SME

BenQ-Siemens EF81: vydarené spojenie ázijskej a nemeckej filozofie

Spojenie ázijského výrobcu BenQ a nemeckého Siemensu prinieslo svoje ovocie. Model EF81 je toho dôkazom. Ide o priameho konkurenta ultratenkých véčiek americkej Motoroly.

Pred nejakým časom sme mali na krátke zoznámenie sa k dispozícii prvý mobil, ktorý vznikol po prevzatí telefónnej divízie Siemensu firmou BenQ. Ide o prvé ultratenké véčko tohto výrobcu, ktoré navyše vďaka kovovým prvkom veľmi dobre vyzerá. Telefón ponúka aj videotelefonovanie a rýchly prístup na internet. Recenzia je doplnením prvých dojmov, ktoré vyšli pred dvoma mesiacmi.

Dizajn a klávesnica
BenQ-Siemens EF81 je luxusné véčko a dizajnéri tomu podriadili nielen tvary a rozmery, ale aj použitý materiál na kryte. Telefón má kvalitný magnéziový kryt s minimom plastových doplnkov a vďaka tomu vyzerá mimoriadne dobre a luxusne. Predný kryt tvorí kombinácia matného strieborného hliníka a lešteného matného kovu. Pod ochranným sklíčkom je schovaný veľký náhľadový displej. Kryt zakrýva celú spodnú časť telefónu. Pod displejom a štyroma kovovými funkčnými tlačidlami je vkusne navrhnutá úzka štrbina reproduktora. Na pravom i ľavom boku chýbajú akékoľvek ovládacie prvky. Zadná strana telefónu s efektným vystúpeným logom výrobcu má matnú čiernu povrchovú úpravu. Kryt batérie zaberá len približne polovicu zadnej časti telefónu. Na vrchnej časti telefónu je len mierne vystúpený kryt šošovky telefónu. V spodnej časti je úzka štrbina nového konektoru nabíjačky (je ešte užšia ako konektor v modelovom rade Siemens x75).
Kĺb telefónu je vyriešený minimalisticky a ako obyčajne, najjednoduchšie riešenia sú zároveň aj najkrajšie. Vtipne a zároveň prakticky je vyriešený objektív fotoaparátu, umiestnený v kĺbe. Ak je telefón v zatvorenom stave, je otočený na jeho zadnej strane, a možno s ním fotografovať tak ako v iných véčkach, po otvorení krytu sa na kĺbe pretočí a je pripravený na snímanie videohovoru (s telefónom teda nemožno fotiť, keď je otvorený kryt). Kĺb má tri polohy. Okrem zavretej a otvorenej má ešte jednu, ktorá je navrhnutá tak, aby používateľ mohol mať počas videohovoru telefón položený na stole, videl na displej a zároveň aby kamera zaberala jeho hlavu.
Vo vrchnej časti otvoreného krytu je 2,2-palcový displej zapustený pod sklíčkom na povrchu. Okolo neho je čierny plastový rám. Ak by bol displej veľký ako samotný rám, to by bol telefón!
V spodnej časti je kovová leptaná klávesnica, BenQ-Siemens sa podobne ako ostatní inšpiroval v produktoch Motoroly, i keď si ponechal vlastný originálny dizajn. Funkčné klávesy sú rozmiestnené v lúčoch okolo hlavného päťsmerového tlačidla. Klávesnicu tvoria jednotlivé klávesy, ktoré sú vyleptané v samostatných blokoch.
Klávesnica je zapustená do povrchu krytu, jednotlivé klávesy sú príjemne veľké a dobre sa dajú nahmatať. Leptaná klávesnica nie je taká pohodlná, ako ergonomicky dobre vyriešené vystúpené klávesy, no ani tak nie je na zahodenie. Vďaka tomu, že klávesy sú veľké a od seba vzdialené v dostatočnej vzdialenosti, dobre sa ovládajú.
Kovová klávesnica je podsvietená ľadovo-modrým svetlom, ktoré presvitá cez leptané drážky.
Klávesy na vonkajšej strane sú dostatočne tuhé na to, aby ich nebolo treba zamykať. Táto možnosť tu však je.
Nechceme zabudnúť ani na rozmery telefónu – s hrúbkou 15,9 mm patrí do kategórie ultratenkých. Celkové rozmery telefónu sú 94 x 51x 15.9 mm a vďaka kovovému krytu váži 110 gramov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Displej
BenQ-Siemens EF81 má konečne displej bez akýchkoľvek kompromisov. Má 2,2 palca, rozlíšenie QVGA 240 x 320 bodov a zobrazuje 262144 farieb. Dá sa bez problémov porovnať s akýmkoľvek konkurenčným displejom, čo sa o starších modeloch Siemensu so zaostávajúcimi displejmi nedalo povedať. Výborne interpretuje farby, má dokonalý jas s dobre vyladenou bielou farbou. Rozlíšenie 240 x 320 bodov na 2,2-palcoch dosahuje veľmi peknú a jemnú kresbu.
Za pochvalu stojí aj náhľadový displej na prednom paneli. Má uhlopriečku 1,3-palca s nezvykle vysokým rozlíšením 120 x 160 bodov. Zobrazuje 65536 bodov. Pri takomto rozlíšení má opäť dokonalú kresbu a detailne zobrazí aj jemný malý text.
Ak je kryt otvorený, na náhľadovom displeji sa zobrazuje logo výrobcu. Ak telefón zatvoríte, na náhľadovom displeji sa zobrazí menu rýchlej voľby. Prostredníctvom štyroch funkčných tlačidiel a náhľadového displeja možno ovládať fotoaparát, videorekordér, MP3 prehrávač a uzamknutie kláves.
Na náhľadovom displeji sa okrem toho zobrazuje stavový riadok s informáciami o úrovni signálu, prítomnosti 3G siete, stave batérie, zapnutom Bluetooth či aktivovanej bezdrôtovej sade. Okrem toho používateľ vidí aj názov operátora a aktuálny čas. Na náhľadovom displeji možno nastaviť aj pozadie. Po niekoľkých sekundách náhľadový displej pohasne a po ďalšom čase sa prepne do režimu šetriča obrazovky, na ktorej je vidieť názov operátora a čas. Minimenu sa aktivuje späť stlačením ľubovoľného tlačidla.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládanie
Telefón sa ovláda centrálnym päťsmerovým tlačidlom, ktoré je dostatočne veľké. Okolo neho sú v paprskoch usporiadané funkčné tlačidlá: dve na ovládanie funkcií v menu, dve na prijatie a ukončenie hovoru a pod nimi ďalšie štyri. Prvým sa spúšťa browser, druhým videotelefonáty, tlačidlo „C“ slúži na mazanie textu a zrušenie voľby a štvrté tlačidlo patrí funkcii správca úloh. Je však škoda, že tlačidlo „C“ neslúži aj na vymazávanie objektov ako obrázky či skladby.
Ovládanie menu sa v porovnaní s telefónmi Siemens nijak výrazne nezmenilo – je intuitívne, príjemné a rýchle.

