Zákaz vypúšťania freónov do ovzdušia prináša prvé ovocie. Myslia si to vedci z japonského Národného ústavu ekologických štúdií (NIES). Podľa nich by sa poškodená ozónová vrstva mala začať zaceľovať od roku 2020 a ozónová diera nad Atlantikom by mohla úplne zmiznúť do roku 2050. Informovala o tom internetová verzia časopisu Spiegel.
Počítačová simulácia tímu japonských vedcov vychádzala z najnovších údajov o znižujúcom sa množstve freónov v atmosfére. Tie potvrdili aj výskumy niekoľkých univerzít v USA a amerického Národného úradu pre výskum oceánov a atmosféry (NOAA), podľa ktorých sa poškodzovanie ozónovej vrstvy už zastavilo.
"Tieto zmeny môžu nasvedčovať rastúcemu množstvu ozónu v atmosfére," komentovala výskumy členka tímu Betsy Weatherheadová. "Musíme však ozónovú vrstvu sledovať ešte niekoľko nasledujúcich rokov, aby sme sa o tom ubezpečili."
Navzdory povzbudzujúcim prognózam dosiahla ozónová diera nad Antarktídou v uplynulom roku zatiaľ rekordnú veľkosť. V septembri mala 25,9 milióna kilometrov štvorcových, čím sa vyrovnala rozlohe Severnej Ameriky. (čtk)