Je to skutočne tak? Môže mať manažérsky telefón jednoduchú výbavu a zároveň vyhovovať náročným požiadavkám používateľa? Odpoveď nájdete v našej recenzii.
Dizajn a klávesnica
Boom ultratenkých telefónov neobišiel žiadneho zo svetových výrobcov a zdá sa, že Motorola ho nielen dobre naštartovala, ale zaviedla úplne nové štandardy. BenQ-Siemens predstavil ako prvý zo svojich tenkých telefónov práve model S68. Novinka je hrubá len 13 mm a má veľmi jednoduchý dizajn. BenQ-Siemens tento dizajn ale zároveň aj výbavu telefónu charakterizuje slovom „reduced complexity“ (zjednodušenie používania).
Novinku okrem tenkého dizajnu charakterizuje vysoká kvalita použitých materiálov pri výrobe krytu. Brúsený hliník nielen dobre vyzerá a podrží používateľa aj v komunite, ktorá si potrpí na kvalitné modely telefónov, ale zároveň dodáva pocit pevnosti telefónu pri každodennom používaní. Lícovanie hliníkových a plastových častí je dokonalé a telefón sa ani po dlhšom pobyte v rukách nešetrného používateľa nerozvŕzga.
Dizajnéri zvoli veľmi úsporné línie dodržiavajúc zásadu „v jednoduchosti je krása“. Reproduktor nad displejom sa skrýva pod elegantnou štrbinou, displej je vsadený priamo do tela telefónu bez zbytočných okrasných rámčekov. Päťsmerové tlačidlo pokračuje v dizajnovom rade telefónu S75 – je hranaté a masívne, vďaka tomu sa dobre ovláda. Klávesnicu tvoria samostatné klávesy v tvare obdĺžnika s ostrými rohmi, zelené a červené tlačidlo má vystúpenú čiaru na lepšiu orientáciu hmatom v tmavom prostredí. Klávesnica je podfarbená ľadovobielym svetlom. Na pravom boku telefónu je len plastové dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, naľavo funkčné dvojtlačidlo na spustenie hlasového záznamníka a vybranej funkcie.
Zadnú časť tvorí jednoliaty plastový kryt s úpravou v tmavošedej metalíze. Navrchu nič nie je, v spodnej časti je štrbina nového úzkeho konektora pre nabíjačku a príslušenstvo.
Telefón nemá nič navyše, v jeho dizajne nič neruší a aj vďaka tomu vyzerá už na prvý pohľad príťažlivo a luxusne.
Niekoľko bodov k dobru dostáva aj za kompaktné rozmery a svoju hrúbku i váhu 78,5 gramov, vďaka ktorej sa zmestí do vrecka košele i do saka bez toho, aby v ňom vyťahal dieru svojich rozmerov.
Displej
Displej poznáme z modelu S75 či SL75: ide o zlepšenú verziu 1,8-palcového TFT displeja s rozlíšením 132 x 176 bodov. Zobrazuje 262144 farieb. Nepatrí síce medzi špičku na trhu, ale na každodenné používanie bohato postačuje. V porovnaní so staršími modelmi Siemensu má jemnejší raster a podstatne lepšie zobrazuje aj farby.
Ovládanie
Základným ovládacím prvkom telefónu je masívne päťsmerové tlačidlo v tvare obdĺžnika s hrubými okrajmi. V strede je umiestnená hladká plôška potvrdzovacieho tlačidla. Tlačidlo je pevné – pri pohybe do strán sa veľmi dobre ovláda a problém nerobí ani používateľom s veľkými prstami. Ostré hrany však môžu prekážať pri dlhšom klikaní a pohybe v menu – otieranie prstu o hranu je po čase cítiť.
Bočné tlačidlá sú dobre umiestnené, niekomu však môže robiť problém tlačidlo na ovládanie hlasitosti, ktoré môžete mimovoľne stlačiť pri manipulácii s telefónom.
Softvér a menu telefónu
BenQ-Siemens čerpá z potenciálu modelového radu 75, BenQ však urobil to, čo mal Siemens už dávno – výrazne prepracoval grafické prvky menu. Škoda, že sa zmien nedočkalo aj systémové písmo, ktoré je za dlhé roky používania v telefónoch Siemens už opozerané.
Novinka si napriek drobným grafickým zmenám ponechala všetky charakteristiky systémového ovládania telefónov Siemens – je logické, prepracované a jednoduché.
