpora pamäťových kariet.

Fotoaparát
V telefóne je 1,3-megapixelový fotoaparát s prídavnou LED diódou. Používateľ má k dispozícii farebné efekty, samospúšť, režim snímania viacerých snímok za sebou, možnosť pridať rámček a výber štyroch veľkostí fotografie (najväčšia má 1280 x 1024 bodov). Zvuk klapky sa dá vypnúť.
Od kvality fotoaparátu si veľa nesľubujte, patrí k priemeru.
Režim fotografovania sa dá zmeniť na režim snímania videa, ktoré možno použiť ako prílohu MMS, napríklad.

Batéria
Batéria v telefóne má kapacitu 800 mAh. Podľa výrobcu vydrží 160 hodín v pohotovostnom režime a 3 hodiny hovoru. S prídavnou batériou v kryte by sa mal pohotovostný čas predĺžiť na približne 400 hodín. Tieto údaje sú mierne optimistické, no aj tak je s dvomi batériami výdrž telefónu neskutočná. V pohotovostnom režime vydržal pri občasnom používaní neskutočných 14 dní, pri aktívnom používaní sme ho nabíjali približne každé 4 dni.

Celkové hodnotenie
Samsung P300 je telefón, ktorý sa buď páči alebo nepáči. My sme v skupine, ktorej sa páči. Žiadne zbytočné vyumelkované tvary a výborný pomer funkcií k miniatúrnym rozmerom sme nadmieru ocenili. Naopak, prekážalo nám neohrabané ovládanie, na ktoré si bolo treba zvykať. Ak hľadáte telefón, ktorý sa pohodlne zmestí do vášho vrecka, ktorý vás bude reprezentovať a zároveň vám poslúži aj ako jednoduchá databanka, Samsung P300 zatiaľ nemá premožiteľa.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Viedol spor aj s Babišom. Koalícia chce šéfa ÚPN odvolať

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Dlžíte nám peniaze, odkazuje Trump spojencom

NATO ide do boja s terorizmom.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.

Neprehliadnite tiež

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Do mobilu pozeráme čoraz viac. V Brazílii aj päť hodín denne

Vybaviť hovor a prečítať správu - to je mobilná história, ktorá bola len skromným začiatkom dnešných dní.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 612
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 183
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 047
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 225
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 990
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 581
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 050
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 071
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 830
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 932