
cúzskym zákonodarcom Alainom Lamassourom, napísala agentúra Reuters.
Lamassoure, člen francúzskej vládnucej strany UMP a Európskej ľudovej strany, najväčšej frakcie v EP, navrhuje vyberať z jednej "esemesky" daň 1,5 eurocentu (viac ako 0,4 Kč – 0,53 SK) a z jedného e-mailu 0,00001 centu. "Je to maličkosť, avšak vzhľadom k miliardám transakcií každý deň by to mohlo vyniesť ohromný príjem," povedal poslanec.
Pre českého používateľa by daň zo SMS zvýšila náklady na túto službu pomerne citeľne. Podľa zistení ČTK sa ceny za SMS pohybujú od jednej koruny bez dane z pridanej hodnoty. V používaní správ SMS je Česká republika na poprednom mieste v Európe a používatelia tu rozošlú ročne celkovo miliardy správ.

"Je to jeden z nezmyslov eurobyrokrakcie," uviedol David Marek z Patria Finance. Podľa neho by síce zdanenie e-mailov a sms mohlo priniesť čiastočný spätný presun k hlasovej komunikácii, ale zároveň by mohlo viesť k zvýšeniu nákladov a zníženiu konkurencieschopnosti európskych firiem na svetovom trhu. "Bolo by len otázkou času, než by sa prešlo na iné formy elektronickej komunikácie, ktoré by nepodliehali zdaneniu," dodal. Rozpočet EU je teraz financovaný dovoznými clami, príjmami z dane z pridanej hodnoty a predovšetkým príspevkami od členských krajín. Po minuloročnej bitke o schválenie sedemročného rozpočtového výhľadu sa však v decembri rozhodlo, že spôsob financovania rozpočtu by sa mal zmeniť a nové návrhy sa čakajú do roka 2009.
Podporu rady členských krajín, poslancov EP i Európskej komisie získala predstava zvláštnej "dane EU". Ďalšími myšlienkami sú daň z leteniek alebo dodatočné zdanenie ropných spoločností.

Nápad zdaňovať textové správy sa už v minulosti zvažovali v Taliansku, ktoré sa potýka s vysokými deficitmi. Minulá vláda Silvia Berlusconiho však tento návrh rázne odmietla. Lamassoure argumentuje v prospech zdanenia komunikačných technológií tým, že vďaka EU sa objem komunikačnej výmeny medzi jednotlivými krajinami prudko zvýšil. EU tak má právo využiť tohoto svojho prínosu k získaniu peňazí, povedal.