SME

V piatok je svetový deň vody

Bratislava/Ženeva 21. marca (TASR) - Celosvetová verejnosť si v piatok 22. marca pripomenie svetový deň vody, ktorý bol vyhlásený OSN. Tento deň by ...

Bratislava/Ženeva 21. marca (TASR) - Celosvetová verejnosť si v piatok 22. marca pripomenie svetový deň vody, ktorý bol vyhlásený OSN. Tento deň by sa mal na celej modrej planéte niesť v znamení osláv životodarnej tekutiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

História svetového dňa vody sa začala na 47. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v novembri v roku 1992 v brazílskom meste Rio de Janeiro, keď sa prijala rezolúcia č. 47/194, ktorou bol 22. marec určený ako svetový deň vody a to počnúc rokom 1993.

VZ OSN vtedy vyzvalo štáty, aby tento deň venovali konkrétnym aktivitám, ktoré podporia informovanosť verejnosti o nenahraditeľnom význame vody - napríklad organizovaním konferencií, okrúhlych stolov, seminárov a výstav zameraných na ochranu tejto tekutiny a jej zdrojov a uplatňovanie odporúčaní Agendy 21. - Akčný program UNCED - United Nations Conference on Environment and Development na Konferencii OSN k životnému prostrediu a rozvoju z júna 1992 v Riu de Janeiro.

SkryťVypnúť reklamu

K zvýrazneniu významu vody prostredníctvom vyhlásenia svetového dňa prišlo vo chvíli, keď vyvrcholilo znehodnocovanie viacerých vodných tokov. Voda ako neodmysliteľná súčasť života pokrýva 71 percent zemského povrchu a je najrozšírenejšou chemickou látkou na Zemi.

Množstvo vody v oceánoch, moriach, riekach, jazerách, močiaroch, ľadovcoch, podzemných zdrojoch, atmosfére, pôde, rastlinstve a živočíšstve (vrátane človeka) sa odhaduje na 1380 - 1500 miliónov km kubických. Život bez vody je nemysliteľný a existencia rastlinných a živočíšnych druhov v prírode závisí od dostupnosti meniacej sa kvality a meniacich sa vlastností v čase a priestore.

Voda z týchto dôvodov vždy hrala dôležitú úlohu aj vo vývoji ľudskej civilizácie. Nemožno sa preto čudovať, že prvé štátne útvary na našej planéte sa sformovali predovšetkým v povodí významných riečnych tokov - staroveký Egypt v povodí Nílu, mezopotámske štáty pri Eufrate a Tigride, India v povodí Gangy a Indu, Čína v povodí Chuang-che.

SkryťVypnúť reklamu

Voda okrem svojej životodarnej úlohy mala významné postavenie v antickom Ríme predovšetkým v oblasti hygieny, kozmetiky a estetiky. Do Ríma s miliónom obyvateľov v prvých dvoch storočiach nášho letopočtu dodávali akvaduktmi dvojnásobné väčšie množstvo vody ako do veľkosťou porovnateľného mesta v súčasnosti.

Najmä v novodobých dejinách nabrala voda na dôležitosti v energetickej oblasti, keď výstavba priehrad a kanálov súvisí nielen s poľnohospodárskymi a protizáplavovými účelmi, ale predovšetkým s výrobou elektriny. Významná je prieplavnosť riek a umelých kanálov, keď vlastne ide o jeden z najlacnejších druhov prepravy na kontinentoch.

Dôležitý je význam morí a oceánov okrem ich využitia v lodiarskom priemysle aj v potravinovom reťazci. Morské produkty sa čoraz viacej objavujú medzi potravinami človeka. Preto znečistenie morí predovšetkým haváriami tankerov a splaškami môže narušiť ich ekosystém a tým okrem iného aj svetové potravinárstvo.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti trpia mnohé oblasti najmä v rozvojových krajinách akútnym nedostatkom pitnej vody. Súvisí to s ekonomickou a hospodárskou situáciou týchto štátov. Voda sa sa sem dopravuje rôznymi často nevhodným spôsobmi, vodné toky sú kontaminované, preto sa stáva dôležitým zdrojom nákazy rôznych epidémií.

Nedostatok však nesúvisí len s rozvojovými krajinami, ale napríklad aj štát, ktorý je členom elitného klubu OECD - Mexiko - vo svojej metropole má katastrofálne problémy s dodávkami pitnej vody predovšetkým v chudobných štvrtiach. Toto najväčšie mesto na svete je zároveň známe aj s najväčším nedostatkom vody medzi miliónovými aglomeráciami.

Z týchto dôvodov si treba túto životodarnú tekutinu nadovšetko chrániť, predovšetkým jej zdroje a vodné toky, pretože pri neobmedzenom raste populácie najmä v rozvojových krajinách môže mať jej nedostatok katastrofálne dôsledky nehovoriac o súčasných ekologických problémoch.

SkryťVypnúť reklamu

TASR - Drahoslav Hulínek dem

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 224
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 561
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 386
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 032
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 762
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 819
SkryťZatvoriť reklamu