Paríž 20. marca (TASR) - Infekčnými a parazitnými chorobami, alergiami, pohryznutím, hlukom a zápachom ohrozujú v domácnostiach držané zvieratá obyvateľov miest. Vyplýva to zo štúdie francúzskej Akadémie lekárskych vied s názvom Zvieratá v meste a verejné zdravie, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Konštatovanie obsiahnuté v štúdii je o to alarmujúcejšie, že ak sa darí zvládať riziká spojené s chovom tradičných psov a mačiek, nové zvieratá, ktoré si ľudia držia v domácnostiach, napríklad opice, plazy, rôzne druhy hmyzu z mnohých krajín sveta, si vyžadujú oveľa komplexnejšie riešenie.
Francúzsko je krajina, v ktorej vzhľadom na počet obyvateľov, je najvyšší počet zvierat chovaných v domácnostiach, uviedli autori správy André-Laurent Parodi a Charles Pilet. V roku 1999 Francúzi chovali dovedna 52,3 milióna zvierat. Z nich tvorili 8,1 milióna psy, 8,7 milióna mačky, rôzne druhy vtákov vyše sedem miliónov, v domácnostiach chovali takmer dva milióny hlodavcov a 27 miliónov rýb. K nim treba prirátať zvieratá, žijúce v blízkosti ľudských obydlí a živiace sa zvyškami ľudskej stravy, alebo odpadkami, napríklad holuby, škorce, čoraz častejšie aj líšky, tchory, kuny, jazvece a potkany.
Najviditeľnejším negatívnym znakom zvierat v meste sú ich výlučky - zdroj nečistoty a príčina častých úrazov. Len v Paríži každý rok ošetria 500 až 600 chodcov, ktorí po páde na výlučkoch utrpia zlomeniny.
Výlučky zvierat vyvolávajú aj alergie, najmä u detí. Podľa správy Akadémie lekárskych vied 2,5 percenta alergií je zvieracieho pôvodu. Alergény - perie, výlučky, vtáčie vajíčka, srsť, sliny v prípade psov a mačiek, pach moču hlodavcov - pretrvávajú v ovzduší a môžu sa v ňom, aj na verejných miestach, napríklad v doprave, školách, dlho udržať.
Autori správy poukazujú na možný vznik chorôb, ktoré eviduje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), a prenášajú sa zo zvieraťa na človeka a naopak.
Napríklad psy prenášajú na človeka parazitné choroby, mačky sú príčinou toxoplazmózy, ktorá je nebezpečná pre tehotné ženy a ľudský plod. Potkany šíria leptospirózu, následne z nej môžu vzniknúť aj niektoré prípady meningitídy alebo žltačka.
Kontakty s primátmi predstavujú riziko vzniku nových kontaminácií. Z chorôb, ktoré prenášajú opice, členovia akadémie zdôrazňujú obávaný herpes vírus B, ako aj hepatitídy typu A, B, C a D, ďalej tuberkulózu a salmonelózu.
Aj jašterice, plazy, korytnačky, leguány sú často kontaminované salmonelami.
Na obmedzenie znečistenia prostredia a šírenia aj nových chorôb autori štúdie odporúčajú regulovanie zvieracej populácie, posilnenie veterinárnych kontrol a výchovu majiteľov zvierat, podotýka Le Figaro.