V základnom menu, ktoré možno prepínať do dvoch verzií zobrazenia (vertikálny posun a matica ikon) sa nachádza dvanásť základných ikon. Tie nemožno ani presúvať, ani inak prispôsobiť svojim potrebám. Ikony sú zoradené podľa priradených funkcií: Správy, Kontakty, Zoznamy volaní, Budík, Organizér, Hlasová schránka, Zvonenia, Internet, Hry, Nastavenia, Vlastné súbory (súborový manažér) a Extra.
Submenu je len textové v riadkoch pod sebou. Aj model S68 prebral nový prvok z modelového radu 75 – a to horizontálne záložky, ktoré možno nájsť napríklad v kontaktoch. Táto novinka pribudla prvý raz v modeli S75 a bola len akýmsi náznakom ďalšieho vývoja bez jasnej koncepcie. Bohužiaľ, toto ostalo aj v modeli S68, horizontálne záložky tak nájdete len v niektorých častiach menu.
Pribudli voľby v hlavnej časti menu, cez ktoré je možné meniť zobrazenie menu, nastaviť podsvietenie displeja a napríklad veľmi jednoducho vyhľadať funkciu v abecednom poradí (praktické pre tých používateľov, ktorým sa nechce listovať v menu).
Nová funkcia pribudla aj červenému tlačidlu – po krátkom stlačení ponúkne menu s funkciami „vypnúť telefón“, „tlačidlá blokované“, „tóny zvonenia vypnúť“ a „telefón a upozornenia vypnúť“ (t.j. nespustí sa napríklad budík a pripomienkovač, i keď je telefón vypnutý).
BenQ tiež konečne urobil poriadok v nastavení zvonenia. Absolútne nelogický systém Siemensu konečne „znormánil“ a zjednodušil do jednej skupiny nastavení, kde si používateľ veľmi jednoducho vyberie čo si chce nastaviť a akú melódiu k nastaveniu priradiť.
Funkcie
BenQ-Siemens je určený pre používateľov, ktorí sa nemienia obťažovať s nepotrebnými funkciami. Výrobca výbavu telefónu obmedzil na nevyhnutný sumár funkcií, ktoré používateľ najčastejšie vyžaduje od mobilného telefónu. Dôraz kladie na volania, posielanie správ a manažment času. Nič viac v telefóne prakticky nenájdete.
Kontakty
Model S68 ponúka praktickú funkciu zlúčeného zobrazovania kontaktov v telefóne i na SIM karte a neobťažuje používateľa zbytočnými nastaveniami. Uloženie kontaktov charakterizuje ikonka, vďaka ktorej ich možno rýchlo rozlíšiť. Pribudla horizontálne umiestnená lišta, v ktorej päť položiek.
Všetky kontakty – tu sú prakticky sústredené všetky kontakty v pamäti i na SIM karte
Skupiny – prehľadne zoradené skupiny kontaktov, ak kontakt nie je v skupine, je zaradený do položky „bez skupiny“. Pri každej skupine sa zobrazuje počet zaradených kontaktov
Online status – informácie o používateľoch, ktorí sú online – túto funkciu slovenskí operátori nepodporujú
SIM – všetky záznamy na SIM karte
Filter – tu si môžete vyfiltrovať kontakty podľa nasledujúcich kritérií: najpoužívanejšie čísla, URL, narodeniny, obraz, tón zvonenia, e-mail, pamäť telefónu.
V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje až 9 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho, tón zvonenia, tón prichádzajúcej správy, ale aj záznamy k funkcii, ktorá sleduje vašich známych online (na Slovensku nefunguje). Priamo v kontaktoch funguje aj vyhľadávanie podľa akéhokoľvek reťazca slov použitého v ktorejkoľvek z 20 položiek kontaktu. Výborná vec, ak si neviete spomenúť na meno a v pamäti máte 800 položiek :)
Nové funkcie pribudli v možnostiach nastavenia – nastaviť možno poradie zobrazovaných položiek, kritériá zobrazovania, lištu záznamov a iné parametre. Telefónny zoznam toho ponúkne skutočne veľa.
V podrobnom výpise správy hovorov nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
Telefón podporuje SMS, EMS, MMS i e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu. Nechýba ani slovník T9 i funkcia lupa.
MMS editor je veľmi jednoduchý a prácu s ním zvládne aj začiatočník. Základná obrazovka slúži na písanie textu a postupne do neho možno vkladať ďalšie komponenty (obrázky, multimédiá).
V e-mailovom klientovi sa najprv píše text a až potom sa pridáva adresa či príloha. Editor podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP.
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie nájdete ich integrované v zložke Organizér. V telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, diktafón, časové pásma a synchronizácia na diaľku.
Škoda, že aj v tomto telefóne chýba celkom podarená funkcia „Zmeškané udalosti“, ktorá informovala o všetkých zmeškaných termínoch v starších modeloch Siemensu.
