Americkí vedci z Brown University objavili totiž v oku potkanov nový druh buniek, ktoré sa tiež správajú ako fotoreceptory a pravdepodobne ovplyvňujú 24-hodinový rytmus. To by vysvetľovalo, prečo si aj nevidiaci ľudia prispôsobia svoje vnútorné hodiny striedaniu dňa a noci. Tento rytmus reguluje nielen spánok a pozornosť, ale aj telesnú teplotu.
Novoobjavené bunky sa nachádzajú hlbšie v sietnici než tyčinky a čapíky a výzorom sa od nich dosť odlišujú. V angličtine dostali názov intrinsically photosensitive ganglion cell. Svetelnú energiu premieňajú priamo na signály, ktoré vysielajú do mozgu.
„Tento druh buniek hrá úlohu nielen v dennom rytme, ale v rámci neho asi plní aj funkciu, podľa ktorej mozog vie, ako je vonku vidno,“ povedal výskumník David Berson. Celý vizuálny systém funguje paralelne s doteraz známymi systémami. Na základe nových poznatkov však treba znovu uvažovať o tom, ako funguje sietnica a ako mozog chápe zrakové podnety.
Na nové bunky narazil Bersonov tím pri hľadaní odpovede na otázku, prečo sa aj nevidiaci ľudia vedia prispôsobiť biologickému 24-hodinovému rytmu. Potkanom vstrekli fluoreskujúce farbivo do oblasti mozgu, ktorá tento rytmus reguluje.
Farba skončila v novoobjavených fotoreceptoroch. Vedci zmerali ich elektrickú aktivitu. Ukázalo sa, že na svetlo reagujú nezávisle na tom, či boli spojené so sietnicou, alebo s mozgom. „Pravdepodobnosť, že ten istý typ bunky má aj človek, je veľká,“ konštatoval Berson. (tasr)