
Netradiční „chirurgovia“ majú belavo lesknúci sa vzhľad, pohybujú sa pri práci svojráznym cukavým spôsobom a sú veľkí iba ako zrnko ryže. Ich nechutná liečebná procedúra trvá takmer desať dní, výsledok však stojí za to. V nimi ošetrenej, ešte nedávno zapáchajúcej a hnisajúcej rane, teraz presvitá zdravé mäso – a väčšina „operatérov“ je pritom mŕtva, v rane už pre nich nie je žiadna potrava. A tých pár, ktoré prežijú, sa ľahko odstráni pinzetou alebo sterilným soľným roztokom.
Pomohli viac ako 3500 pacientom
Biopaletu modernej medicíny skrátka obohatili larvy mäsiarky, ktoré už na viac ako stovke nemeckých kliník a v pol tucte univerzitných nemocníc zaskakujú všade tam, kde zlyhávajú vysoko účinné lieky a najmodernejšie techniky ošetrovania rán. Larvová terapia, s ktorou prišiel šéflekár úrazového oddelenia nemocnice v Bietigheime Wim Fleischmann, pomohla už v Nemecku viac ako 3500 pacientom. Nebývalé nadšenie vyvoláva aj medzi chirurgmi a dermatológmi; veď ide aj o liečebnú metódu bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, pri ktorej „biologickí operatéri“ pracujú precíznejšie a ohľaduplnejšie ako ktorýkoľvek skúsený chirurg: nekrotické tkanivo odstránia do posledného zvyšku, bez toho aby sa dotkli zdravého mäsa.
Treba silný žalúdok
Významný je aj antibakteriálny efekt tráviacich štiav lariev. Ich sekrét pôsobí očividne sčasti ako lokálne antibiotikum, s pomocou ktorého larvy v záujme vlastného prežitia usporadúvajú hon na baktérie. A sú pritom úspešné i proti takým pôvodcom nákazy, ktorí odolávajú obvyklým antibiotikám.
Na aplikáciu „larvovej terapie“ potrebujú lekári a ošetrovateľky len silný žalúdok. „Pred preväzmi takto ošetrenej rany je lepšie neraňajkovať,“ komentovala to stručne lekárka z berlínskej Buchovej kliniky.
Pacienti majú na počudovanie väčšiu odolnosť. „Väčšina z nich chce len vedieť, či to bude bolieť,“ hovorí chirurgička z hamburskej univerzitnej kliniky v Eppendorfe Eva Gudewerová. „Keď im povieme, že to nanajvýš trochu šteklí alebo štípe, upokojí ich to.“ Na zastretie možného odpudivého faktoru novej metódy si jej obhajcovia pre ňu vymysleli aj vznešené meno „biochirurgia“.
Superrecept pri „otvorených nohách“ diabetikov
Nech sa už hovorí o „larvách“ alebo o „biochirurgii“, táto trochu predpotopne pôsobiaca metóda sa osvedčuje. Najnovšie štúdie v USA, vo Veľkej Británii a v Izraeli ukázali, že belaví pomocníci odstraňujú odumreté tkanivo zo zapálených rán dvakrát rýchlejšie ako konvenčné metódy.
Väčšina chronických rán starších pacientov sa začala vďaka „larvovej terapii“ zázračne hojiť. Dokonca aj chorí, ktorým už hrozila amputácia, si vďaka nej zachovali svoje údy. Najmä pri typických „otvorených nohách“ diabetikov sa nasadenie lariev často ukázalo ako „úspešný recept superlatívov“, informuje Fleischmann o svojich trojročných skúsenostiach s touto metódou. Pôsobením lariev mäsiarok sa podarilo zahojiť až 90 percent týchto, len ťažko liečiteľných problémových rán. „Také výsledky sa nedajú dosiahnuť často ani tými najmodernejšími metódami,“ hovorí Fleischmann.
Špeciálne sterilní „biochirurgovia“
Aj aplikácia „rojov mäsiarok“ však mala svoje problémy. Až nedávno sa expertom v špeciálnych laboratóriách podarilo vypestovať sterilné larvy, od ktorých nehrozí žiadne riziko infekcie. Teraz rozosiela hamburská firma BioMonde mesačne 400 až 500 balíčkov so sterilnými „biochirurgmi“.
Biometóda liečenia chronických rán však nie je všemocná. Zlyháva napríklad pri ranách, ktoré vznikajú v dôsledku porúch prekrvovania, keď larvy vyhoja iba následky, ale nie samu príčinu trápenia.
Pozor na nebezpečné larvy!
Obozretnosť je namieste aj preto, že sa do obehu dostávajú i nesterilné larvy z pochybných zdrojov. Pre liečebný efekt je navyše významná aj presná zoologická identita „biochirurgov“: len larvy druhu Lucilia-sericata sa totiž pri hľadaní potravy spoliehajú výhradne na silu svojich tráviacich sekrétov.
Iné, od pravých len ťažko rozlíšiteľné druhy však hryzadlami napádajú aj zdravé tkanivo, otvárajú cievy a môžu prenikať aj do hlbín ľudského organizmu. „Existujú diabolsky nebezpečné larvy,“ varuje expert Fleischmann.
ČTK/Der Spiegel