V kalendári, ktorý prešiel jemným farebným re-dizajnom sa dá nastaviť zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí viac ako 500 poznámok. Môžete v ňom uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
Kapacita diktafónu je obmedzená 100 minút záznamu. Časové pásma využijú cestujúci, možno v nich jednoducho prepínať pásma na celej zemeguli.
Budík tvorí samostatná aplikácia s odkazom priamo z hlavného menu. Nastavuje sa komplikovane a zvoliť si možno jeden čas zvonenia, môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Nastaviť možno aj tón budenia, pod položku Budík sa presunulo aj nastavenie času. Pribudla tiež nová funkcia, ktorá zabezpečí opakované vyzváňanie budíka pre tých, ktorí nedokážu na prvé zazvonenie vstať.
Kalkulátor má veľmi jednoduché prostredie a ponúka len základné funkcie, ovláda sa kurzorom telefónu. K dispozícii je aj prevodník veličín a stopky.
Multimédiá
Telefón má minimálnu multimediálnu výbavu. Ako zvonenia možno použiť len súbory typu MID a WAV, podpora MP3 chýba (a to je škoda, MP3 zvonenia sú predsa len oveľa originálnejšie ako lepšie midi súbory). Telefón vôbec neprehráva video. Integrovaný Media Player dokáže prehrať len zvonenia v uvedených formátoch a prehliadať obrázky.
Personalizácia
V telefóne je podstatne zdokonalená správa zvukov a vlastný zvuk možno priradiť k rôznym akciám jednoduchším spôsobom, ako doposiaľ. Používateľ si tiež môže vybrať z troch predvolených farebných tém a meniť si pozadia a šetriče obrazovky.
Nechýbajú vyzváňacie profily a možnosť nastaviť si klávesové skratky na funkčné tlačidlá a päťsmerové tlačidlo. Navyše je v telefóne nadštandardná funkcia – možnosť priradiť si vybranú aplikáciu k jednotlivým číselným tlačidlám na klávesnici.
Súborový manažér
Súborový manažér v telefóne patrí k tým jednoduchším. Nájdete v ňom len zvuky, obrázky, témy, hry, konverzácia, aplikácie, skiny a rôzne.
Java hry
V telefóne sú dve hry. Kvalita hier je priemerná.
Chess Master – šach
Super Stack Attack – plošinová skákačka
Aplikácie
V telefóne sme našli tri predvolené aplikácie: digitálny manuál k telefónu (v slovenčine!), RSS čítačku News2Mobile a aplikáciu na informácie o počasí Weather Forecast.
Práve posledná aplikácia s predpoveďou počasia je mimoriadne praktická a veľmi sa nám páčila.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. V telefóne nám chýbala podpora EDGE triedy 10, ktorá sa v manažérskom telefóne očakáva. Súčasťou výbavy je aj Bluetooth. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Synchronizácia
Nový S68 možno pohodlne synchronizovať s PC. Telefón sa dá k počítaču pripojiť buď cez kábel alebo Bluetooth. BenQ-Siemens k telefónu ponúka nový synchronizačný softvér. Ten otestujeme v samostatnom článku.
Pamäť
Interná pamäť telefónu má kapacitu 26 MB. Na bežnú prácu s telefónom bohato stačí.
Fotoaparát
BenQ-Siemens S68 nemá fotoaparát.
Batéria
Batéria v telefóne má kapacitu 660 mAh. Podľa výrobcu vydrží 300 hodín v pohotovostnom režime a 300 minút hovoru. Údaje výrobcu zhruba zodpovedajú skutočnosti: vďaka tomu, že telefón nie je prepchatý zbytočnými funkciami zvláda šetriť energiou a pri bežnom používaní sme nabíjali každé 4 – 5 dní. Zapnutý Bluetooth ako obyčajne drancuje batériu, takže pri aktívnom používaní Bluetooth zariadení počítajte s nabíjaním približne každé dva dni.
Celkové hodnotenie
BenQ-Siemens S68 je trojpásmový telefón – manažérsky telefón by mal pre pocit úplného komfortu zvládať všetky štyri dostupné pásma a navrch by mal ponúkať aj EDGE. To sú najvážnejšie výhrady. Ak však túžite po jednoduchom a peknom telefóne, s ktorým budete len volať a esemeskovať a raz začas využijete aj pripojenie na internet, či núdzové prijatie e-mailu, S68 je pre vás ten pravý telefón. Malý, tenký, ľahký a hlavne jednoduchý. Manažérsky telefón môže vyzerať pokojne aj takto – záleží na uhle pohľadu.