
Čínsky admirál Čeng He, o ktorom sa začalo tvrdiť, že objavil Ameriku o 70 rokov skôr ako Kolumbus a prvý aj oboplával svet.
íni využili svoju neobmedzenú moc na to, aby ostrieľaní námorníci a podnikaví kupci neprenikli až do Ríše stredu a nenarušili tisícročia budovanú spoločenskú rovnováhu. S menšími obmenami trvá tento zákon mandarínov dodnes, napísal nemecký denník Die Welt.
Napriek izolacionistickým postojom čínskeho cisára a jeho verných nemožno vylúčiť, že čínska námorná flotila, vedená veľkoadmirálom Čengom Heom, sa dostala z Afriky do dovtedy neznámej Ameriky už 72 rokov pred Kolumbom. Aspoň tak znie téza niekdajšieho kapitána britského kráľovského námorníctva Gavina Menziesa. O svojich domnienkach informoval Menzies nedávno členov Kráľovskej geografickej spoločnosti v Londýne. Za povšimnutie stojí už len skutočnosť, že Menzies mohol pred členmi tohto ctihodného spolku vystúpiť a prezentovať výsledky svojich súkromných objavov.
Bývalý veliteľ jednej z britských vojenských ponoriek dlhé roky pracoval na rekonštrukcii čínskeho navigačného systému, orientujúceho sa podľa hviezd. Prišiel k záveru, že flotila, zložená zo stovky dobre vybavených lodí sa dostala až k brehom Afriky a Južnej Ameriky a križovala potom južný Pacifik.
Menzies sa dokonca domnieva, že práve čínske mapy, ktoré zo svojich potuliek po Ázii priniesol do Európy Florenťan Nicolo da Conti, inšpirovali o pár rokov Krištofa Kolumba, aby sa vydal na jedinečnú objaviteľskú plavbu.
Vzniká hypotetická otázka: čo by sa stalo, keby boli Číňania vo svojich prieskumných cestách po svetových oceánoch pokračovali. Z Ríše stredu by sa stala pravdepodobne svetová veľmoc, Európa by nebola ničím iným ako výbežkom Ázie a svet by namiesto americkej angličtiny používal pravdepodobne americkú čínštinu. Za neodvratnú stratu možnej svetovlády môžu Číňania ďakovať svojim vodcom, ktorí sa báli zmien a vedeckých objavov, uzatvára Die Welt. (tasr)