ť, naprogramovať a vytvoriť hlasom riadeného robota alebo zapojiť domáce spotrebiče do bezdrôtovej siete ovládanej internetom. Autori najlepšieho projektu budú mať možnosť spolupracovať s výskumným týmom firmy IBM, ktorá súťaž usporiadala.
"Na riešeniach tém, ktoré sme navrhli, je vidieť, že si s nimi študenti dali naozaj prácu, výsledky sú výborné," povedal ČTK manažér výskumného týmu firmy Jan Šedivý. Najlepší riešitelia už dostali ponuku čiastočnej spolupráce. "My si na týchto projektoch skúšame niektoré nápady, ktoré vznikajú v našom týme pri riešení rôznych úloh, a overujeme si, či by sa dali použiť pri riešení niektorých konkrétnych problémov," dodal.
Robota, ktorý komunikuje pomocou bezdrôtovej technológie bluetooth a dokáže reagovať na hlasové príkazy, vytvoril team troch študentov piateho ročníka katedry počítačov. Zatiaľ je to skôr hračka, ale v budúcnosti by mohol nahradiť napríklad i prácu sekretárky. "Zavoláte na neho, poviete mu, že chcete odoslať fax s určitým obsahom a on to na počítači za vás zariadi a potom sa „uprace“, aby neprekážal," naznačil ďalší vývoj robota jeden z jeho tvorcov Štepán Kňákal.
Súťaž sa konala tento rok už po druhý krát. Zúčastnilo sa jej 52 študentov elektrotechnickej fakulty ČVUT s 20 projektmi. Najlepším sa nakoniec stal simulátor jazdy autom v trojrozmerne modelovanej krajine. "Niektoré riešenia študentov boli dobré a prekvapivé, dokázali ich tiež vypracovať vo veľmi krátkej dobe a kvalitne prezentovať. Títo študenti sa v praxi nestratia," súdi člen poroty a katedry počítačov Pavel Slavík.