Menu
Vývojári úplne prepracovali operačný systém telefónu, ktorý predstavuje ďalší evolučný skok vo vývoji. Operačný systém i vnútorná štruktúra menu pritom stále principiálne vychádzajú z riešenia starších modelov Siemensu. Telefónom Siemens sme najčastejšie vyčítali zlé grafické spracovanie a nemoderne riešené prostredie. To je už minulosťou, nové prostredie je graficky atraktívne a lepšie sa dá personalizovať aj zmenou témy. Vývojári sa prestali báť výraznejších farieb i tieňovania a výsledok musíme pochváliť.
Usporiadanie hlavnej obrazovky ostalo po starom: vo vrchnej časti je prúžok s informáciami o stave telefónu, ikony úrovne signálu i batérie dokonca neprešli ani príliš veľkými úpravami. V hlavnej časti displeja sa zobrazuje dátum, čas a názov operátora. Spodný prúžok je vyhradený na príkazy v menu, v strede je ikona vstupu do hlavného menu.
Hlavné menu tvorí 12 animovaných ikoniek: kontakty, záznamy hovorov, internet, organizér, správy, fotoaparát, hry, media player, videotelefonovanie, nastavenia, moje záznamy (súborový manažér) a doplnky. Hlavné ikony sú úplne prepracované, sú veľmi pekne animované a aktívnu ikonu označuje tieňovaný rámček, ktorý sa pri pohybe v menu efektne posúva na vybrané položky. Rámček sa však pohybuje pomalšie a musí dobiehať zvolenú ikonku v menu.
Po vyskočení z menu a následnom vstupe je kurzor na posledne vybranej ikonke, čo je zmena oproti konkurencii.
Submenu je textové s informatívnou neanimovanou ikonou, doplnené záložkami s horizontálnym výberom, ktoré urýchľujú prístup k vybraným položkám.
Hoci je pohyb v hlavnom menu a v ďalších submenu rýchly, prechod medzi hlavným menu a submenu je pomalý.

