Londýn 29. marca (TASR) - Vplyv internetu na vzťahy medzi vládami a občanmi na celom svete rastie, konštatuje vo svojom najnovšom vydaní britský týždenník Economist a uvádza hneď niekoľko príčin, napríklad: webové stránky sa dajú oveľa horšie kontrolovať ako novinové.
Na rozdiel od novín, webové stránky nepotrebujú ani tlačiarne, ktoré sa dajú zatvoriť, ani papier, ktorého dodávky sa dajú obmedziť, ani distribučnú sieť, ktorú možno ovplyvniť, i keď aj poskytovatelia internetových služieb, môžu byť zastrašovaní. Okrem toho, webovú stránku možno v prípade potreby ľahko presťahovať do zahraničia.
Jednou z krajín, ktoré internet veľmi znervózňuje, je podľa Economistu Čína. Peking blokuje prístup k celému radu zakázaných stránok, vrátane amerického denníka New York Times, britskej BBC a svetoznámej spravodajskej televízii CNN.
Britský týždenník však takéto snahy pokladá za vopred prehranú bitku a dodáva: "S rastúcim počtom informácií a poskytovateľov internetových služieb, bude čoraz ťažšie toto médium sústavne sledovať. Mnohé z ponúkaných informácií sú možno nezmysly, ale niet divu, že aj tak to despotom na celom svete robí starosti."