Artefakt z minulosti v novom šate - v Pekingu minulý týždeň na technologickom veľtrhu odhalili netradičné dielo s názvom Usmievajúca sa technológia, ktoré je kópiou obrazu Mona Lisa vytvorenou z použitých počítačových komponentov. FOTO - REUTERS
Úspešnosť krajiny v modernej ekonomike by sme mohli skúsiť predpovedať aj podľa toho, koľko škatúľ Lega sa v nej predá. To je jedna z provokatívnych myšlienok, ktoré odzneli na nedávnej konferencii Future in Review v San Diegu, kde sa stretli najvýznamnejší predstavitelia technologických firiem s mysliteľmi a filozofmi.
Pokus a omyl
S myšlienkou na vytvorenie "Lego indexu" porovnávajúceho predaj stavebníc so schopnosťou domácich podnikov inovovať prišiel Jonathan Murray z Microsoftu, inšpirovaný svojou skúsenosťou s mladými podnikateľmi v Katare. Keď im na stôl vysypal škatuľu súčiastok a vyzval ich, aby postavili robota, "niektorí sa dokonca rozplakali, pretože nikdy v živote neskúšali nič stavať". Podľa Murraya je to signál, že miestni podnikatelia nebudú v nových technológiách úspešní, pretože "tunajšia kultúra im nikdy nedovolí len tak sa vŕtať vo veciach".
Americké firmy sú podľa neho inovatívne vďaka unikátnemu spojeniu zákonov chrániacich intelektuálne vlastníctvo, ľahkej dostupnosti rizikového kapitálu a liberálnym zákonom o bankrotoch, ktoré ľuďom umožňujú "neustále skúšať nové veci, mýliť sa a zlyhať, a znova pokusy opakovať, až kým sa úspech nedostaví". Európa zatiaľ nedokáže nájsť spôsob, ako tento recept po Amerike zopakovať, povedal Murray.
Sloboda pre počítače?
Ktorá nová technológia nám v najbližšej budúcnosti prinesie najväčší úžitok? Podľa viacerých diskutujúcich to bude najmä pokrok v oblasti napájania zariadení, ktoré by mali na batérie fungovať oveľa dlhšie. "Od mnohých počítačov chceme, aby sa zmestili do nášho vrecka a vydržali pracovať dva dni," povedal Phil Hester pracujúci pre výrobcu procesorov AMD. "A také už sú na horizonte."
Investor Daniel Rosen vkladá nádeje najmä do palivových článkov, ktoré môžu poháňať napríklad notebooky vďaka tekutému palivu. "Až keď budeme môcť pracovať s prenosným PC celý deň bez toho, aby sme sa motali po budovách a hľadali zásuvky, stane sa svet skutočne bezdrôtovým," povedal.
Ovládanie pre netechnikov?
Druhou Rosenovou predpoveďou je veľký prielom v oblasti automatického rozoznávania ľudského hlasu, ktorého sa vraj dočkáme do piatich rokov. Po dlhých rokoch rozpačitých pokusov by tak počítače mali konečne začať rozumieť ľudskej reči - podľa Daniela Rosena sa to ako prvé naučia prenosné zariadenia, napríklad mobilné telefóny, kde budú hlasové povely čoraz obľúbenejšie.
Šéf telekomunikačnej výskumnej firmy Qualcomm Paul Jacobs sa naopak domnieva, že ešte dlhé roky nebudú vedieť stroje ľudskú reč dokonale rozoznávať bez výraznej pomoci človeka - systémy budú neustále odkázané na spätnú väzbu a potvrdzovanie, či naozaj reč pochopili správne.
Našu prácu s technikou by však nemali zjednodušiť len hlasové rozhrania. Že niečo nie je v poriadku, zistí každý, kto vezme do ruky diaľkový ovládač od videa alebo televízora - už dnes väčšina ľudí používa len pár ich základných povelov a pri zvyšku sa nezaobíde bez návodu. V najbližších rokoch pritom televízii pribudne množstvo interaktívnych funkcií, televízor navyše začne intenzívnejšie komunikovať napríklad s počítačom. Pridávať ďalšie tlačidlá jednoducho už nebude možné, ale musí dôjsť k radikálnej zmene a zjednodušeniu ovládania väčšiny dnešnej domácej elektroniky, tvrdia experti.
Zastaví sa kyvadlo?
Obrovský potenciál rozvoja majú ešte stále aj "sociálne" webové aplikácie ťažiace z vedomostí samotných používateľov. "Ak môžeme už dnes hodnotiť dôveryhodnosť predajcov tovaru na eBay.com, prečo stále nemôžeme na webe hodnotiť svojich lekárov?" pýta sa David Shapiro z firmy 3i.
Viacero vizionárov však na najbližšie desaťročie predpovedá vzostup antipatií voči technike. "Objaví sa nová trieda ľudí, ktorí sa rozhodnú, že zostanú zámerne nepripojení? Vytvorí to ďalšiu priepasť v spoločnosti," pýta sa Jonathan Murray z Microsoftu.
Podľa Daniela Rosena sa práve dnešné deti a mladší tínedžeri stanú tou generáciou, ktorej členovia sa už ako dvadsiatnici, presýtení bezhraničnými možnosťami a masovou konzumáciou posolstiev nových médií, stanú oveľa konzervatívnejšími, vytvoria si k technike väčší odstup a pod ich vplyvom sa aj z webu stane oveľa menej liberálny priestor, než akým je dnes.