SkryťVypnúť reklamu

UMTS/3G funkcie
Skúšali sme si aj videotelefonovanie. Zatiaľ čo napríklad pri modeloch Nokie si pred samotným vytočením hovoru vyberáte, či chcete hlasový hovor alebo videohovor, BenQ-Siemens má na videohovory vyhradené samostatné tlačidlo. Ak si teda v zozname nájdete želaní číslo, namiesto zeleného tlačidla stlačíte tlačidlo videohovoru. Na obrazovke sú ako obyčajne dve okná, medzi ktorými možno prepínať obraz. Možností je však podstatne viac – kedykoľvek počas hovoru možno zastaviť obraz (na obrazovke volaného sa zobrazí posledný dostupný obraz) a znovu ho obnoviť, to isté sa dá spraviť aj s prichádzajúcim obrazom. Počas videohovoru sa dá nastaviť aj rýchlosť prekreslovania obrazu (7 alebo 15 snímok za sekundu), takže video sa nám zdalo počas hovoru dostatočne plynulé. Používateľ si môže nastaviť aj úroveň bielej farby, ak sa nachádza v tmavších priestoroch. V možnostiach je aj nastavenie frekvencie (50 alebo 60 mHz. Počas videohovoru sa dá odoslať obrázok alebo video a zároveň uložiť kontakt do pamäte.
Telefón podporuje aj streaming videa a teda sledovanie televízie cez UMTS. Obraz sa počas prehrávania nedá natiahnuť na celú obrazovku, čo je oproti konkurencii nevýhoda. Navyše, obraz nevyužíva celú šírku displeja ani keď sa zobrazuje v okne.
Podpora UMTS znamená aj rýchlejšie posielanie MMS správ.

SkryťVypnúť reklamu


Manažérske funkcie
Kalendár má nové grafické prostredie, možno si nastaviť denný, týždenný i mesačný prehľad. Pri mesačnom prehľade sa rovno zobrazujú aj aktuálne poznámky, čo mali aj Siemensy radu x75. Na záznamy je vyhradených 35 MB pamäte.
V telefóne nechýba ani aplikácia Svetový čas. Hlasový záznamník podporuje 150 minút záznamu.
Budík prešiel zmenami – nastavuje sa inak ako v starších telefónoch Siemens. Dokáže zvoniť každý deň v inom čase. Cez menu sa však dá nastavenie jedného dňa aplikovať na všetky dni v týždni.
Kalkulačka je úplne rovnaká ako v modeloch radu 75. Jej funkcie sa ovládajú päťsmerovým tlačidlom. V telefóne je aj prevodník veličín a stopky.

Kontakty
Telefónny zoznam konečne pracuje s kontaktmi na SIM karte, vďaka horizontálnej lište je práca s kontaktmi pohodlná a rýchla. Ku každému kontaktu možno uložiť 21 položiek plus obrázok a vyzváňacie tóny: jeden zvukový a druhý video. Jednotlivé položky sú kvôli prehľadnosti rozdelené do horizontálnych záložiek na Všeobecné informácie, súkromné, pracovné a nastavenia obrázku či dátumu narodenia. Medzi záložkami sa však nedá presúvať šípkami doprava – doľava ale len postupne posúvaním sa smerom dole.
Kapacita adresára je 500 mien, čo je oproti starším modelom Siemensu krok späť. Ich kapacita bola dvojnásobná.

SkryťVypnúť reklamu

Správy
V telefóne môžete pracovať s SMS, MMS a e-mailovými správami. Spojená SMS môže mať 755 znakov, priamo na obrazovke sa odpočítavajú a zároveň sa zobrazuje počet spojených správ. Musíme pochváliť príjemne veľké písmo.
Pri písaní je k dispozícii slovník T9.
Editor MMS správ sa dočkal zmien a pripomína editor známy z Nokie. Najprv je k dispozícii okno na písanie textu a ďalšie objekty sa vkladajú cez menu.
Na vytváranie e-mailov slúži jednoduchý editor, ktorý podobne ako pri MMS ponúka najprv pole pre text a ostatné prílohy a prijímatelia sa pridávajú cez menu.
Prijaté SMS a MMS správy sa zobrazujú spolu a e-maily sú v samostatnom priečinku.
V zozname sa zobrazuje číslo alebo meno odosielateľa, dátum kedy bola správa doručená a začiatok textu.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédia
MP3 prehrávač výrobca prevzal z modelu S75. Aj v tomto prípade je súčasťou aplikácie Mediaplayer, ktorá okrem hudby zobrazuje aj obrázky a video.
Prepínanie medzi médiami je vyriešené horizontálnou lištou. Hudobný prehrávač sme kritizovali už v modeli S75, pretože zoradenie skladieb je veľmi chaotické a na prvý pohľad nezrozumiteľné.
Hudobné súbory sú zoradené buď všetky, podľa umelca, podľa albumu alebo podľa žánru. Pri všetkých záznamoch sa miešajú zvonenia s MP3 skladbami. Pri prehrávaní možno nastaviť režim – buď jednu nahrávku, opakovanú nahrávku, všetko, opakovať všetko, náhodné prehrávanie alebo prehratie krátkych ukážok skladieb. Skladbu možno rovno priradiť vybranému kontaktu ako zvonenie, ale dá sa nastaviť aj v ďalších režimoch tónov: pre hovory, pre správy, pre budík a organizér. Pri prehrávaní sa dá nastaviť buď zobrazenie skladieb, alebo animácia – pulzujúce čiary. Na rozdiel od starších modelov umožňuje nový MP3 player prehrávanie hudby na pozadí. Zo skladieb, samozrejme, možno jednoducho vytvárať playlisty.
Súčasťou balenia je aj stereo handsfree.

SkryťVypnúť reklamu

Java a hry
Ak sa chcete hrať, k dispozícii sú hry GemJam Fever, SeaBattle, StarWars, SuperBomberman, SuperStackAttack.

Personalizácia
Svoj telefón si môžete personalizovať viacerými spôsobmi. Okrem nastavenia tém sa dá zmeniť tapeta vonkajšieho a hlavného displeja, zvonenie či šetrič displeja.
Tak ako aj u starších modeloch Siemens, aj tu je možnosť vybrať si z niekoľkých typov vibrácie.

Dáta a pamäť
Celková kapacita vnútornej dosahuje približne 64 MB a je rozšíriteľná pamäťovými kartami typu microSD až do kapacity 1 GB.
Na bezdrôtový prenos dát slúži okrem GPRS/EDGE a UMTS aj Bluetooth, no infraport by ste už hľadali márne. K počítaču sa dá telefón pripojiť USB káblom, ktorý je aj v základnom balení telefónu.
Súborový manažér pochádza z modelu S75. V novom súborovom manažéri nájdete len zvuky, obrázky, videá, témy, hry, aplikácie a rôzne.
Pribudla aj správa licencií, takže zvonenia a iný platený obsah už asi nebude možné tak jednoducho posielať ďalej na iné zariadenia ako doposiaľ.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát
Fotoaparát je len priemerný – nastaviť sa dá rozlíšenie fotografie (1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 a 320 x 240 bodov), automatická korekcia bielej a nastavenie frekvencie snímania obrazu. Pri snímaní sa dá obraz zosvetliť alebo stmaviť. Fotoaparát má 7-násobný digitálny zoom.
Vo videorežime je maximálne rozlíšenie 176 x 144 bodov, nastaviť sa dá ešte 128 x 96 a 96 x 80 bodov. V najvyššej kvalite sa dá nahrať 5 minút videa.
Pri zatvorenom mobile sa obraz na náhľadovom displeji otočí o 90 stupňov a vonkajšími klávesmi sa dá ovládať svetlosť a zoom.
Fotoaparátu chýbajú farebné efekty ako sépia či negatív a darmo budete hľadať aj nočný režim alebo makro.
Samotné fotografie sú porovnateľné s konkurenciou, no na trhu sú už aj mobily s výrazne lepšími fotoaparátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
V telefóne je batéria typu Li-Ion s kapacitou 950 mAh. Výrobca uvádza výdrž viac ako desať dní a čas hovoru 3,5 až 4,5 hodiny. Počas testu vydržal telefón na jedno nabitie zhruba 3 dni pri bežnom používaní. Tento čas sa však skráti, ak ho majiteľ aktívne využíva.

Celkové hodnotenie
Zdá sa, že spojenie Siemensu s firmou BenQ zatiaľ prinieslo očakávaný efekt. Telefón má príjemný dizajn, veľkými grafickými zmenami konečne prešiel aj ovládací softvér a ak ste boli zvyknutí na logické ovládanie telefónov Siemens, ani v novom modeli nebudete sklamaní. Výbava telefónu zodpovedá štandardu v danej triede a nedočkali sme sa žiadneho vyslovene nepríjemného prekvapenia. Rýchlosť menu však mohla byť lepšia.

Autor: Marián Pavel - SME online

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťZatvoriť reklamu